Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71431 από Κώστας Β.
Pelletech 15-50 by Κώστας Β. δημιουργήθηκε από Κώστας Β.
Επιτέλους μετά από μεγάλη αναμονή τοποθετήθηκε και ο δικός μου pelletech 15-50. Νομίζω ότι είναι από τα ποιο ποιοτικά μηχανήματα Ελληνικής κατασκευής που κυκλοφορούν. (Αν διόρθωνε λίγο και το χρόνο παράδοσης θα ήταν ακόμη καλύτερα).
Πρόκειται να ζεστάνει μια μονοκατοικία 140 τ.μ. με πυλωτή δίχως κεραμοσκεπή βορινή αλλά ευτυχώς με καλή μόνωση. Τοποθετήθηκε μαζί με ένα Buffer των 1000 λίτρων, και ένα μποιλερ που υπήρχε από την προηγούμενη εγγατάσταση. Ο πετρελαίου συνδέθηκε και αυτός αλλά αν δεν δω πετρέλαιο στα 30 λεπτά... :whistle:
Ακόμη ο υδραυλικός που τον πέρασε βρίσκετε στην αναζήτηση των καλύτερων δυνατών ρυθμίσεων και ειδικά σε ότι αφορά την τρίοδη που τοποθέτησε μετά το buffer. Για την κατανάλωση δεν μπορώ ακόμη να πω πολλά αφού το σπίτι ήταν αρκετά κρύο και την πρώτη μέρα έκαψε για να ζεστάνει τα 1000 λίτρα του buffer. Πάντως το δεύτερο 24ωρω κατανάλωσε 45 κιλά pelleτ Biotherm με το θερμοστάτη στο 20 μέρα νύχτα σταθερά και την εξωτερική στο -6 στη διάρκεια της νύχτας. Από ζέστη πλέον δεν έχω παράπονο ζεστάθηκε το κοκαλάκι μας.
Απομένει να βρεθούν οι κατάλληλες ρυθμίσεις για την τρίοδη η οποία προσωρινά είναι με ηλεκτρικό μοτερ αλλά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω λόγω κόστους. Με βλέπω στη χειροκίνητη. Επίσης οι μονώσεις στις σωληνώσεις δεν έχουν τοποθετηθεί όλες. Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το φορουμ για της πληροφορίες που μου πρόσφερε το τελευταίο διάστημα (μιλάμε για πολύ διάβασμα).
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BLACKBIRT, Sp4wN, vag990, ioan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71460 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Ωραιο μηχανημα και ΠΟΛΥ νοικοκυρεμενη εγκατασταση!!!!

Καλές ζεστες!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71464 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κώστα καλορίζικος και να σε βγάλει ασπροπρόσωπο!

Τελικό κόστος;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71494 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Καλές και απροβλημάτιστες καύσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71504 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Κώστας Β. έγραψε: Επιτέλους μετά από μεγάλη αναμονή τοποθετήθηκε και ο δικός μου pelletech 15-50. Νομίζω ότι είναι από τα ποιο ποιοτικά μηχανήματα Ελληνικής κατασκευής που κυκλοφορούν. (Αν διόρθωνε λίγο και το χρόνο παράδοσης θα ήταν ακόμη καλύτερα).
Πρόκειται να ζεστάνει μια μονοκατοικία 140 τ.μ. με πυλωτή δίχως κεραμοσκεπή βορινή αλλά ευτυχώς με καλή μόνωση. Τοποθετήθηκε μαζί με ένα Buffer των 1000 λίτρων, και ένα μποιλερ που υπήρχε από την προηγούμενη εγγατάσταση. Ο πετρελαίου συνδέθηκε και αυτός αλλά αν δεν δω πετρέλαιο στα 30 λεπτά... :whistle:
Ακόμη ο υδραυλικός που τον πέρασε βρίσκετε στην αναζήτηση των καλύτερων δυνατών ρυθμίσεων και ειδικά σε ότι αφορά την τρίοδη που τοποθέτησε μετά το buffer. Για την κατανάλωση δεν μπορώ ακόμη να πω πολλά αφού το σπίτι ήταν αρκετά κρύο και την πρώτη μέρα έκαψε για να ζεστάνει τα 1000 λίτρα του buffer. Πάντως το δεύτερο 24ωρω κατανάλωσε 45 κιλά pelleτ Biotherm με το θερμοστάτη στο 20 μέρα νύχτα σταθερά και την εξωτερική στο -6 στη διάρκεια της νύχτας. Από ζέστη πλέον δεν έχω παράπονο ζεστάθηκε το κοκαλάκι μας.
Απομένει να βρεθούν οι κατάλληλες ρυθμίσεις για την τρίοδη η οποία προσωρινά είναι με ηλεκτρικό μοτερ αλλά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω λόγω κόστους. Με βλέπω στη χειροκίνητη. Επίσης οι μονώσεις στις σωληνώσεις δεν έχουν τοποθετηθεί όλες. Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το φορουμ για της πληροφορίες που μου πρόσφερε το τελευταίο διάστημα (μιλάμε για πολύ διάβασμα).




Καλοριζικος και καλες ζεστες. Οντως περιποιημενη δουλεια.

Δυο ενστασεις εχω αν μου επιτρεπεις.

Η καμιναδα δεν εχει καθολου κλιση και ειναι εντελως οριζοντια.

Ο κυκλοφορητης που μεταφερει τα νερα απο λεβητα σε δοχειο ειναι πολυ μεγαλος.

Αν θυμαμαι καλα ο wilo s 40/70 δινει 6m3/h. Εσυ χρειαζοσουν εναν με 3m3/h το πολυ.

Βαλτον στην μικροτερη ταχυτητα οπωσδηποτε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, Κώστας Β., AngelsGR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71508 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Αφού σε ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου Κώστα ,σου εύχομαι καλές και απροβλημάτιστες καύσεις :)
Εννοείται και +1 για την προσπάθεια

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Β.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ