Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124066 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα Νίκο και Χρόνια Πολλά
Από εκεί που λες δεν είχα επιστροφή καπνού παρά μόνο στο σιλό κάποιες φορές όταν τον πρωτοάναψα μέχρι να βρω τις ρυθμίσεις.
Εκεί στον φυσητήρα σε μένα δεν υπάρχει κλαπέτο που κλείνει όταν σταματά ο φυσητήρας ενώ στου Γεράσιμου υπάρχει. Αν η καμινάδα σου "ρουφάει" καλά πιστεύω πως δεν θ΄άπρεπε να έχεις καθόλου καπνό εκτός και αν στην συντήρηση σου σβήνει η φλόγα. Πάντως σε μένα υπάρχει πάντα φλόγα και δεν έχω ποτέ καπνό.
Τώρα ρίξε και μια ματιά εδώ Bioplex HL-50 By SakiSystem μήπως κάτι σε βοηθήσει και τα ξαναλέμε.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124076 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Σάκη
Το πρόβλημα από ότι κατάλαβα είναι ότι στη συντήρηση η φλόγα σβήνει τελείως και μέσα στο χώρο καύσης υπάρχει πολύς καπνός. Παρόλο που ο λέβητάς μου έχει κλαπέτο στο φυσητήρα ο καπνός περνά. Γράψε μου σε παρακαλώ με ποιό τρόπο κρατάς συνέχεια φλόγα και αυτό δεν σου δημιουργεί υπερκατανάλωση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124084 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σας Σάκη και Γεράσιμε
Χρόνια πολλά και σας εύχομαι να έχετε καλή και απροβλημάτιστη λειτουργία στους λέβητές σας.
Έχω και εγώ ένα χρόνο περίπου εγκαταστήσει τον Bioplex HL50 και αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα, δύο εκ των οποίων είναι τα εξής: Το πρώτο ότι αρκετές φορές και ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες στη φάση συντήρησης, μου γυρίζει τον καπνό στο λεβητοστάσιο και τον βγάζει από το πλαϊνό άνοιγμα του φυσητήρα,με αποτέλεσμα να γεμίζει καπνό το υπόγειο και σιγά σιγά η μυρωδιά να ανεβαίνει και στο σπίτι.Η καμινάδα μου είναι δέκα μέτρα και ο ελκυσμός της είναι καλός.Το δεύτερο είναι ότι στη φάση συντήρησης πάλι γιά μια με δύο ώρες και μέχρι να ξανανάψει ο λέβητας η καμινάδα βγάζει αρκετό καπνό.Στη διάρκεια της καύσης δεν έχω καθόλου καπνό. Θα σας παρακαλούσα να μου γράψετε αν αντιμετωπίσατε παρόμοια προβλήματα και τον τρόπο αντιμετώπισής τους.

Δοκιμάσαμε να αλλάξεις καπελο στην Καμινάδα με καποιο καλύτερο αντιανεμικου τύπου ;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124090 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Το δικό μου πρόβλημα ήταν ακριβώς το αντίθετο, σε συντήρηση μου έκαιγε πολύ γρήγορα το πέλλετ και έπρεπε να τροφοδοτώ συχνά και πολύ για να μην κατέβει η φλόγα στο σιλό. Βέβαια το ότι δεν είχαν κλαπέτο στον φυσητήρα, εμένα με βόλεψε αφού έβαλα εξωτερικό τάμπερ στον φυσητήρα το οποίο δεν κλείνει τελείως όταν δεν δουλεύει ο φυσητήρας, έτσι η φλόγα συντηρείται. Υπερκατανάλωση δεν έχω, να λάβεις υπ΄όψιν ότι έχω και δοχείο αδράνειας οπότε η λίγη φλόγα αποθηκεύει, πολύ σπάνια όταν η ζήτηση είναι πολύ μειωμένη τότε έχω πρόβλημα σε συντήρηση γιατί ανεβαίνουν τα νερά αρκετά ψηλά (80-85C°) τότε όμως ανοίγω με έναν υδροστάτη τον κυκλοφορητή του διαμερίσματός μου μέχρι να πέσουν, σήμερα που έχουμε από νωρίς 14-16 C° έξω, δεν πήρε πολλές φορές από το πρωί, η συντήρηση είναι αρκετή τις περισσότερες ώρες για να κρατήσει τα νερά στους 60-65 C°. Τροφοδοτώ δύο διαμερίσματα σύνολο 160 τ.μ. και με εξωτερικές θερμοκρασίες των προηγούμενων ημερών 0-10 C° με τα νερά στους 68-70C° έκαιγε περίπου 3.5 τσουβαλάκια το 24 άωρο, σήμερα θα είναι κάπου στα 2.5 τσουβαλάκια ίσως και λιγότερο αν δεν πέσει πολύ η θερμοκρασία το βράδυ.
Οι χρόνοι σε συντήρηση είναι 6 λεπτά αναμονή και 9 δευτερόλεπτα ρίχνει. Οι χρόνοι τροφοδοσίας και αναμονής πιστεύω πως είναι άμεσα συνδεδεμένοι με το είδος του καυσίμου και τον ελκυσμό του συστήματος.
Και επειδή όλες οι εγκαταστάσεις έχουν τις ιδιαιτερότητες τους και δεν είναι ίδιες, ότι και αν κάνεις για να διορθώσεις το πρόβλημα σου καλό είναι να προβλέπεις σε κάθε αλλαγή το τι μπορεί να προκύψει.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124098 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σάκη σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω τους χρόνους συντήρησης αντίστοιχα με τους δικούς σου,για να δω τη συμπεριφορά του δικού μου λέβητα και θα επανέλθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124100 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Όχι, δεν έχω αλλάξει καπέλο, έχω το κλασσικό στρογγυλό.Θα ήθελα επίσης τη γνώμη σου ως προς την επάρκεια του λέβητά μου, γιατί οι γνώμες διίστανται.Σύμφωνα με τη μηχανολογική μελέτη χρειαζομαι σώματα για 35000 θερμίδες και έχω μπόιλερ 150 λίτρων. Ο λέβητάς μου είναι 50000 θερμίδων και το σπίτι που πρέπει να ζεστάνει περίπου 190 τ.μ. με πολλή καλή μόνωση και διπλά τζάμια.

vag1234 έγραψε:

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σας Σάκη και Γεράσιμε
Χρόνια πολλά και σας εύχομαι να έχετε καλή και απροβλημάτιστη λειτουργία στους λέβητές σας.
Έχω και εγώ ένα χρόνο περίπου εγκαταστήσει τον Bioplex HL50 και αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα, δύο εκ των οποίων είναι τα εξής: Το πρώτο ότι αρκετές φορές και ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες στη φάση συντήρησης, μου γυρίζει τον καπνό στο λεβητοστάσιο και τον βγάζει από το πλαϊνό άνοιγμα του φυσητήρα,με αποτέλεσμα να γεμίζει καπνό το υπόγειο και σιγά σιγά η μυρωδιά να ανεβαίνει και στο σπίτι.Η καμινάδα μου είναι δέκα μέτρα και ο ελκυσμός της είναι καλός.Το δεύτερο είναι ότι στη φάση συντήρησης πάλι γιά μια με δύο ώρες και μέχρι να ξανανάψει ο λέβητας η καμινάδα βγάζει αρκετό καπνό.Στη διάρκεια της καύσης δεν έχω καθόλου καπνό. Θα σας παρακαλούσα να μου γράψετε αν αντιμετωπίσατε παρόμοια προβλήματα και τον τρόπο αντιμετώπισής τους.

Δοκιμάσαμε να αλλάξεις καπελο στην Καμινάδα με καποιο καλύτερο αντιανεμικου τύπου ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ