Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121621 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Ευχαριστώ για τις φωτο Σακη
Πραγματικά είναι μεγάλη η διαφορα και στη στάχτη και στη μουτζουρα στα τούμπα !!!! ......αλλά και στη τιμή !!!
Νομίζω οτι θα μπορούσες να καθαρίζεις και πιο αραιά αν δεν έχεις αύξηση στη θερμοκρασια καυσαεριων.
Βέβαια στο πελλετ που καις πρέπει η συσκευασία να αναφέρει στάχτη <0.5% και στο creta <1,5 % οπότε είναι αναμενόμενο ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121661 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Είναι πράγματι μεγάλη η διαφορά στην στάχτη, τώρα για την τιμή μην το λες, γιατί όσο τα τούμπα διατηρούνται καθαρά δεν μειώνεται η απόδοση η οποία μειώνεται δραματικά όταν τα τούμπα πιάσουν φλούδα(πίσσα) και καπνιά. Και το καθάρισμα είναι πιο εύκολο και σε μεγαλύτερα διαστήματα. Μετά από ένα μήνα λειτουργίας στα τούμπα ακόμη φαίνονται τα μέταλλα δεν έχουν πιάσει φλούδα. Δεν τα έβγαλα φώτο γιατί η κόρη μου έβγαλε από την μηχανή την μνήμη και στην εσωτερική μόνο αυτές χωρούσαν.
Πέρσι με τέτοιες θερμοκρασίες έφτανα και ξεπερνούσα κάποιες πιο κρύες μέρες τα 5 τσουβαλάκια και τώρα η μεγαλύτερη μου είναι κάτι παραπάνω από 3.5, ο μέσος όρος από τις ημέρες που η θερμοκρασία είναι 4-10 C°
είναι 3.5 τσουβαλάκια, με το ένα διαμέρισμα στους 23.2 C° για 16 ώρες και τις 8 ώρες στους 21.6 C° και το άλλο για 8 ώρες στους 22.6 C° και τις 16 ώρες στους 21.6 C°.
Έπαιξε το ρόλο της βέβαια και η τρίοδη στην προσαγωγή του ενός διαμερίσματος, όταν βάλω και στο άλλο (ελπίζω σύντομα) θα έχω πιο καλή εικόνα σε ότι αφορά την κατανάλωση.
Πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις για μια εβδομάδα αρκεί να έχεις και τις ίδιες θερμοκρασίες για να συγκρίνεις.

Καλημέρα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121849 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Σακη
Πίσσες με το creta δεν έχω, είχα με το Alpha στην συντήρηση μόνο. Το creta εχει μόνο ΠΟΛΥ στάχτη αλλά δεν κανει καθόλου πίσσες και η κάπνια καθαρίζει πολύ εύκολα ακόμα και με χορτάρινη σκούπα;
Θα αγοράσω πάντως μερικά τσουβαλακια πιςτοποιημενο και θα δοκιμάσω να δω
Εσύ πιο καις και τι τιμή το αγορασες; Θα δω να βρω κάποια προσφορά ίσως προς το τέλος του χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122000 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Γεράσιμε
έτσι να κάνεις φίλτατε και κρίνεις μετά με ποιο θα παίξεις, η τιμή είναι σχετική αν τα εξετάσεις όλα, όπως σου προανέφερα.
Φέτος έβαλα μόνο το Golden Nuggets το οποίο και στην συντήρηση είναι "σπίρτο", είχα πάρει από το Leroy δύο τόνους την περίοδο που το είχε αν θυμάμαι καλά κάπου στα 298€ την παλέτα (990 κιλά). Οι επόμενοι δύο τόνοι μάλλον θα είναι το Schweighofer (310€ η παλέτα) το οποίο είναι ακόμη πιο "σπίρτο" αφήνει πολύ λιγότερη στάχτη, η περισσότερη πούδρα. Πέρσι που το δοκίμασα λίγο στις αρχές το πρώτο καθάρισμα το έκανα μετά από 15 μέρες και ήταν περίπου όπως στις φώτο. Θα αφήσω να περάσουν οι γιορτές και μετά θα πάρω να δοκιμάσω πάλι κάποιο Ελληνικό (επιμένω) μήπως τα έχουν διορθώσει, το αφήνω μετά τις γιορτές για να μην τους αναθεματίζω χρονιάρες μέρες.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122151 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Σακη
Το σβαι η golden nuggets αυτή τη στιγμή στην Αθηνα είναι 365 ευρώ και πάνω . Θα πάρω μερικά τσουβαλια για δοκιμή να δω αν εκτός του καθάρισματος θα εχει και σημαντική διαφορα στην καταναλωση. Στα 300 που το πήρες εσύ σίγουρα αξίζει. Θέλω λοιπόν να το δω και αν το καλοκαιρι το βρω σε καλή τιμή να στοκαρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124031 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σας Σάκη και Γεράσιμε
Χρόνια πολλά και σας εύχομαι να έχετε καλή και απροβλημάτιστη λειτουργία στους λέβητές σας.
Έχω και εγώ ένα χρόνο περίπου εγκαταστήσει τον Bioplex HL50 και αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα, δύο εκ των οποίων είναι τα εξής: Το πρώτο ότι αρκετές φορές και ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες στη φάση συντήρησης, μου γυρίζει τον καπνό στο λεβητοστάσιο και τον βγάζει από το πλαϊνό άνοιγμα του φυσητήρα,με αποτέλεσμα να γεμίζει καπνό το υπόγειο και σιγά σιγά η μυρωδιά να ανεβαίνει και στο σπίτι.Η καμινάδα μου είναι δέκα μέτρα και ο ελκυσμός της είναι καλός.Το δεύτερο είναι ότι στη φάση συντήρησης πάλι γιά μια με δύο ώρες και μέχρι να ξανανάψει ο λέβητας η καμινάδα βγάζει αρκετό καπνό.Στη διάρκεια της καύσης δεν έχω καθόλου καπνό. Θα σας παρακαλούσα να μου γράψετε αν αντιμετωπίσατε παρόμοια προβλήματα και τον τρόπο αντιμετώπισής τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ