Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125681 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σας
Στη δική μου περίπτωση, όταν στη συντήρηση τροφοδοτούσα συχνά π.χ. ανά 12 min. 10" τροφοδοσία υπήρχε συνεχώς θράκα στην εστία με αποτέλεσμα να υπάρχει μονίμως ντουμάνι στο θάλαμο, το οποίο ανάλογα με τον καιρό ή θα έβγαινε από την καμινάδα ή θα έβγαινε στο λεβητοστάσιο από το φυσητήρα. Με τη ρύθμιση 45" τροφοδοσία ανά 90 περίπου λεπτά πέφτει πολύ η θράκα και έτσι δεν έχω καθόλου καπνό στο θάλαμο, οπότε δεν γυρίζει προς το σιλό ή το φυσητήρα. Υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος να σβήσει τελείως μόνο τη νύχτα που δεν ανάβει ο λέβητας καθόλου, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί. Το παρακολουθώ και αν συμβεί θα του δώσω παραπάνω υλικό πάλι στα 90 λεπτά.
Τάμπερ του φυσητήρα ονομάζω αυτή τη στρογγυλή λαμαρίνα με τη βίδα που λες Σάκη έξω από αυτόν(έτσι το ονομάζει το βιβλίο με τις οδηγίες που μου έδωσαν με την αγορά) και κλαπέτο αυτό το καπάκι που βρίσκεται εσωτερικά το οποίο ανοίγει όταν δουλεύει ο φυσητήρας και κλείνει μόλις σταματήσει, όπως λέει και ο Γεράσιμος(και αυτό έτσι το ονομάζουν οι οδηγίες).Εσύ όμως έχεις βάλει εξωτερικό τάμπερ στο πλάι του φυσητήρα οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις ρυθμίσεις του αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125767 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω, σε πιο σημείο ακριβώς είναι αυτό το κλαπέτο και δεν το βλέπω από έξω, δεν έχει στήριγμα ή κάτι που να δηλώνει την θέση του, πρέπει να βγάλω τον φυσητήρα για να το δω ?
Το εξωτερικό που έβαλα όταν δουλεύει ο φυσητήρας ανοίγει διάπλατα και κλείνει μέχρι εκεί που θα κρατά φλόγα σε συντήρηση.

Καλημέρα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125842 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Είναι εσωτερικά Σακη, στην έξοδο του φυσητηρα λίγο πριν τον καυστήρα. Πρέπει να βγάλεις τον φυσητηρα για να το δεις.
Και εγώ νόμιζα οτι δεν υπήρχε μέχρι που αφαίρεσαμε τον φυσητηρα για να αλλάξουμε την αντίσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125854 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Αν εμφανιστεί η φωτογραφία θα καταλάβεις ακριβώς Σάκη. Στο πλάι είναι το τάμπερ που το έχω ανοιχτό περίπου 50%. Η βίδα που φαίνεται λειτουργεί σαν αντίβαρο και στηρίζεται σε έναν άξονα, πάνω στον οποίο επίσης στηρίζεται εσωτερικά το κλαπέτο. Μόλις λειτουργήσει ο φυσητήρας με τη δύναμη του αέρα το κλαπέτο εσωτερικά ανεβαίνει από κάτω προς τα πάνω,το ίδιο και η βίδα. Μόλις σταματήσει ο φυσητήρας το βάρος της βίδας κατεβάζει και κλείνει το κλαπέτο και έτσι υποτίθεται δεν περνά πλέον ο αέρας από το λέβητα προς το φυσητήρα και το αντίθετο.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Νίκος Τρίπολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125856 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τώρα μάλιστα οπότε μάλλον τον έχει και σε μένα αλλά δεν τον έχω δει, στο επόμενο καθάρισμα θα ανοίξω να τον βρω. Και αν τον έχει τότε τι να πω, η καμινάδα μου είναι πάρα πολύ δυνατή γι΄ αυτό έχει τόση φλόγα στην συντήρηση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125859 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο τέτοιο πράγμα δεν έχει σε μένα ίσως είναι έτσι όπως περιέγραψε ο Γεράσιμος, μου φαίνεται πολύ αρπακόληδες είναι στο εργοστάσιο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Νίκος Τρίπολη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ