Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126681 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Τα 16.6kw που αναφερεις ειναι ο μεσος ορος που απαιτειται ανα ημερα σε συνεχομενη λειτουργια υποθετω. Η αιχμή σε κρυες μερες ειναι πιθανο να ειναι και 30kw. Αν δεν χρησιμοποιεις το λεβητα σε 24ωρο αλλα λιγες ωρες θελεις πιο μεγαλο λεβητα. Πχ αν θες να γυριζεις σπιτι και να αναβεις τοτε το λεβητα, ο 16.6kw θα ζοριστει να θερμανει τον αερα και τα δομικα στοιχεια απο τους πχ16οC στους 20.
Οι θερμικές απώλειες πάντως έχουν αρκετες παραδοχές π.χ παιρνουν συνηθως προσαυξηση 20% για διακοπτομενη λειτουργια λεβητα (δηλ οχι ολο το 24ωρο) και 20-30% για πιθανες κατασκευαστικές ατελειες (πχ στις μονωσεις), οποτε να μια 50% αυξηση απο το πραγματικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126682 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Στην 1 και 2 μερες με - 10 λογικα η αδρανεια, τα δομικα στοιχεια του σπιτιου καθως και οι υπερωριες που θα βαρεσει ο λεβητας λογικα θα καλυψουν. Στις παραπανω μερες ναι λογικα θα εχεις θεμα! Αλλα κι αυτο πρακτικα υνεται με συμπληρωμα απο ενα aircondion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126687 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

parth έγραψε: Τα 16.6kw που αναφερεις ειναι ο μεσος ορος που απαιτειται ανα ημερα σε συνεχομενη λειτουργια υποθετω. Η αιχμή σε κρυες μερες ειναι πιθανο να ειναι και 30kw. Αν δεν χρησιμοποιεις το λεβητα σε 24ωρο αλλα λιγες ωρες θελεις πιο μεγαλο λεβητα. Πχ αν θες να γυριζεις σπιτι και να αναβεις τοτε το λεβητα, ο 16.6kw θα ζοριστει να θερμανει τον αερα και τα δομικα στοιχεια απο τους πχ16οC στους 20.
Οι θερμικές απώλειες πάντως έχουν αρκετες παραδοχές π.χ παιρνουν συνηθως προσαυξηση 20% για διακοπτομενη λειτουργια λεβητα (δηλ οχι ολο το 24ωρο) και 20-30% για πιθανες κατασκευαστικές ατελειες (πχ στις μονωσεις), οποτε να μια 50% αυξηση απο το πραγματικό.


ΔΕΝ μιλαμε για διακοπτομενη θερμανση! Αυτο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις. Ολα τα παραπανω φυσικα και ειναι με 24 ωρες το 24 ωρο τον θερμοστατη σταθερα και τον λεβητα αναμενο.

Α! σορυ αν η απαντηση ειναι στην ερωτηση γιατι εβαλε ο αλλος τον διπλασιο λεβητα, ναι εισαι σωστος αυτη ειναι η απαντηση!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126694 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Να πω και εγώ την μαλ...α μου :) , τον συλλογισμό μου αν θέλετε..

Θέλει 7000 λτ πετρέλαιο με βαθμό απόδοσης 80%.. Σωστά?? Στο περίπου??

Ας πουμε ότι ο winhager έχει 93% απόδοση??

7000 λτ Χ 0,80 = 5600 λτ

5600 Χ 10 kw = 56000 kw
56000 kw χ 1,07 = 59000 kw περίπου??

59000 kw / 5,2 kw (ένα πολύ καλό πέλλετ??) = 11000 kg pellet

11000 kg pellet / 70 kg μέση κατανάλωση?? = 157 ημέρες?

11000 kg πελλετ Χ 0,342 = 3762 €

7000 lt X 1,27 = 8890

Ναι, εκεί έχεις 58% οικονομία περίπου...

Μην με παρεξηγείτε αν έχω κάνει κανένα λάθος, έχω πιει τσίπουρα.. :P

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126719 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Windhager Biowin 26kW
εγω αναρωτιεμαι τι ειδους τρυκ ειναι ολα αυτα στους υπολογισμους :)
οταν ο λεβητας πετρελαιου δουλευει 8 ωρες ο καυστηρας μπορει να δουλευει 4 ...
οταν μιλαμε για συνεχομενη θερμανση μιλαμε για 16 ωρες και πανω ,,,ιδανικα ο λεβητας δεν σβηνει ποτε
αποδοσεις 90 βαλε ,,,οποιος τις πετυχαινει μαλλον πρεπει ν αγοραζει και λαχειο :)
καλου κακου ας προμηθευτουμε και καμμια ηλεκτρικη κουβερτα για τον "κακο" χειμωνα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126724 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Απορώ γιατί γίνεται συνεχώς αναφορά στο πετρέλαιο, η ενέργεια που απαιτείται είναι πάντα η ίδια είτε με πετρέλαιο είτε με ξύλα είτε με κάρβουνα, άλλο το θέμα της σύγκρισης κόστους που όπως και να έχει το ξύλο μας έρχεται πιο φτηνό.
Πέρα από τους κλασικούς υπολογισμούς από την εμπειρία μου και μετρήσεις όταν με εξωτερική 10 C° χρειάζομαι χ ενέργεια με 0 C° θα χρειάζομαι περίπου χ*2 και άντε αν είναι μία-δύο μέρες παλεύεται αν όμως πάει για κανέναν μήνα ? Όταν ο λέβητας είναι υπολογισμένος οριακά θα ιδρώνει και εγώ θα κυκλοφορώ με μπουφάν στο σπίτι άσε που θα έχω και τις γκρινιάρες. Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Θόδωρος "Αλλά κι αυτό πρακτικά λύνεται με συμπλήρωμα από ένα aircondion."

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ