Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74929 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Μπωρο και ξαναγραφω ευχαριστω παιδια που με αφηνεται..
Ωμος παλι αυτα που θα πω θα ενωχλησουν πολους..
1.Φιλε κωστα με το αδρανειας ποτε δεν μεγαλωνη η ισχη ενως συστηματος (πελλετ-ξυλου-πετρελαιου)και ουτε με αυτη την λογικη θα μας κανει και οικονομια.
2.Πολλες φορες κατηγορηθηκα (επειδη ειμαι μονο 5 μερες στο φορουμ)οτι ειμαι λεφτας και μονο τα ακριβα συστηματα υποστηριζω.
3.Αν σε αφησουν να πεις ποσο σου βγηκε θα συνεχισω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74934 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Μακάρι Άγγελε να είχαν όλοι χρήματα να παίρνουν ακριβά και πιό αξιόπιστα μηχανήματα . Δέ νομίζω πως κανείς σου έκανε παρατήρηση για τις προτιμήσεις σου ,αλλά για τον τρόπο που τις εκφράζεις.
Προσπάθησε λίγο και είμαι σίγουρος δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αλήθεια για τον Pelletech 15-50 τί γνώμη έχεις ? Προσωπικά τον θεωρώ φοβερό μηχάνημα και αξίζει τα χρήματα ,τον είδα στη ΔΕΘ 4200 ευρώ μου τον άφηνε και θα ήθελα να τον είχα πάρει ,αλλά δυστυχώς το Budget μου ήταν περιορισμένο.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74937 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Το κατα ποσο ειναι καλος θα φανη στην διαρκια του χρωνου.
Θα εχουμε τα θετικα η αρνιτικα σε 2-3 χρωνια.
Αν μας απαντηση ο φιλος ποσο του βγηκε θα δουμε αν τελικα ειναι ενας οικονομικος λεβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75307 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.

agge72 έγραψε: Το κατα ποσο ειναι καλος θα φανη στην διαρκια του χρωνου.
Θα εχουμε τα θετικα η αρνιτικα σε 2-3 χρωνια.
Αν μας απαντηση ο φιλος ποσο του βγηκε θα δουμε αν τελικα ειναι ενας οικονομικος λεβητας.




Μαλλον τον επιασε το κακο ματι τον pelletech 15-50 φιλε Νικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75622 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Κωστα 35-61 δηλ ανοιγει σιγα σιγα απο τους 35 και τελειως στους 61.Οσον αφορα τις ρυθμισεις οτι και να κανω δεν κατεβαινω κατω απο 3-4 σακια bioenergy στις 23 ωρεσ με τον θερμοστατη στους 20!Σε εμενα προσωπικα το θεμα μου ειναι στα σωματα, εφερα μηχανικο και μου προτεινε να αλλαξω καποια σωματα απο 2στηλα σε 3στηλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88913 από Κώστας Β.
Απαντήθηκε από Κώστας Β. στο θέμα Pelletech 15-50 by Κώστας Β.
Η τιμή που εγώ αγόρασα το λέβητα είναι 4.200€ όπως είπε και ο Sp4wN αλλά νομίζω τώρα είναι πιο πάνω. Η όλοι εγκατάσταση πήγε στα 7 και κάτι. Δεν ξέρω αν θεωρείται οικονομική ή όχι.
Το δοχείο αδρανείας μπήκε με την προοπτική της Ηλιοθερμίας.
Τώρα μετά από σχεδόν δυο μήνες λειτουργίας παρατήρησα τα εξής:
Το Δοχείο πραγματικά δεν έχω καταλάβει αν προσφέρει οικονομία. Σίγουρα προσφέρει ζεστά νερά με σταθερή θερμοκρασία (57 βαθμούς) από την πρώτη στιγμή που ανάβει ο Θερμοστάτης. Ίσως χάρη και στην τρίοδη η σταθερότητα.
Με το θερμοστάτη σταθερά στο 20,5 η κατανάλωση είναι 25-45 κιλά στο 24ωρο ανάλογα με το πόσο κρύο έχει. Πάντως δεν έχω ξεπεράσει τα 45 κιλά. Έχω παίξει αρκετά με τις ρυθμίσεις του λέβητα σε ότι αφορά χρόνους τροφοδοσίας αέρα και χρόνους αναμονής. Το κάθε πέλετ θέλει τις δικές του ρυθμίσεις. Με GOLDEN NUGETS την τροφοδοσία στο 2,5 την αναμονή 33΄΄ τον αέρα στο μπροστά ανεμιστήρα 22% και στον πίσω 15% ο αναλυτής έδειξε απόδοση 92,7% το οξυγόνο ήταν περίπου στο 11% και τα ppm 555. Αυτό που διαπιστώσαμε είναι ότι δεν πρέπει ο αέρας να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Περιμένω να ξανά έρθει ο υδραυλικός και να μετρήσουμε με ρύθμιση 3'' 45΄΄ 22% 15% νομίζω είναι καλύτερα να δίνει περισσότερο καύσιμο και να κάθετε λίγο παραπάνω τουλάχιστον με golden nugets. Θα δείξει. Θα δω αν μπορέσω να μετρήσω καίγοντας Biotherm energy με τον αναλυτή να δω τις διαφορές ειδικά σε ότι αφορά τα ppm.
Σε ότι αφορά το πελετ. Έχω κάψει δυο. Το biotherm energy και το golden nugets. Το πρώτο έχει περισσότεροι στάχτη μετά την καύση και περισσότερη σκόνη στο σακί. Έχει όμως περισσότερη θερμογόνο δύναμη. Το golden nugets πραγματικά παράγει απίστευτα λίγη στάχτη δεν έχει σκόνη αλλά υστερεί σε θερμογόνο δύναμη. Και πριν αρχίσουν οι γκρίνιες, το συμπέρασμα για τη θερμογόνο δύναμη βγήκε από τους χρόνους που χρειάζεται το κάθε πελετ να "γεμίσει" το δοχείο αδράνειας όταν χάσει μέρος της θερμοκρασίας του αλλά και από το πόσο σταθερή είναι η θερμοκρασία στο μέσο του δοχείου όπου είναι το αισθητήριο θερμοκρασίας ειδικά στα πρώτα λεπτά λειτουργίας του λέβητα. Το Biotherm energy τα πάει καλύτερα.:)
Αύριο θα κάψω το schweighofer για να το συγκρίνω με το golden nugets.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ