Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125163 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα, καλή χρονιά με υγεία για όλο τον κόσμο
Όπως έγραψες Σάκη μόνοι μας προσπαθούμε να βρούμε λύσεις βοηθώντας ο ένας τον άλλο. Κατά πόσον εγώ που στην Τρίπολη δεν υπάρχει τεχνικός που να έχει ασχοληθεί σοβαρά με τη βιομάζα. Από την επαφή μου μαζί σας άρχισα να βλέπω φως στην άκρη του τούνελ και σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
Δοκίμασα λοιπόν νέες ρυθμίσεις με ελπιδοφόρα αποτελέσματα. Ρύθμισα τους χρόνους καύσης σε 15" τάισμα και 30" αναμονή με αποτέλεσμα να πέσει η κατανάλωση υλικού από τα 4 σακιά στα 3 την ημέρα. Αργεί βέβαια σε σχέση με πριν να ανεβάσει θερμοκρασία, αλλά η ζέστη είναι ίδια. Στη συντήρηση ρύθμισα χρόνους 45" τάισμα κάθε 90 λεπτά, με αποτέλεσμα η καρβουνιά να κατεβαίνει μέχρι το επίπεδο της εστίας, να είναι πυρακτωμένη σε λίγα σημεία ώστε να μπορεί να ξανανάψει και έτσι δεν έχω σχεδόν καθόλου καπνό στο θάλαμο καύσης και στην καμινάδα. Αυτή η ρύθμιση θέλει λίγη προσοχή για να μην κατεβαίνει η καρβουνιά προς τον κοχλία. Σάκη δοκίμασα τον ελκυσμό με αναπτήρα και τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν ίδια με τα δικά σου(στο κέντρο κάποιες φορές ο αναπτήρας έσβηνε και στο πλάι η φλόγα έπαιρνε οριζόντια θέση προς το κέντρο). Γεράσιμε το απόγευμα που έχει γενικό καθαρισμό θα μετρήσω και την ποσότητα του υλικού ανά δευτερόλεπτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125168 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα και καλή χρονιά !!!
Χαίρομαι που μπορούμε κάπου να βοηθήσουμε.
το 15 ανα 30 μου φαίνονται πολλά. αλλά θα δουμε με το πόσο ταίζει ο κοχλίας.
Θερμοκρασίες καυσαερίων μετράς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125203 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά
Νάτο και το πρώτο ευχάριστο νέο για το 2014.
Νίκο τους χρόνους περιόρισε τους σε αναλογία 1 προς τρία σε συνδυασμό με τον αέρα, πειραματίσου εκεί γύρω. Σε κάθε περίπτωση το αφήνεις εκεί που θα έχει την καλύτερη συμπεριφορά. Αφού ο ελκυσμός είναι καλός και μάλλον είναι "ρουφήχτρα" δες και για "τάμπερ ελκυσμού" αν δεν έχεις, θα βοηθήσει κι΄άλλο επίσης θερμόμετρο καυσαερίων για να ξέρεις τι γίνεται. Με τις ρυθμίσεις που έχω και με καθαρά τούμπα η θερμοκρασία καυσαερίων με νερά στους 70 C° είναι μέγιστη 150 C° και αυτό το πέτυχα με δύο τάμπερ στην καμινάδα.
Καθάρισμα έχω και εγώ σήμερα το απόγευμα, ήταν για την Κυριακή που πέρασε αλλά το άφησα λίγες μέρες παραπάνω έχει από τις 22/12/2013 και βλέπω ότι αντέχει, τα καυσαέρια είναι τώρα στους 170 C°.
Γεράσιμε ακόμη δεν κατάφερα να πάρω την δεύτερη τρίοδη προς το παρών με τα νερά 64 C° στης μητέρας μου πάει καλά, δεν προλαβαίνουν να κρυώνουν τα σώματα με εξωτερικές την ημέρα 5-10 C° προχθές όμως που είχαμε από αργά το πρωί μέχρι το απόγευμα 15 C° είχαμε παράπονα τα σώματα κρύωναν. Σε μένα πάντως πάει μια χαρά σχεδόν όλη μέρα στους 21.6 C° τα σώματα είναι συνέχεια ζεστά.
Έχω και την πρώτη μέτρηση ολόκληρου μήνα του Δεκέμβρη όπου όλες οι μέρες είναι με θερμοκρασίες ημέρας 10 C°, μέση κατανάλωση 24 άωρου 3.3 τσουβαλάκια περίπου 50 κιλά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125287 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Γεράσιμε σήμερα με την ευκαιρία του καθαρίσματος μέτρησα την ποσότητα που τροφοδοτεί ο κοχλίας και η οποία είναι 5,6 γρ. ανά δευτερόλεπτο. Θερμοκρασίες καυσαερίων δεν μετράω γιατί δεν έχω θερμόμετρο.
Σάκη πως γίνεται η ρύθμιση της θερμοκρασίας των νερών στις προσαγωγές;Και επειδή έχεις και εσύ αναλογικό πίνακα γράψε μου σε παρακαλώ τις ρυθμίσεις που έχεις στον αέρα (στο τάμπερ του βεντιλατέρ και στο ροοστάτη του πίνακα).Όταν λες δηλαδή αέρα στο 45% πως τον ρυθμίζεις;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Νίκος Τρίπολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125325 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Νίκο
Και εμένα περίπου τόσο ταΐζει ανά δευτερόλεπτο
Με το 15-30 ταιζεις 112gr / λεπτό δηλ 6,720 kg την ώρα με μια μέση θερμογονο δύναμη 4.500 παράγεις περίπου 30.000 kcal/h.
Καλό θα ηταν να βάλεις ένα θερμόμετρο καυσαεριων γιατι βοηθάει στη ρύθμιση. Τα καυσαέρια δεν πρέπει να ξεπερνούν τους 180
γιατι απλά θα σε ευγνωμονούν τα περιστέρια που τα ζεσταίνεις!!
Εγώ παράγω περίπου 20.000 kcal και έχω καυσαέρια περίπου 160 με 170 με καθαρό λεβητα και 180 με 190 μια βδομάδα μετα.
Αν αύξησω την τροφοδοσία ανεβάζει θερμοκρασια πιο γρήγορα αλλά και καυσαέρια και καταναλωση. Προτιμώ να τον δουλεύω πιο χαλαρά γιατι έχω οικονομία και μένει και λιγότερες ώρες στην συντήρηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125426 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Να σας ρωτήσω, το λεβητα όταν τον καθαριζετε τον σβηνετε τελείως ή στην συντήρηση.
Αν τον σβηνετε έχετε βρει κάποιο τροπο να μην γεμίζει ο κόσμος καπνο; Αν πας να πάρεις τη θρακα και να την ριξεις έξω καπνίζει πολύ μόλις πάρει αέρα.
Όταν τον καθαρίζω και είναι στη συντήρηση παρόλο που δεν εχει καπνο πέφτει η καρβουνια πάνω στη θρακα και καπνίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ