Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120336 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Απο το πορτακι αυτό δεν βλέπω καπνο. Μπορεί να εχει μόνο καπνο όταν ξεκινάει απο την συντήρηση λίγο πριν βγει φλόγα για μερικά δευτερόλεπτα
Το μηχανικό ταμπερ του λεβητα στον καπνοσυλεκτη σε ποια θέση το έχεις ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120343 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το μηχανικό τάμπερ του λέβητα το δοκίμασα σε όλες τις θέσεις αλλά η καλύτερη είναι η πρώτη εκεί που το έχεις και εσύ.

Όταν είναι σε συντήρηση δεν έχεις καθόλου φλόγα ?
Δεν καπνίζει ?

Σε μένα δεν είχαν τάμπερ στην εισαγωγή το έβαλα αργότερα όταν άρχισα να ψάχνομαι, αλλά στην συντήρηση δεν το αφήνω να κλείσει τελείως γιατί σβήνει η φλόγα και έχω καπνό και μέσα στον θάλαμο αλλά και στην καμινάδα, έτσι σε μένα συμβαίνει το αντίθετο όταν από συντήρηση πάει σε ισχύ επειδή έχει φλόγα δεν παρατηρώ καθόλου καπνό στον θάλαμο όταν όμως πάει σε συντήρηση και μόνον όταν η εστία έχει "φρέσκο" υλικό τότε για λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται λίγος καπνός στο θάλαμο.
Σε γενικές γραμμές δεν έχω σχεδόν ποτέ καπνό στην έξοδο της καμινάδας.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120347 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Εχει ταμπερ μέσα στο βαντιλατερ και κλείνει αυτόματα οπότε δεν υπάρχει αέρας και σβήνει η φλόγα.
Με το creta και το ΜΑΚΗ δεν έχω καπνο στην καμινάδα μόνο την στιγμή που δίνει αέρα και τάισμα κάθε 15 λεπτά για λίγο μόνο
Με το alpha είχα πολύ καπνο και αν έμενε πολλές ώρες και πίσσες!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120366 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Πέρσι τα δοκίμασα όλα όσα υπήρχαν εδώ στην αγορά και απελπίστηκα,καπνό δεν είχα αλλά καθάριζα κάθε δύο μέρες γιατί όλα στούμπωναν, ώσπου κατέληξα στο Αυστριακό(Ρουμανία) και ησύχασα.
Τα πάντα μαύριζαν, στάχτη και κακό, με λυπήθηκε και ο εχθρός μου να γίνομαι μαύρος μέρα παρά μέρα.
Γιατί αν τα άφηνα η κατανάλωση πήγαινε στα ύψη.
Το καλοκαίρι καθάρισα όλες τις πίσσες με φλόγιστρο, σπάτουλες, ξύστρες, ειδικά υγρά και δεν ξέρω εγώ τι άλλο τα μέταλλα πάντως δεν φάνηκαν παρά μόνο σε ορισμένα σημεία. Μετά το φετινό πρώτο άναμμα και μετά από δέκα μέρες κάηκαν όλα όσα είχαν απομείνει και φάνηκαν πάλι τα μέταλλα στον θάλαμο και στα τούμπα. Τα πειράματα με το καύσιμο τέλος προτιμώ να το πληρώσω λίγο πιο ακριβά παρά να ξαναπεράσω τα περσινά, τώρα το πιο ακριβά είναι σχετικό, μπορεί να είναι πιο ακριβό στην αγορά αλλά πιστεύω πως πραγματικά έρχεται αν όχι πιο φτηνό στην ίδια τιμή.
Έχω να συγκρίνω δύο διαμερίσματα που ζεσταίνω το ένα εκ των οποίων για να ζεσταθεί θέλει πολύ "κάρβουνο"
αν ήταν και τα δύο σαν το δικό μου πιστεύω πως 2-2,5 τσουβαλάκια θα έφταναν το 24 άωρο ενώ τώρα είμαι κοντά στα τρία με εξωτερικές 8-10° με τον θερμοστάτη στο ενεργοβόρο στους 23.6°, ελπίζω σύντομα να καταφέρω να πάρω ακόμη μια τρίοδη για το άλλο διαμέρισμα μιας και με την πρώτη έχουμε καλά αποτελέσματα.
Έτσι αφού μπει και η δεύτερη θα έχω καλύτερη εικόνα σε ότι αφορά την κατανάλωση

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120414 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αυτή είναι πριν καθαρίσω την εστία η στάχτη είναι από ένα δεκάωρο


Και αυτή μετά το καθάρισμα


Εδώ με το βεντιλατέρ στο δεύτερο τάισμα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fritakos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120476 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Πραγματικά έχεις ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ στάχτη !!! Πόσο περίπου είχες κάψει το 12 ωρο;

Εδώ θα δεις την εστία 24 ώρες μετα το καθάρισμα και περίπου 3,5 τσουβαλια κατανάλωση



Εδώ στη μεσαία σκάλα 4" τάισμα 15" αναμονή και αέρας στο 46%





Αφήνω λίγο στάχτη γιατι αλλιώς πρέπει να χαμηλώσω τον αέρα και μετα όταν γεμίσει δεν φτάνει
Με αυτή την ρύθμιση και βάση τη θερμογονο του πελετ (που αναγραφεί στη σακούλα) είναι περίπου 25000 θερμίδες
Εσύ έχεις υπολογίσει με αυτή τη φλόγα πόσες θερμίδες έχεις; Μου φαίνεται μικρή...



Καλό βράδυ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ