Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120879 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Για έξη μέρες και με 4-5 τσουβαλάκια την ημέρα με την στάχτη που είδα στην εστία σου νομίζω τα τούμπα είναι καλά. Τον μήνα που έκαψα AlfaWood τα τούμπα σε δύο μέρες είχαν ένα δάκτυλο καπνιά, οι επιβραδυντές δεν ξεχώριζαν από τα τούμπα έβλεπες ένα πράμα σκεπασμένο από καπνιά. Με τα άλλα "Ameco" "Ahira" "Bioenergy" και κάποια άλλα είχα λιγότερη καπνιά στα τούμπα αλλά πάλι έπρεπε να καθαρίζω κάθε δύο τρεις μέρες, δεν ξέρω τι να πω ότι έπαιρνα πέρσι ήταν σκάρτες παρτίδες ? Ή δεν έκανα σωστές ρυθμίσεις ? Αλλά πώς με το Golden το German το Holz το Sweig.. όλα πήγαιναν καλά ??
Λοιπόν Γεράσιμε μ΄άναψες το φιτίλι τώρα, θα πάω να πάρω μερικά τσουβαλάκια χωρίς να κοιτάξω μάρκα μόνο να είναι Ελληνικό και να μην έχει μέσα φλοιό, και θα το κάψω από την Κυριακή που θα καθαρίσω, να δω σε πόσες μέρες θα με τρελάνει.
Για το τάμπερ αυτήν την εντύπωση είχα και εγώ, δεν θυμάμαι όμως την συμπεριφορά σε θερμοκρασίες γιατί το μόνο που παρακολουθούσα με τον συνδυασμό όλων των τάμπερ ήταν να έχω καλή καύση και να μην βγάζει καπνό. Θα το διαπιστώσω σε λίγο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120882 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Σακη
Η στάχτη στην εστία είναι πάντα σχεδόν στο ιδιο επίπεδο γιατι η παραπάνω πέφτει κάτω. Αυτές τις μέρες γεμίζω σχεδόν (2/3) το συρτάρακι του κάθε μέρα.
Με Alpha πέρσι είχα λιγότερη κάπνια στα τούμπα και στάχτη αλλά όταν έμενε πολλές ώρες στην συντήρηση έκανε πίσσες,όλος ο λέβητας γιαλιζε μετα βέβαια ένα μέρος το έκαιγε, με το creta καθάρισαν όλες.
Έχω καμία 800kg alpha απο πέρσι, μόλις το ξέθαψω (έχω ντανιασει creta απο πάνω ) θα το κάψω και θα ξανά βάλω φωτο να δούμε
Πάντως ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ στάχτη όσο περιγράφεις δεν έχω δει !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120886 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τι να πω Γεράσιμε, έχω όλα τα περσινά με λεπτομέρειες καταγεγραμμένα αλλά κτύπησε το "Partition" του δίσκου και προς το παρόν δεν μπορώ να τα δω (βαριέμαι να κάνω προσπάθεια ανάκτησης). Στην εστία είχα στάχτη παραπάνω από ότι τώρα αλλά στα τούμπα γινότανε χαμός συγκριτικά με τώρα. Ότι και να έκαψα στην εστία δεν ήταν τραγικά τα πράγματα ούτε ποτέ είχα βουναλάκια στάχτης.
Η στάχτη με το Creta σαφώς είναι πιο πολλή από οποιοδήποτε άλλο πέλλετ γιατί περιέχει ελιά αλλά με εντυπωσίασαν τα τούμπα σου.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121118 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Μήπως έχεις πολύ δυνατά τον αέρα και πετάει όλη τη στάχτη στα τούμπα ;
Πάντως μεγάλη ποσότητα στάχτης κολλάει πάνω στον καταλύτη. Αν προσέξεις στις φωτο τις εστίας ο καταλύτης μαζεύει στάχτη που μπορεί να φτάσει στο κέντρο μέχρι και 4 εκατοστά.
Τον καταλύτη τον καθαρίζω κάθε μέρα.
Πριν καθαρίσεις τούμπα βγάλε φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121264 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Όχι δοκίμασα με τον αέρα σε πολλές θέσεις αλλά τίποτα δεν είχε γίνει.
Είμαι και λίγο τελειομανής και δεν άντεχα να τα βλέπω έτσι, πέρα απ΄ αυτό είχα και αύξηση στην κατανάλωση, αυτό κι αν δεν άντεχα. Ο καταλύτης δεν πιάνει τίποτα, μόνο σκόνη, πέρσι έπιανε λίγο παραπάνω αλλά καμία σχέση με το δικό σου. Έχεις πάρα πολλή στάχτη.
Θα δεις φώτο αύριο

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121493 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Γεράσιμε
η στάχτη στο συρτάρι είναι από 24 τσουβαλάκια περίπου, επτά μέρες






Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ