Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124763 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο δοκίμασε να αυξήσεις τον αέρα στη συντήρηση. Θα κρατάει φλόγα για μερικά λεπτά και θα καπνίζει λιγότερο.
Καλύτερα καπνός στην καμινάδα παρά στο λεβητοστασιο :silly: :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124773 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Πιστεύω η πίσσα στα τοιχώματα του θαλάμου δεν επηρεάζουν την απόδοση παρά μόνο τον κίνδυνο της συγκράτησης υγρασίας με τα επακόλουθα αυτής, ενώ αυτό που πρέπει να λαμποκοπάει είναι το δοχείο και τα τούμπα όπου γίνεται όλη η δουλειά, εκεί επικεντρώνω περισσότερο κάθε φορά που καθαρίζω και όπως έχω ξαναγράψει τα τούμπα μου είναι καθαρά και φαίνονται τα μέταλλα. Με κανένα πέλλετ που δοκίμασα δεν είχα γυαλάδα, μόνο όταν κατεβάζω θερμοκρασία μου εμφανίζεται συνήθως κάπου κάτω από 62 C°, το βράδυ κατεβάζω λίγο τα νερά από 68-70C° στους 64-66 C° εχθές κατέβασα λίγο παραπάνω μάλλον αρκετά κάπου στους 60 C° και το αποτέλεσμα το είδα το πρωί. Γεράσιμε και μένα μου κάνει εντύπωση που σου γυαλίζει πάνω στον θόλο σε μένα κυρίως είναι χαμηλά μέχρι λίγο πάνω από την εστία. Νίκο με κλειστά μάτια το Golden πολύ λίγη στάχτη και κυρίως δεν στουμπώνει τα τούμπα και κυριότερα ευκολότερο καθάρισμα σε μεγαλύτερα διαστήματα. Παραμονή είναι 9 μέρες από το καθάρισμα και βλέπω πάει μια χαρά, ήταν Κυριακή να καθαρίσω αλλά το άφησα για παραμονή. Νίκο βρήκες και το της τρίοδης οπότε όταν θα τα έχεις έτοιμα μεταφέρεις τις διαφορές και εδώ.
Στην Thermostahl είναι μέχρι να το πουλήσουν άμα το αγοράσεις και μάλιστα όχι απ΄ ευθείας από αυτούς μετά σου κάνουν τον "Κινέζο" μήπως είναι οι μόνοι που συμπεριφέρονται έτσι ? Πριν δύο χρόνια που έψαχνα για λέβητα πήγα από το εργοστάσιο και δεν σας κρύβω πως με εντυπωσίασε η εξυπηρέτησή τους και η θέληση να με ενημερώσουν, αναγκάστηκα όμως για κάποιο λόγο να τον προμηθευτώ από αλλού, και όταν κάποια στιγμή τους πήρα τηλ. για να τους θέσω τα προβλήματα το πρώτο που με ρώτησαν ήταν "από πού τον πήρα και να απευθυνθώ εκεί" έκλεισα το τηλέφωνο καβάλησα το άλογο και πήγα στο εργοστάσιο να μου τα εξηγήσουν από κοντά αυτά που μου είπαν από το τηλ., πήρα βέβαια τις απαντήσεις μου στα προβλήματα μιλώντας με τον ιδιοκτήτη, μου προκάλεσαν θυμό όμως από το τηλέφωνο και μου άφησαν την χειρότερη εντύπωση, το κακό γι΄αυτούς είναι ότι η συμπεριφορά τους παραμένει ίδια.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124780 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο ο θερμοστάτης χώρου είναι απλός αναλογικός ?
Έχεις κάποιο θερμόμετρο στο χώρο να δεις την θερμοκρασία ?

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124859 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Έχω στο σπίτι ψηφιακό χρονοθερμοστάτη της siemens και στην οθόνη του δείχνει τη θερμοκρασία χώρου. Τον έχω τσεκάρει και με θερμόμετρο υδραργύρου και ταυτίζονται. Τώρα που τον έχω ρυθμίσει στους 21.4 β. παίρνει μπροστά ο λέβητας στους 21(θερμ.χώρου) και κλείνει στους 21.6, αλλά λόγω της θερμοκρασίας του λέβητα η θερμοκρασία χώρου ανεβαίνει μέχρι τους 22 β. Σάκη όταν το θερμοστάτη τον έχεις στους 23,6 β. είναι και η πραγματική θερμοκρασία χώρου;Εσένα Γεράσιμε ποιά είναι η πραγματική θερμοκρασία χώρου; Ο αέρας στη συντήρηση δεν ρυθμίζεται ξεχωριστά γιατί δεν έχω τον ηλεκτρονικό πίνακα. Έτσι όταν αυξάνω τον αέρα αυξάνεται και η ποσότητα υλικού. Σάκη πόσο βρίσκεις το golden αυτή την εποχή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124945 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα σας
Νίκο φαντάζομαι θα έχεις από την σειρά REV της Siemens, δυστυχώς αυτές της διακυμάνσεις στην θερμοκρασία πιστεύω θα τις έχεις, δεν είναι βέβαια και τραγικές. Να λάβεις υπ΄όψιν ότι εγώ έχω δοχείο αδράνειας και ρυθμιζόμενη θερμοκρασία νερών στις προσαγωγές όπως και ο Γεράσιμος. Στο διαμέρισμα της μαμάκας μου με νερά προσαγωγής 60-62 C° τον θερμοστάτη 23.6 C° δεν ξεκολλάει από εκεί, δείχνει πάντα 23.4 C° - 23.6 C° και στο δικό μου διαμέρισμα με νερά προσαγωγής 48-50 C° θερμοστάτη 22.6 C° δείχνει πάντα 22.4 C° - 22.6 C° , έχω πάρα πολύ σταθερή θερμοκρασία μετρημένη και με άλλα θερμόμετρα.
Το Golden συνεχίζω από Leroy που έχει ακόμη την καλύτερη τιμή 4.59 € το τσουβαλάκι.

Καλή Πρωτοχρονιά, σας εύχομαι η νέα χρονιά να έχει υγεία και ελπίδα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124953 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έχω τους Siemens και εγώ σειρά rev. Οι θεμοκρασιες που βάζω είναι μεταξύ 21.4 και 21,8 συνήθως παίζει 0,2 πάνω κάτω. Αυτές είναι και οι πραγματικές του χώρου.
Με τον έναν φέτος έχω πρόβλημα και κόβει πολύ νωρίς και δεν καταφερνει να πιάσει ποτέ θερμοκρασια. Ζητάω 21.8 και κόβει στους 21 και μετα δινει για 1-2 λεπτά και ξανά κλείνει . Τον έκανα reset αλλά τίποτα. Έχω την ξαδέρφη μου στο μαγαζί που τους πηρα οπότε θα το λύσουμε.
Νίκο εσύ έχεις βάλει τα διακοπτακια απο πίσω στο self learn. Γιατι αυτοί παρατηρούν την αδράνεια του συστήματος και προσαρμόζονται έτσι ώστε να κλείνουν λίγο πριν την επιθυμητή θερμοκρασια.
Φαντάζομαι ο θερμοστατης δινει εντολή σε ηλεκτροβανες η κυκλοφοριτη ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ