Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97038 από Konstantinos Ther
Απαντήθηκε από Konstantinos Ther στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
Συνεχής - διακοπτόμενη λειτουργία του λέβητα

Μην παρερμηνεύετε τι ανέφερα ... τρόπος λειτουργίας & καναλώσεις μόνον για τους μήνες του χειμώνα..σας παρακαλώ... όχι εικασίες ή συμπεράσματα!
Δεν ξέρω να κάνω σημειακές παραθέσεις ΄...και πατάω ένα πλήκτρο κάθε 2 δεύτερα αλλά θα ήθελα να ....ξεθολώσω τά νερά! γιατί είναι άδικο μερικά πράγματα που αναφέρετε και... στην προσπάθεια μου, την εξοικονόμηση που κατάφερα & στην Pasian Hellas, που δεν μπορεί να απαντήσει στο φόρουμ!

Απλά επέλεξα όπως ανέφερα την συνεχή λειτουργία τους κρύους μήνες του χειμώνα γιατί αισθανθήκαμε καλύτερη ποιότητα θέρμανσης (πιο σταθερή θερμοκρασία στον χώρο) από την διακοπτόμενη λειτουργία! καί λόγω μικρών παιδιών χαρήκαμε ζέστη σχετικά με την διακοπτόμενη λειτουργία με πέλλετ 'η πετρελαιο...(σε αμόνωτο σπίτι, χωρίς εξωτερικό δοχείο αδρανείας)
Ουδέποτε έδωσα αιτία - αιτιατό της συνεχούς λειτουργίας ως αιτία της καλύτερης % απόδοσης - οικονομίας του λέβητα!
Οπωσδήποτε αν λειτουργείς τον λέβητα 24 ώρες έναντι 12-16 ώρες έχεις περισσότερη ημερήσια κατανάλωση αλλά μακράν του αναλογικά νομίζω (λόγω modulation principle?...βλέπω χρησιμοποείτε αυτον τον όρο, χαμηλότερης θερμοκρασίας νερών? της CP25Η).
Τους ήπιους μήνες της σαιζόν λειτουργώ με διακοπτόμενη λειτουργία σε 12ωρη βάση! με πολύ λιγότερη κατανάλωση (ψηλότερς εξωτερικές θερμοκρασόες, μισές ώρες λειτουργίας).- B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97041 από Konstantinos Ther
Απαντήθηκε από Konstantinos Ther στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
Υπερδιαστασιολόγηση λέβητα πετρελαίου...είναι άραγε η κύρια αιτία διαφοράς απόδοσης?

Οπως προανέφερα ο λέβητας πετρελαίου και η εγκατάσταση προΰπήρχε για αρκετά χρόνια τώρα!

Συμφορουμίτες & κυρίως παλιοί έμπειροι Μηχανολόγοι Μηχανικοί:Τι ποσοστό των παλιών ελληνικών σπιτιών έχουν "υπερδιαστασιολογημένο" λέβητα σαν τον παλιο δικό μου... > 50000-65000 Kcal?
...,μήπως λόγω προβλεπόμενης διακοπτόμενης & όχι συνεχούς λειτουργίας, τεχνικών απωλειών λεβητοστασίου, μιας καμινάδας Φ250-300mm,...το μεγαλύτερο είναι πιο σίγουρο, κ.λπ.!

Εναντι αυτού του συνηθισμένου λέβητα πετρελαίου παρέθεσα νούμερα..παναλαμβάνω για τους κρύους μήνες
του χειμώνα ..όχι για όλη την σαιζόν που θα συμπληρώσει 6 μήνες την επόμενη βδομάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97049 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
Παλι ουδετερες τοποθετησεις με γενικολογα που μπερδευουν.

Εγω τοποθετηθηκα και επιμενω...η υπερδιαστασιολογηση του λεβητα πετρελαιου εξηγει την διαφορα.

Στην ουσια, ενας λεβητας για 180m2 σπιτι χωρις μονωσεις και διακοπτομενη λειτουργια θελει ενα 25% αυξηση ισχυος...το εχουν αναλυσει εκτενως επιστημονες στο γνωστο τεχνικο forum.

Εδω εχουμε λεβητα των 65000kcal η 75kw...αυτο σημαινει 180% αυξηση ισχυος...απλα απαραδεκτη διαστασιολογηση.

Εχει αναλυθει εκτενως και αυτο στο ιδιο τεχνικο forum...λιαν επιεικως ο λεβητας πετρελαιου να εχει ετησιο βαθμο αποδοσης της ταξης του 50%.

Ενα απλο 20% καλυτερου βαθμου αποδοσης της συσκευης πελλετ εξηγει τα παντα.

Ολα τα αλλα πετανε την μπαλα στην κερκιδα.

Αν μπορεις να τεκμηριωσεις κατι, καντο για να συζητησουμε σοβαρα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97050 από Konstantinos Ther
Απαντήθηκε από Konstantinos Ther στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
@ dimlyk ως moderator, jnet ως Διαχειριστού, κ.λοιπούς συμφορουμίτες

Νομίζω οτι μόνον ο moderator (dimlyk) κατάλαβε πως είναι δυνατόν να επιτευχθεί αυτή η εξοικονόμηση ως προς τον λέβητα πετρελαίου που άλλαξα!

Απο ' κει και πέρα δεν είναι δυνατόν να συνεχίσω σ' αυτη την προσπάθεια, παραθέσω data που υποσχέθηκα, αποτελέσματα για όλη την σαιζόν,... ιδίως στον αργό ρυθμό που γράφω και σβήνω, με δυο δουλειές και οικογενειακά τρεξίματα υγείας όταν ο κ. Διαχειριστής ένα κόκκινο Χ πάνω στον λέβητά μου, ή βλέπω μια τέτοια επιθετικότητα στα δεδομένα που παραθέτω!

Ενώ παραθέτω data, όχι εικασίες & βλέπω ότι ίσως έχω κάνω απόσβεση σε μια σαιζόν... μερικοί φίλοι προσπαθούν να αποδείξουν οτι...ο δικός τους είναι ο καλύτερος & ότι έστω και μια πιστοποίηση CE από μια εταιρεία 30 χρόνια στην καύση βιοκαυσίμων είναι για τα μπάζα, ή μια γενική αναφορά απόδοσης πάνω από 80% για όλα τα συστήματα αέρος, καναλιζατες, λέβητες εσωτερικούς & εξωτερικούς,καυστήρες μέχρι 300KW μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέτρο σύγκρισης. Ξέρουμε όλοι ότι οι εναλλάκτες νερού είναι πιο αποδοτικοί από τους αέρος & η Pasian δεν μπορεί να απαντήσει στις αιτιάσεις στο φόρουμ.

Σίγουρα υπάρχουν χειρότεροι λέβητες pellet & στερεών βιοκαυσίμων της pasian, και ίσως καλύτεροι, φθηνότεροι και ..πολύ ακριβότεροι, να καίνε μόνο το καλύτερο pellet ... ή να κάνουν μια πολυετή έγκριτη προσπάθεια και σε άλλα στερεά βιοκαύσιμα...
εγώ βλέπω στην πράξη τον χειροποίητης κατασκευής λέβητα CP25H με τις όποιες ατέλειες του σαν ένα καλό πραγματικό εργαλείο με έναν πολύ καλό εναλλάκτη νερού, with one of the best values for money που λένε και οι άγγλοι & δεν τον συνέκρινα στο φόρουμ με κανέναν από τους λέβητες pellet ή βιομάζας συμφορουμιτών!

Παρακαλώ όπως απομακρύνετε το Χ που έχετε βάλει στo άρθρο μου για τον CP25 ..με όποια διαγραφή κρίνετε απαραίτητη..μολονότι δεν μου αρέσει η λογοκρισία
Συγνώμη ξανά που δεν είμαι τόσο καλός διαχειριστής του internet
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97053 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

Konstantinos Ther έγραψε: @ dimlyk ως moderator, jnet ως Διαχειριστού, κ.λοιπούς συμφορουμίτες

Νομίζω οτι μόνον ο moderator (dimlyk) κατάλαβε πως είναι δυνατόν να επιτευχθεί αυτή η εξοικονόμηση ως προς τον λέβητα πετρελαίου που άλλαξα!

Απο ' κει και πέρα δεν είναι δυνατόν να συνεχίσω σ' αυτη την προσπάθεια, παραθέσω data που υποσχέθηκα, αποτελέσματα για όλη την σαιζόν,... ιδίως στον αργό ρυθμό που γράφω και σβήνω, με δυο δουλειές και οικογενειακά τρεξίματα υγείας όταν ο κ. Διαχειριστής ένα κόκκινο Χ πάνω στον λέβητά μου, ή βλέπω μια τέτοια επιθετικότητα στα δεδομένα που παραθέτω!

Ενώ παραθέτω data, όχι εικασίες & βλέπω ότι ίσως έχω κάνω απόσβεση σε μια σαιζόν... μερικοί φίλοι προσπαθούν να αποδείξουν οτι...ο δικός τους είναι ο καλύτερος & ότι έστω και μια πιστοποίηση CE από μια εταιρεία 30 χρόνια στην καύση βιοκαυσίμων είναι για τα μπάζα, ή μια γενική αναφορά απόδοσης πάνω από 80% για όλα τα συστήματα αέρος, καναλιζατες, λέβητες εσωτερικούς & εξωτερικούς,καυστήρες μέχρι 300KW μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέτρο σύγκρισης. Ξέρουμε όλοι ότι οι εναλλάκτες νερού είναι πιο αποδοτικοί από τους αέρος & η Pasian δεν μπορεί να απαντήσει στις αιτιάσεις στο φόρουμ.

Σίγουρα υπάρχουν χειρότεροι λέβητες pellet & στερεών βιοκαυσίμων της pasian, και ίσως καλύτεροι, φθηνότεροι και ..πολύ ακριβότεροι, να καίνε μόνο το καλύτερο pellet ... ή να κάνουν μια πολυετή έγκριτη προσπάθεια και σε άλλα στερεά βιοκαύσιμα...
εγώ βλέπω στην πράξη τον χειροποίητης κατασκευής λέβητα CP25H με τις όποιες ατέλειες του σαν ένα καλό πραγματικό εργαλείο με έναν πολύ καλό εναλλάκτη νερού, with one of the best values for money που λένε και οι άγγλοι & δεν τον συνέκρινα στο φόρουμ με κανέναν από τους λέβητες pellet ή βιομάζας συμφορουμιτών!

Παρακαλώ όπως απομακρύνετε το Χ που έχετε βάλει στo άρθρο μου για τον CP25 ..με όποια διαγραφή κρίνετε απαραίτητη..μολονότι δεν μου αρέσει η λογοκρισία
Συγνώμη ξανά που δεν είμαι τόσο καλός διαχειριστής του internet
Ευχαριστώ


Το Χ το κάναμε ?...

To X δεν ηταν από εσας βαλμένο αλλά από τον χρήστη που εγραψε την πρωτη φορά για τον λεβητα-σομπα που εχετε ο οποίος είναι ο Bioenergy engineer. Ηταν αυτοί που σας πουλησαν το μηχάνημα που τους δωσατε τα στοιχεία για να τα περάσουν μέσα εδώ. Επιπλέον υπήρχε και ο Optima Bioenergy από την ιδια IP και οι δύο να εκθειάζουν τις pasian που είναι προιόντα τους και αυτό απαγορεύετε. Με αυτά που εγραψαν πήρανε Χ με περικεφαλαία. Μετά βγήκατε εσείς για να πείτε για την σόμπα σας.

Εδώ μεσα γραφετε στοιχεία και κάποιοι σας ρωτούν και εσείς αν θελετε απαντάτε. Αν δεν θελετε δεν απαντάτε αλλά ο κόσμος εχει καθε δικαίωμα να ρωτήσει κατι που θέλει. Αν δεν το αντεχεται θα μπορούσαμε να σβησουμε το θεμα εξ ολοκλήρου. Αν πάλι θελετε καλέστε αυτούς που σας το περάσαν να απαντήσουν στις ερωτήσεις.

Εσας τι σας καιει να αποδείξετε οτι ο δικός σας είναι καλύτερος. Πάντως εμένα δεν μου καίγεται καρφί να δείξω κατι αντίστοιχο για τον δικό μου λέβητα.

Επιπλέον έχουμε δει ότι κυκλοφορεί στο Youtube video με το οποίο η pasian διαφημίζει το μοντέλο σας από την δική σας εγκατάσταση. Θα μας επιτρέψετε να είμαστε λίγο καχύποπτοι για τις απόψεις σας.

Γνωρίζετε τους κανόνες του forum?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97095 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
Κοιτα να δεις που θα γινω και κακος στο τελος :unsure:
Κανεις δεν ειπε οτι ο λεβητας σου αγαπητε ειναι ο χειροτερος της αγορας.
Οπως σε καθε φορουμ, ετσι και σε αυτο γινεται διαλογος γυρω απο αυτα που γραφουμε.
Καμια επιθετικοτητα δεν υπαρχει απο μερους μου...αντιθετως κανω ερωτηματα και απαντηση ουσιαστικη δεν παιρνω.
Εφοσον δοθηκαν καποια νουμερα καταναλωσης απο μερους σας, γυρω απο τον λεβητα πετρελαιου...εχω εγω, και οποιοσδηποτε θελει το δικαιωμα να σχολιασω αν ειναι αληθινα...επιθετικοτητα θεωρειτε το οτι δεν τα καταπινουμε αμασητα;;;
Εικασιες ειναι οτι η επισημη σελιδα του κατασκευστη αναφερει βαθμο αποδοσης 80%, ενω εσεις μας πεταξατε ενα νουμερο 89,5%;;;
Εικασιες ειναι οτι η υπερδιαστασιολογηση του λεβητα πετρελαιου 75kw κατα 180% παραπεμπει σε ετησιο βαθμο αποδοσης του 50%;;;
Τοτε εχετε υποψην, οτι ενας σωστα διαστασιολογημενος συγχρονος λεβητας πετρελαιου Buderus... με εξελιγμενο πινακα οργανων και αντισταθμιση, του δινει ο κατασκευστης βαθμο αποδοσης ΕΩΣ 95%.
Πρακτικα αυτο σημαινει ετησιο βαθμο αποδοσης λεβητα - εγκαταστασης γυρω στο 85%.
Εφοσον θεωρειτε εικασια τα παραπανω, αποδειξτε τι βαθμο αποδοσης ειχε ο παλιος λεβητας πετρελαιου με επιχειρηματα.
Υποψην οτι στον σχολιασμο των καταναλωσεων σας απο πετρελαιο σε πελλετ, δεν εχω λαβει υποψην οτι η καταναλωση πετρελαιου ηταν περυσι που ο χειμωνας ηταν αρκετα πιο βαρυς...ενω η αντιστοιχη καταναλωση πελλετ υφισταται φετος που ο χειμωνας ειναι αισθητα ηπιοτερος.
Παρολα αυτα αν και παραλογο...εγω συγκρινω τους περυσινους 5,5 τονους καταναλωσης πετρελαιου με την φετινη σας καταναλωση πελλετ.
Σαφως υπερ του λεβητα σας δε νομιζετε;;; η αναλογια βγαινει στο 1 προς 1,85 περιπου.
Για να ειμαι σωστος ομως στην αναλογια που προκυπτει, πρεπει να υποθεσω ποια θα ηταν και η φετινη καταναλωση πετρελαιου αν υπηρχε...δεν το κανω, παροτι θα ηταν υποθετικα γυρω στον 1 τονο χαμηλοτερη και εις βαρος του λεβητα πελλετ σας φυσικα.
Εικασια ειναι βαση των παραπανω, οτι το 20% χαμηλοτερης καταναλωσης πελλετ...απο την αποδεκτη αναλογια 1 προς 2,2 οφειλεται στον καλυτερο ετησιο βαθμο αποδοσης του λεβητα πελλετ 70%, εναντι του 50% του υπερδιαστασιολογημενου λεβητα πετρελαιου;;;
Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ακριβως ετσι...ο περσινος χειμωνας ηταν ΠΟΛΥ χειροτερος απο τον φετινο οποτε η σωστη συγκριση θα χειροτερεψει την αναλογια, σε βαρος του λεβητα πελλετ σας.
Αποδειξτε μου οτι κανω λαθος και θα το δεχτω...τις εικασιες τις αφηνω για αλλους.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ