Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120547 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Γεράσιμε
Μέχρι την ώρα που καθάρισα για να βγάλω φώτο πρέπει να έφτασε τα δύο τσουβαλάκια, συνήθως πάω το βράδυ κατά τις 10 και καθαρίζω και εκείνη την ώρα δεν έχει περισσότερη από όσο βλέπεις στην φώτο, καθ΄όλη τη διάρκεια της ημέρας η στάχτη είναι σ΄αυτή την στάθμη. Το καύσιμο που βάζω αφήνει πάρα πολύ ελαφριά και λίγη στάχτη συγκριτικά με άλλα και ο αέρας μπορεί να την διώξει έξω από την εστία.
Η πρώτη φώτο με τις στάχτες πάρθηκε όταν ήταν σε συντήρηση όπως και δεύτερη όπου αν παρατηρήσεις η στάθμη του καυσίμου είναι λίγο πιο ψηλά γιατί έκανε ένα "τάισμα", στην τρίτη φώτο έδωσε τον ανεμιστήρα και μόλις είχε δώσει δύο "ταΐσματα" όπως βλέπεις η εστία είναι ακόμη άδεια, συνήθως η εστία είναι γεμάτη μέχρι την δεύτερη σειρά από τις τρύπες και η φλόγα τότε αγκαλιάζει όλο το δοχείο.

Τέτοια βουναλάκια ποτέ δεν είχα με οποιοδήποτε καύσιμο, είχα βέβαια με όλα όσα είχα δοκιμάσει τέτοιο πράμα όμως ποτέ, απλά τα τραβούσα τρεις φορές την ημέρα, το πρόβλημα μου ήταν ότι σε δύο μέρες τα τούμπα γέμιζαν στάχτη. Το καύσιμο που βάζεις νομίζω είναι από κουκούτσι ελιάς και πεύκο ίσως αυτό να αφήνει βαριά και πολλή στάχτη και ο αέρας να μην μπορεί να την διώξει, αν όμως δεν σου γεμίζουν τα τούμπα η στάχτη δεν είναι και τόσο τραγικό, δοκίμασε κάποιο άλλο πιο καθαρό να δεις πως θα πάει, έτσι, μόνο και μόνο για να εξακριβώσεις τι προκαλεί την τόση στάχτη, νομίζω πως ο πίνακας έχει και κατάσταση καθαρίσματος όπου μπορείς να βάλεις ανεμιστήρα στο φουλ για να διώξει τις στάχτες.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120661 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Σακη
Σίγουρα εχει να κανει το οτι το πελλετ εχει κουκουτσι ελιάς και εχει αρκετή στάχτη. Τώρα χωρις τη σχαρα η στάχτη πέφτει έξω και η εστία διατηρείται σχετικά καθαρή χωρις να κανει βουναλακια. Με τη σχαρα έπρεπε να την αδειάζω 2 , 3 φορές την μέρα, αλλά όταν έκανε πολύ κρύο στο 12ωρο είχε ήδη κανει βουνάλακι ( σαν κέικ με θρακα απο μισοκαμμενα πελλετ) Τούμπα καθαρίζω κάθε 5 με 8 μέρες ανάλογα πόσο κρύο κανει και πόσο καίω. Την φλόγα μου πως την βλέπεις ;
Θα πάρω μερικά τσουβαλακια πιστοποιημένο αυστριακό να δοκιμάσω, πάντως η διάφορα στη τιμή με το creta είναι σημαντική και αν δεν έχεις σημαντική διάφορα στο καθάρισμα και στην απόδοση δεν αξίζει .
Καλό βράδυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120691 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Την δεύτερη φορά που είδα τον Bioplex να καίει ήταν με αποξηραμένο κουκούτσι ελιάς και είχε πράγματι βουνό στάχτη μέσα στην εστία. Τον εμπορευόταν ένας από εδώ και έφερνε και το κουκούτσι, ήθελα να το δοκιμάσω αλλά δεν με συγκίνησε η τιμή που ήταν στα 260€ με τόση στάχτη, την ίδια περίοδο τα άλλα ήταν 265-280€ εκτός από το Αυστριακό, απ΄ότι θυμάμαι δεν την είχε την σχάρα.
Στο χορό που μπήκα θα χορέψω η στάχτη δεν με πειράζει το πρόβλημα είναι στα τούμπα όταν γεμίσουν πέφτει η απόδοση και αρχίζει να καίει ανεξέλεγκτα, και το συχνό καθάρισμα δεν είναι και τόσο ευχάριστο.
Πέρσι πηγαινοερχόμουν όλη μέρα σπίτι-μαγαζί μόνο και μόνο για να τραβήξω τις στάχτες και να ησυχάσω από το φόβο μην στουμπώσει, φέτος που θα είμαι,δεν ξέρω για πόσο, μόνιμα σπίτι λόγω "ανάπτυξης" και αν ανέβει πολύ η τιμή του Αυστριακού θα δοκιμάσω πάλι κάτι πιο φτηνό.
Τώρα έχω καθάρισμα τούμπα κάθε Κυριακή, είναι σχετικά καθαρά, η κατανάλωση και η θερμοκρασία καυσαερίων δεν δείχνουν τραγικές αλλαγές έτσι σκέφτομαι να το κάνω κάθε δέκα μέρες.
Η φλόγα σου πιστεύω είναι καλή βέβαια με ανοιχτή πόρτα δεν απλώνει, τόσο περίπου είναι και η δική μου όταν είναι σε ισχύ.
Γεράσιμε την επόμενη φορά που θα καθαρίσεις πριν πιάσεις τα τούμπα βγάλτα μια φώτο να κάνουμε μία σύγκριση με τα δικά μου.
Πάντως εάν δεν έχεις στούμπωμα στα τούμπα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις καύσιμο γιατί η τιμή που το παίρνεις εκεί είναι η καλύτερη από όλα και μιλάμε για τεράστια διαφορά τιμής.
Εσύ τώρα που έχεις συνηθίσει τα βουναλάκια, με το Αυστριακό θα λες "τι στο καλό δεν καίει τίποτα ?? " ούτε θα μπαίνεις στον κόπο να τραβάς την λίγη που θα βλέπεις μετά από μια μέρα.
Για την στάχτη είμαι σίγουρος για την απόδοση θα σου πω μόλις αποκτήσω (HDD Crash) πρόσβαση στα περσινά στοιχεία από τις καταναλώσεις και θερμοκρασίες που είχα και τα συγκρίνω με τα φετινά, σαν πρώτη εικόνα όμως και αμυδρά που θυμάμαι ότι με εξωτερικές πέρσι κάτω από 8 C° έφτανα τα 4 τσουβαλάκια και παραπάνω, τώρα είμαι λιγότερο από 3.5 τσουβαλάκια, θυμάμαι ακόμη ότι μετά από δυο μέρες από το καθάρισμα η κατανάλωση ανέβαινε κατακόρυφα όπως και η θερμοκρασία καυσαερίων που έφταναν μέχρι 280 C° ενώ αμέσως μετά το καθάρισμα είχα καυσαέρια 160-170 C°. Τώρα τα καυσαέρια με καθαρά τούμπα είναι στους 150-160 C° και μετά από 7 μέρες έχω μία αύξηση 15-20 C° με τα νερά στους 75 C° αυτή τη στιγμή τα νερά τα έχω 70 C° και τα καυσαέρια σπάνια φτάνουν τους 160 C°.

Καλημέρα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120697 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Θερμοκρασίες καυσαερίων 280 δεν είχα ποτέ. Μάξιμουμ να φτάσει 205.
Χτες δοκίμασα να παίξω με το μηχανικό ταμπερ, το έκλεισα μια τρύπα και παρατήρησα οτι είχε περισσότερο καπνο στο πάνω μέρος του θαλάμου και μετα 1-2 λεπτά άρχισε να βγάζει καπνο στο σιλο !!! Το άνοιξα αμέσως τελείως για να τραβήξει και το άφησα ανοικτό.
παρατήρησα οτι πλέον δεν εχει καθόλου καπνο στο πάνω μέρος του θαλάμου, η φλόγα ζωηρεψε και έπεσε και η θερμοκρασια καυσαερίων κατα περίπου 10 βαθμούς. Απο 180-190 στους 170 !!! Στη καμινάδα δεν μπορούσα να δω γιατι ηταν νύχτα. Σήμερα το πρωί δεν είδα καπνο αλλά με συννεφιασμένο ουρανό στο φόντο δεν το διακρίνεις εύκολα. Απο μια Γρηγόρη ματιά που έριξα πριν φύγω μου φάνηκε και οτι ελαττωθεί και η κάπνια-στάχτη που είχε μαζευτεί στις άκρες των επιβραδυντων. Αν καθαρίσω το απόγευμα θα σου στείλω φωτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120708 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έτσι ακριβώς με το τάμπερ εμένα μου παίζει καλά στην πρώτη θέση από τελείως ανοιχτό, και είναι παντός καιρού, ενώ και στην δεύτερη έπαιζε καλά αλλά είχα θέμα με τον καιρό όταν υπήρχε συννεφιά κάπνιζε έτσι το άφησα στην πρώτη θέση μόνιμα. Με τελείως ανοιχτό τραβάει πάρα πολύ, νομίζω όμως αυτό έχει να κάνει με το πόσο ελκυσμό δημιουργεί κάθε καμινάδα και περιοχή.
Ο καπνός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου, γιατί έβριζα και αναθεμάτιζα τα προηγούμενα χρόνια μερικούς τριγύρω με τα τζάκια και τις ξυλόσομπες που κάπνιζαν σαν φουγάρα παλαιών πλοίων και δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να έχω το ίδιο κακό. Πριν βάλω τα τάμπερ διέκρινα αχνά κάπου κάπου λίγο καπνό, μετά τίποτα είναι σαν να μην καίει.
Αν τα καυσαέρια σου είναι μετά από 8 μέρες σ΄αυτήν την θερμοκρασία είναι πολύ καλά.
Και παίζοντας λίγο με τα τάμπερ λίγο με τον αέρα λίγο με το "τάισμα" ίσως το καλύτερέψεις περισσότερο στα τούμπα γιατί εκεί πιστεύω είναι ο πόνος. Φώτο θα έχω την Κυριακή.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120854 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Φωτο απο τα τουμπο πριν το καθάρισμα.
Τα είχα καθαρίσει Σάββατο πρωί με κατανάλωση αυτές τις μέρες 4-5 τσουβαλακια την ημέρα λόγω χαμηλών θερμοκρασιών.






Τελικά με το ταμπερ τελείως ανοικτό παρατηρώ χαμηλότερες θερμοκρασίες καυσαερίων. Πίστευα οτι με ανοικτό το μηχανικό ταμπερ θα ηταν υψηλότερη η θερμοκρασια καυσαερίων λόγω οτι τα καυσαέρια βγαίνουν πιο εύκολα έξω αλλά ίσωμα βοηθάει την καλύτερη κυκλοφορία των καυσαεριων μέσα στο λεβητα με αποτέλεσμα χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ