Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124462 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νικο το ταμπερ ελκυσμού μπαίνει όταν έχεις μεγαλύτερο ελκυσμό από οσο χρειάζεται,έχει ένα ρυθμιζόμενο αντίβαρο και ανοίγει μόλις η υποπίεση στην καμινάδα περάσει την τιμή που εχει οριστεί. Έτσι μπαίνει αέρας και μειώνεται ο ελκυσμός. Αέρας από την καμινάδα προς τα έξω δεν μπορεί να πάει γιατί ταμπερ θα κλείσει.
Ο δικός μου ελκυσμός πρέπει να είναι στα 12pa. Εσύ όμως δεν νομίζω ότι έχεις παραπάνω ελκυσμό, μάλλον λιγότερο έχεις.
Για την τριοδη βαλβίδα δεν μπορεί να φταίει ο λέβητας που δεν ανοίγει!!! Μάλλον δεν είχε τοποθετηθεί σωστά σε σχέση με την προσαγωγή, επιστροφή και κυκλοφοριτη. Προσοχή πρέπει να είναι ΦΟΡΤΙΟΥ οχι αναμίξεως!!!
Δυστυχώς αρκετοί τεχνικοί και υδραυλικοί λένε οτι ξέρουν αλλά τελικά ξέρουν λιγότερα από εμάς. Τουλάχιστον ο δικός μου υδραυλικός παραδέχτηκε από την αρχή οτι δεν είχε μεγάλη εμπειρία στο στήσιμο τέτοιου λεβητοστασίου και όπου δεν ήταν σίγουρος το συζητάγαμε και ψάχναμε να βρούμε τη λύση.
Ευτυχώς όλα πήγαν καλά !! ο θεός να σε φυλάει από ΞΕΡΟΛΑ ΑΣΧΕΤΟ τεχνικό !!! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124537 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα σας
Νίκο το κομμάτι εκείνο αν κρίνω από την θέση του μάλλον για επιβράδυνση είναι και πιθανόν για συγκράτηση στάχτης.
Το τάμπερ ελκυσμού βοηθάει και στις δύο περιπτώσεις και στο πολύ τράβηγμα αλλά και στους αέρηδες, όταν δεν έχεις αρκετό τράβηγμα δεν ανοίγει, και στους αέρηδες ανταποκρίνεται. Σε μένα όταν είναι σε συντήρηση και τα δύο τάμπερ παραμένουν συνήθως κλειστά ανάλογα τα καιρικά σπάνια ανοίγουν σε συντήρηση. Πέρσι πριν βάλω τα τάμπερ με τους δυνατούς ανέμους πολλές φορές μου έσβηνε η φλόγα στην συντήρηση μετά την τοποθέτησή τους η φλόγα είναι ανεπηρέαστη. Πάντως πριν σκεφτείς οτιδήποτε διαπίστωσε μόνος σου τον ελκυσμό αν είναι επαρκής, εμπειρικά κάνε το παρακάτω αν έχεις πρόσβαση στο κάτω τμήμα της καμινάδας στο ταυ που μπαίνει στον λέβητα το κάτω καπάκι βγάλτο (με σβηστό λέβητα και κλειστό το κλαπέτο του) και βάλε ένα σπίρτο αναμμένο μία ακριβώς στην τρύπα και μία από τα πλάγια να δεις πόσο έντονα σου τραβάει την φλόγα του σπίρτου. Όταν το έκανα δεν μπορούσα να ξέρω αν είχα πολύ ή λίγο "τράβηγμα" γιατί δεν είχα μέτρο σύγκρισης, με το πέρασμα των ημερών κατάλαβα ότι είχα πάρα πολύ δυνατό "τράβηγμα", αρκετές φορές όταν έβαζα το σπίρτο μέσα στο άνοιγμα έσβηνε και από τα πλάγια η φλόγα του σπίρτου πήγαινε οριζόντια προς το άνοιγμα. Αυτό το πρόβλημα το συμμάζεψα με δύο τάμπερ στην καμινάδα, παρ΄όλα αυτά όταν είναι σε συντήρηση νομίζεις ότι δουλεύει και ο αέρας.
Αν έχεις καλό ελκυσμό τότε σίγουρα η καρβουνιά κατεβαίνει κάποιες φορές μέσα στον σωλήνα και σου βγαίνει καπνός από τον φυσητήρα ή από το σιλό. Όταν άρχισα να παλεύω και εγώ μαζί του μου έβγαινε στο σιλό καπνός στην συντήρηση, παίζοντας λίγο με τους χρόνους διορθώθηκε.
Για τις τρίοδες φορτίου το είχα ψάξει, στην δική σου περίπτωση πράγματι ίσως δεν συνδέθηκε σωστά, βλέπω όμως σε αρκετές περιπτώσεις πώς κολλάνε και εκεί υπάρχει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης, εάν θα έβαζα κάτι για τα επιστρεφόμενα θα προτιμούσα κάτι σαν το "Ladomat". Θεωρώ όμως ότι κάθε ενέργεια θα πρέπει να εφαρμόζεται με αρκετή σκέψη, θα είναι λοιπόν τελείως άχρηστο να βάλω τρίοδη φορτίου σε έναν λέβητα ο οποίος κάθεται πολύ ώρα σε συντήρηση με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του να είναι συνεχώς κάτω από 60C°, εκ των πραγμάτων λοιπόν έχουμε επικαθήσεις μόνο από αυτό το γεγονός. Πρέπει να φύγουμε από τα λίγα που ξέραμε για του πετρελαίου και να μπούμε σε μία άλλη λογική τουλάχιστον για τους λέβητες που επιλέξαμε. Δυστυχώς αυτοί που τους πουλάνε θέλουν μόνο να τους πουλάνε, γιατί αν σου πούνε από την αρχή ότι για να δουλέψει σωστά πρέπει να βάλεις και αυτό και τούτο και το άλλο θα φύγεις τρέχοντας να πας στον άλλον που σου λέει ότι δεν θέλει τίποτα παραπάνω για να δουλέψει σωστά, έτσι κανείς δεν μιλά είτε ξέρει είτε δεν ξέρει.
Θα σου πρότεινα αβίαστα το δοχείο αδράνειας (1000 λίτρα) αν δεν έχεις, και "έξυπνους" θερμοστάτες χώρου, ακόμη έλεγχο στα νερά προσαγωγής στα καλοριφέρ με αντιστάθμιση, βήματα που έκανα και εγώ σταδιακά με καλά αποτελέσματα στην σωστή καύση την σταθερή θερμοκρασία στους χώρους και την οικονομία.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124539 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γεράσιμε έτσι έγινε και ο δικός μου σήμερα, απέκτησε γυαλάδα από χθες το βράδυ που κατέβασα τα νερά στους 62 C°

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124653 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Γεράσιμε έτσι έγινε και ο δικός μου σήμερα, απέκτησε γυαλάδα από χθες το βράδυ που κατέβασα τα νερά στους 62 C°


Σακη νομίζεις οτι αυτή η γιαλαδα επηρεάζει σημαντικά την απόδοση; Είναι πολύ λεπτή... Τα νερά είναι απο 65 εώς 75
Απο ποια θερμοκρασια και πάνω δεν κανει;
Πάντως με το creta δεν κανει καθόλου. Θα δοκιμάσω να το κάψω 1-1 με το Alphawood

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124694 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Γεράσιμε και Σάκη
Μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που εμφανίζεται η πίσσα στο θάλαμό σου Γεράσιμε.Στο δικό μου ξεκινάει από χαμηλά και ανεβαίνει προς τα πάνω. Τα τούμπα σου είναι νομίζω από τα λίγα που έχω μάθει τόσο καιρό σε καλή κατάσταση με στάχτη μόνο. Τα δικά μου είναι μέσα στη μουτζούρα. Σκόνη μεν αλλά κατράμι άσε που η πίσσα προχωρεί επικίνδυνα προς τα πάνω (κοντεύει να φτάσει τα τούμπα).
Σάκη αν σου παρουσιάζει πίσσα με το Golden τότε τι γίνεται; Έλεγα να το δοκιμάσω για να δω πως θα πάω με τον καπνό και την πίσσα.
Ευτυχώς σήμερα βρήκα άκρη με την τρίοδη.Όντως δεν είχε τοποθετηθεί σωστά. Πρέπει να αλλάξω θέση στον κυκλοφορητή μου.Ας είναι καλά ο κ. Κορωνίδης της εταιρείας από όπου τον προμηθεύτηκα, ο οποίος ασχολήθηκε σοβαρά και μου βρήκε λύση.
Μέσα στην εβδομάδα που θα γινει η αλλαγή θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα κυρίως σε σχέση με την πίσσα. Γεράσιμε πήρα τηλέφωνο και στο εργοστάσιο. Οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου απογοητευτικές (δεν γνωρίζω, δε μπορώ να πω,ίσως).Όσον αφορά τις ρυθμίσεις θα επανέλθω αργότερα που θα έχω όλες τις απαντήσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Νίκος Τρίπολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124747 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τα νέα των νέων ρυθμίσεων.
Το πρωί πριν ανάψω το λέβητα ρύθμισα το θερμοστάτη χώρου στους 21,4 β. Με εξωτερικές θερμοκρασίες από -2 έως 9 άναψε πέντε φορές από τις 7,12 πμ έως τις 11 μμ και έκαψε 4 σακιά και 2,5 κιλά. Πολλά μάλλον. Το σπίτι βέβαια ήταν φούρνος. Απορώ πως αντέχετε στους 23+ βαθμούς. Στη συντήρηση ρύθμισα χρόνους 10" τάισμα 15' αναμονή. Γλίτωσα μεν την επιστροφή καπνού στο βεντιλατέρ αλλά κάπνιζε η καμινάδα συνέχεια. Αύριο θα δοκιμάσω τον ελκυσμό και θα ρυθμίσω χρόνους καύσης περίπου 10" τάισμα 30" αναμονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ