Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87238 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε: Όταν έγραψα παραπάνω ότι τον συγκεκριμμένο λέβητα τον έχω δουλέψει από κοντά είδα και τι κατανάλωση είχε..

Ο φίλος που τον έβαλε έχει σπίτι 200 τ.μ με απώλειες 28000 kcal + boiler 160 λτ. Όταν ήταν να κάνει την παραγγελία ζήτησε τον 40000kcal και η thermostal του απάντησε ότι δεν θα τον καλύψει και έπρεπε οπωσδήποτε να πάει στις 60000 kcal λέβητα !!!! τον αγόρασε 4000€ (ελέω του υδραυλικού του).. Προτίμησε να εμπιστευθεί τον υδραυλικό του από εμένα που δεν είχα και κανένα οικονομικό όφελος..

Στο σπίτι μου οι συνολικές απώλειες είναι 32000 kcal και έχω τον 40000 kcal της termodinamik με πιστοποιητικό CE και ΕΝ353-3....

Ο φίλος με εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς (με υγρασία όμως που τρυπάει κόκκαλα) θέλει 90-100 kg πυρηνόξυλο και εγώ 44-47 kg.. Με ρωτάει γιατί έχει τόση κατανάλωση και του απαντώ ότι είναι 20000 kcal μεγαλύτερος ο λέβητας του.. Αν και δεν δικαιολογείται για μένα τόση μεγάλη διαφορά..

Η ποιότητα κατασκευής του όμως είναι καλή και ευτυχώς που αγόρασες τον ηλεκτρονικό πίνακα γιατι με τον αναλογικό που εχει ο φίλος θα τα 'έκλαιγες'...

ΥΓ άσχετο: την προηγούμενη εβδομάδα στο σπίτι της μητέρας μου στην Αθήνα εγκαταστήσαμε σόμπα νερού πελλετ 20 KW της ambiente σε σπίτι ρετιρέ του 1976 90τ.μ. χωρίς μόνωση με σύνδεση σε ηλιακό τριπλής 120 lt στο Γαλάτσι.
Κατανάλωση τελευταίων 2 ημερών (αφού έκανα δυναμική επέμβαση στις ρυθμίσεις) 10-12 kg pellet bioenergy την ημέρα (3,0-3,6 €/ημέρα)..

Πραγματικά όμως εύχομαι και εγώ, να σου 'βγει' η αγορά σου διότι δεν είναι καιροί να σπαταλάει κάποιος τα χρήματα του..

Φιλε κανεις λαθος για τον λογο που νομιζεις οτι καιει του φιλου σου την διπλασια ποσοτητα απο τον δικο σου,ο λογος δεν ειναι γιατι ειναι 20000 kcal μεγαλύτερος ο λέβητας του μιας και στην πραγματικοτητα δεν ειναι,μονο στα χαρτια ειναι 20000 kcal μεγαλύτερος γιαυτο και η ιδια η thermostal μολις την ειπε ο φιλος σου τις αναγκες του σπιτιου σε kcal του προτειναν να βαλει τον στα χαρτια 60000 kcal λέβητα αλλα στην πραγματικοτητα κοντα στους 35-40.000 που χρειαζετε ο φιλος σου,τουλαχιστον σε'μενα ειχαν την ειληκρινια να το παραδεχθουν οτι ειναι μαιμου τα kcal που λενε!
Ο λογος που καιει τα αντερα του ο thermostal σε συγκριση με τον δικο σου λεβητα ειναι οτι υστερει σε αποδοση ο thermostal σε σχεση με τον φθηνο πιστοποιημενο ταπεινο Τουρκο σου!
Αντε κοτσαραμε εναν μαντεμενιο ιπταμενο δισκο μεσ'τον λεβητα και το καναμε ΕΝ353 class 3 ME 85% αποδοση,ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87261 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το σπίτι που ζεσταινει ειναι 150μ2 υψηλοταβανη του 1950 χωρίς μόνωση με κουφώματα αλουμινίου τεχνολογίας 1996. ο πάνω όροφος ειναι 50μ2 με ξύλινη στέγη και μέγιστο ύψος 4.10.
Απο την αρχή του χειμώνα μέχρι αρχές του Ιανουαρίου έκαψα 1000lit
πετρέλαιο δλδ με σημερινές τιμές περίπου 20€ /μέρα σε λέβητα πετρελαίου 35.000kcal. Τωρα καιω περίπου 12€ πελλετ.
Και κατι ακόμα. μην συγκρίνεις λέβητα πελλετ με σόμπα. η σόμπα ειναι μέσα στο σπίτι και πολλές απο τις απώλειες της μένουν στο χώρο. Ο λεβητας ζεσταινει το λεβητοστασιο!! το δικό μου ειναι 20μ2
3.5 μ ύψος και έχει 23-24 βαθμούς!!! Το μόνο που βοηθάει ειναι να κρατάει θερμοκρασία το boiler και δοχειο αδράνειας B)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87268 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Το σπίτι που ζεσταινει ειναι 150μ2 υψηλοταβανη του 1950 χωρίς μόνωση με κουφώματα αλουμινίου τεχνολογίας 1996. ο πάνω όροφος ειναι 50μ2 με ξύλινη στέγη και μέγιστο ύψος 4.10.
Απο την αρχή του χειμώνα μέχρι αρχές του Ιανουαρίου έκαψα 1000lit
πετρέλαιο δλδ με σημερινές τιμές περίπου 20€ /μέρα σε λέβητα πετρελαίου 35.000kcal. Τωρα καιω περίπου 12€ πελλετ.
Και κατι ακόμα. μην συγκρίνεις λέβητα πελλετ με σόμπα. η σόμπα ειναι μέσα στο σπίτι και πολλές απο τις απώλειες της μένουν στο χώρο. Ο λεβητας ζεσταινει το λεβητοστασιο!! το δικό μου ειναι 20μ2
3.5 μ ύψος και έχει 23-24 βαθμούς!!! Το μόνο που βοηθάει ειναι να κρατάει θερμοκρασία το boiler και δοχειο αδράνειας B)



Το οτι ζεστενεται το λεβητοστασιο δεν νομιζω να το περνεις ως πλεονεκτημα.Σημαινει οτι ο λεβητας
δεν εχει καλες μονωσης με οτι αυτο συνεπαγεται.Το μποιλερ και το αδρανειας εχουν μονωση αρα η θερμοκρασια του λεβητοστασιου τις πιο πολλες φορες παει περιπατο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87275 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

valsam έγραψε: ΕΝ353 class 3 ME 85% αποδοση,ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?


μήπως θέλεις να πείς ΕΝ 330-5? Γιατί άν όχι, τότε μάλλον φτιάξαμε καινούριο πρότυπο...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87308 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

egglezos έγραψε:

valsam έγραψε: ΕΝ353 class 3 ME 85% αποδοση,ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?


μήπως θέλεις να πείς ΕΝ 330-5? Γιατί άν όχι, τότε μάλλον φτιάξαμε καινούριο πρότυπο...


EN 303-5

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87347 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε:

egglezos έγραψε:

valsam έγραψε: ΕΝ353 class 3 ME 85% αποδοση,ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?


μήπως θέλεις να πείς ΕΝ 330-5? Γιατί άν όχι, τότε μάλλον φτιάξαμε καινούριο πρότυπο...


EN 303-5


το ωραίο είναι ότι και εγώ λάθος το έγραψα... :whistle: :pinch: :side: :lol: :lol:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ