Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87145 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αφού το κοστούμι πήγε 6000 (και με προσωπικη εργασια) καταλαβαίνεις γιατί πήγαμε στο τουρκικό .. Μας έλειπαν αλλά 3000 € και η απόσβεση μειώθηκε κατα πολύ....


Γιατί ο Τουρκικός πόσο έχει ;;
Εγω μιλάω 6000 για όλο το λεβητοστάσιο μαζι με 11 μέτρα μονωμένη καμινάδα inox φ200-250.
Το λεβητοστάσιο φτιάχτηκε απο την αρχή!!!



Μπραβο πολυ καλη δουλεια.Τελικα οταν μια εγκατασταση ειναι επαγγελματικη φαινεται ρε παιδια!!!!!

Τα κλαπε στην καμιναδα.Κυκλοφορητες inverter.Λαβοματ.χαλκος.κ.α

Το μονο που με προβληματιζει το αδρανειας που νομιζω ειναι μικρο για τα kw του λεβητα.

Και τα 6000e μου φαινονται λιγα για ολα αυτα τα υλικα που εχουν μπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87146 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

agge72 έγραψε:

fritakos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αφού το κοστούμι πήγε 6000 (και με προσωπικη εργασια) καταλαβαίνεις γιατί πήγαμε στο τουρκικό .. Μας έλειπαν αλλά 3000 € και η απόσβεση μειώθηκε κατα πολύ....


Γιατί ο Τουρκικός πόσο έχει ;;
Εγω μιλάω 6000 για όλο το λεβητοστάσιο μαζι με 11 μέτρα μονωμένη καμινάδα inox φ200-250.
Το λεβητοστάσιο φτιάχτηκε απο την αρχή!!!



Μπραβο πολυ καλη δουλεια.Τελικα οταν μια εγκατασταση ειναι επαγγελματικη φαινεται ρε παιδια!!!!!

Τα κλαπε στην καμιναδα.Κυκλοφορητες inverter.Λαβοματ.χαλκος.κ.α

Το μονο που με προβληματιζει το αδρανειας που νομιζω ειναι μικρο για τα kw του λεβητα.

Και τα 6000e μου φαινονται λιγα για ολα αυτα τα υλικα που εχουν μπει.



Συμφωνω με τον φιλο πιο πανω αν καψεις ξυλα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87158 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλές ζέστες φίλε fritako!
Όντως φαίνεται όμορφη και προσεγμένη δουλειά (βοηθάει και το άνετο λεβητοστάσιο βέβαια).
Συμφωνώ για το Δ.Α. που δείχνει μικρό, και μου φαίνεται ψιλογάιδαρος ο λέβητας 50kW για 150 τετραγωνικά (πως έφτασες σ'αυτό το μοντέλο?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87160 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

agge72 έγραψε:
Το μονο που με προβληματιζει το αδρανειας που νομιζω ειναι μικρο για τα kw του λεβητα.

Και τα 6000e μου φαινονται λιγα για ολα αυτα τα υλικα που εχουν μπει.



6000 ειναι τα χοντρά ... αν βάλω και τα υπόλοιπα θα ειναι 500 περίπου ακόμα. Ειναι βέβαια γεγονός οτι βρήκα αρκετές προσφορές και μαζι με τον υδραυλικό πετύχαμε και πολυ καλές τιμές στην καμινάδα.

Επειδή δεν εχω πρόθεση να καψω ξυλα (εκτός έκτακτης ανάγκης) νομιζω οτι το ΔΑ ειναι ικανοποιητικό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87193 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Γεία σας
Ύστερα από πολλές ώρες διαβάσματος(και σε αυτό το φόρουμ) και συζητήσεων με σχετικούς και μη, αποφάσισα να βάλω λέβητα βιομάζας.
Η επιλογή έγινε για τον Bioplex 40.000 της Thermostahl με τον Ecomax 750 πίνακα , διπλό κοχλία και με τρεις πόρτες για ευκολία στο καθάρισμα.

Ηθελα ο λέβητας να είναι
1. Ελληνικός !!! Λέβητα αγοράζουμε όχι πυρηνικό καυστήρα (αν και καει και πυρηνα)!! Ο συγκεκριμένος έχει πολλή καλή ποιότητα κατασκευής, στιβαρός, με σιλό που δεν φοβάσαι να ακουμπήσεις ακόμα και να πετάξεις το τσουβάλι επάνω, και αρκετά καλά φινιρισμένος. Δεν κατάλαβα οι τουρκικοί και Βουλγάρικοι τι καλύτερο είχαν ή αν άξιζε η λίγο χαμηλότερη τιμή.

B)

Φιλε προς θεου ουτε να σε στεναχωρηω θελω ουτε να σου την πω και μακαρι να εισαι ευχαριστημενος με την αγορα σου και καλες καυσης να εχεις,αλλα οπως εγραψα καπου αλλου εδω μεσα ειχα επισκεφθει το εργοστασιο της Thermostahl και μιλησα και με το αφεντικο και τους ειδα ολους τους λεβητες τους και σε αυτο που λες οτι "Δεν κατάλαβα οι τουρκικοί και Βουλγάρικοι τι καλύτερο είχαν ή αν άξιζε η λίγο χαμηλότερη τιμή" θα διαφωνησω και θα σου απαντησω οτι μαλλον δεν ειδες απο κοντα καλο Τουρκικο η καλο Βουλγαρικο !
Γιατι πρωτα απ' ολα το λες και ο ιδιος ειναι πιο φθηνοι(οχι λιγο που λες αλλα πολυ!), δευτερον ο βουλγαρος εχει ενα καρο πιστοποιητικα και ο Thermostahl μονο ενα CE,τριτον σε ερωτηση μου για την θερμοκρασια των 140 βαθμων που δινει η Thermostahl θερμοκρασια καυσαεριων στην ιδια την εταιρια μονο που δεν γελασαν και οι ιδιοι που τον κατασκευαζουν οπως επισης η απαντησεις που μου εδωσαν για την πραγματικη αποδοση και τις πραγματικες θερμιδες των λεβητων της!
Σορρυ φιλε αν ακουστηκαν κακοπροερετα αυτα που εγραψα (αυτα μου ειπαν οι ιδιοι αυτα γραφω)και πραγματικα μακαρι εσυ να εισαι ευχαριστημενος με την αγορα σου!
Τρελαθηκα με το τμημα ερευνων της Thermostahl που για να ανεβασει την αποδοση των λεβητων της κρεμασε εναν ιπταμενο μαντεμινιο δισκο μπας και μπορεσει και καθυστερησει την θερμακρασια να την κανει απο τον λεβητα!
Επισης 2,5 σακια (37-38 κιλα)ΓΙΑ 150 Τ.Μ ΣΠΙΤΙ την ημερα εμενα γιατι μου ακουγονται παρα πολλα για Αθηνα ρε παιδια με αυτον τον φετινο χειμωνα?
Με 2 σακια την ημερα ο κουμπαρος μου ζεσταινει 140 τ.μ αμονωτο σπιτι του 1978 τελευταιου οροφου στην Νεα Κρηνη Καλαμαριας διπλα στην θαλλασα με την υδραυλικη σομπα πελλετ,και καμια σχεση ο χειμωνας της θεσ/νικης με της Αθηνας!
fritako οταν λες καις 2,5 σακια την ημερα ποσο πετρελαιο εκαιγες ημερησιος με αναλογες εξωτερικες θερμοκρασιες?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87211 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Όταν έγραψα παραπάνω ότι τον συγκεκριμμένο λέβητα τον έχω δουλέψει από κοντά είδα και τι κατανάλωση είχε..

Ο φίλος που τον έβαλε έχει σπίτι 200 τ.μ με απώλειες 28000 kcal + boiler 160 λτ. Όταν ήταν να κάνει την παραγγελία ζήτησε τον 40000kcal και η thermostal του απάντησε ότι δεν θα τον καλύψει και έπρεπε οπωσδήποτε να πάει στις 60000 kcal λέβητα !!!! τον αγόρασε 4000€ (ελέω του υδραυλικού του).. Προτίμησε να εμπιστευθεί τον υδραυλικό του από εμένα που δεν είχα και κανένα οικονομικό όφελος..

Στο σπίτι μου οι συνολικές απώλειες είναι 32000 kcal και έχω τον 40000 kcal της termodinamik με πιστοποιητικό CE και ΕΝ353-3....

Ο φίλος με εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς (με υγρασία όμως που τρυπάει κόκκαλα) θέλει 90-100 kg πυρηνόξυλο και εγώ 44-47 kg.. Με ρωτάει γιατί έχει τόση κατανάλωση και του απαντώ ότι είναι 20000 kcal μεγαλύτερος ο λέβητας του.. Αν και δεν δικαιολογείται για μένα τόση μεγάλη διαφορά..

Η ποιότητα κατασκευής του όμως είναι καλή και ευτυχώς που αγόρασες τον ηλεκτρονικό πίνακα γιατι με τον αναλογικό που εχει ο φίλος θα τα 'έκλαιγες'...

ΥΓ άσχετο: την προηγούμενη εβδομάδα στο σπίτι της μητέρας μου στην Αθήνα εγκαταστήσαμε σόμπα νερού πελλετ 20 KW της ambiente σε σπίτι ρετιρέ του 1976 90τ.μ. χωρίς μόνωση με σύνδεση σε ηλιακό τριπλής 120 lt στο Γαλάτσι.
Κατανάλωση τελευταίων 2 ημερών (αφού έκανα δυναμική επέμβαση στις ρυθμίσεις) 10-12 kg pellet bioenergy την ημέρα (3,0-3,6 €/ημέρα)..

Πραγματικά όμως εύχομαι και εγώ, να σου 'βγει' η αγορά σου διότι δεν είναι καιροί να σπαταλάει κάποιος τα χρήματα του..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ