Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125434 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Γεράσιμε
εγώ τον σβήνω αφού σταματήσει από κανονική λειτουργία μετά από πέντε-δέκα λεπτά οπότε έχει λίγη θράκα την οποία μαζεύω, και αμέσως βγάζω όλο το άκαυστο που φτάνω μέσα στην σωλήνα, έτσι έχω το λιγότερο ντουμάνι.
Να ρωτήσω και εγώ, στο στόμιο της σωλήνας (της εστίας) σάς πιάνει κάρβουνο που βγαίνει σχετικά δύσκολα ?
Νίκο θα σου τα γράψω όλα αναλυτικά και με φώτο πες μου όμως τελικά έχεις κλαπέτο στον φυσητήρα ?

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125439 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα Σακη
Πιάνει ένα λεπτό στρώμα στο μεςα μέρος της μάντεμενιας εστίας και λίγο στο πάνω μέρος της σωλήνας του κοχλια, όχι πάνω απο 3-4 χιλιοστά που φεύγει με λίγο ξυσιμο με ένα κατσαβιδι σχετικά εύκολα.
Δεν εμποδίζει και μάλιστα έκλεισε και την κακή εφαρμογή που είχε σε ένα σημείο η εστια με το σωλήνα του κοχλια και άφηνε μια χαράμαδα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125444 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έτσι ακριβώς σε μένα πιάνει και πιο κάτω λίγο κάπου 3-4 εκατοστά από το στόμιο της σωλήνας και το καθαρίζω κι εγώ με κατσαβίδι αλλά μου προκαλεί ζόρι. Η μαντεμένια εστία δεν κάθονταν καλά και την τρόχισα σε κάποια σημεία για να εφάπτεται καλά με το στόμιο και να μην αφήνει κενά.
Πάω Leroy για ανεφοδιασμό τα λέμε αργότερα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125497 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Και εγώ το λέβητα, μόλις σταματήσει την κανονική λειτουργία, τον σβήνω και αφήνω να περάσουν μιάμιση με δύο ώρες. Έτσι μόλις ανοίξω την πόρτα έχει σχεδόν σβήσει η θράκα και δεν έχω καθόλου καπνό με αποτέλεσμα να μπορώ να δουλέψω χωρίς καπνό και ιδιαίτερη μυρωδιά. Χθες που ήθελα να μετρήσω την ποσότητα πέλλετ που δίνει ο κοχλίας άδειασα να φανταστείτε την εστία μέχρι τον κοχλία με το χέρι. Είχε πιάσει λίγο κάρβουνο σε τρία σημεία και σε μένα 3-4 εκατοστά πιο κάτω αλλά με κατσαβίδι έφυγε σχετικά εύκολα.
Σάκη έχω κλαπέτο στο φυσητήρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125514 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο μιας και έχουμε τον ίδιο λέβητα μήπως κλαπέτο εννοείς μια στρόγγυλη λαμαρίνα που έχει έξω από τον φυσητήρα με μία βίδα πιασμένη και την βάζεις με το χέρι σε κάποια θέση ? Δώστε μια φωτογραφία αν είναι εύκολο που να δείχνει ότι κάπου υπάρχει κλαπέτο που κλείνει μόνο του όταν σταματά ο φυσητήρας, στον δικό μου δεν βλέπω κάτι εξωτερικά στην σωλήνα του αέρα που να δείχνει ότι υπάρχει κλαπέτο.
Στο καθάρισμα δεν αφήνω να κρυώσει τόσην ώρα σχεδόν μόλις σβήσω 10-15 λεπτά ξεκινάω ξύσιμο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125573 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο όταν τον αφήνεις τόση ώρα χωρις τροφοδοσία δεν κατεβαίνει η φωτιά - θρακα μεςα στον κοχλια και να καπνίζει απο σιλο η φυσητηρα ; Οταν έκανα δοκιμές για τους χρόνους στη συντήρηση αν το άφηνα πολλή ώρα η γύριζε καπνο στο σιλο.
Μήπως αν μείνει πολλή ώρα χωρις αέρα σβήνει τελείως;

Σακη νομίζω οτι ο Νίκος εχει εσωτερικό ταμπερ και κλείνει μόλις σβήσει ο φυσητηρας. Εγώ το είδα οταν βγάλαμε το φυσητηρα για να αλλάξουμε αντίσταση. Γι αυτό δεν μπορώ να κρατήσω φλόγα στη συντήρηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ