Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #10940 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: ....
Επιπλεον ήταν η φορά που εβγαλα την Σχαριτσα και το καθάρισα πιο καλά και μαλιστα οταν ξανααναψε εβγαλε στην εναυση στιγμιαία καπνο εκτός(και αυτό πρωτη φορά-βεβαια δεν καθομαι καθε φορα να το περιμενω να ανάψει).....


Δεν τα γράφεις με σαφήνεια και με μπερδεύεις. Τι εννοείς ότι έβγαλε στιγμιαία καπνό εκτός; Από την καμινάδα; Πάντα έτσι γίνεται κατά την έναυση για μερικά δευτερόλεπτα. Σιγά - σιγά μειώνεται ο καπνός και μετά από μισό λεπτό περίπου παύει νάναι ορατός. Εννοείς κάτι άλλο;


Ναι μετα απο δεπτερολεπτα. Ο καπνος βγηκε απο τις χαραμαδες αναμεσα καυστηρα λεβητα. Σημερα ομως που καθαρισα οχι επισταμενα δεν υπηρξε καθολου καπνος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #10942 από Τάκης

jnet έγραψε:
Ναι μετα απο δεπτερολεπτα. Ο καπνος βγηκε απο τις χαραμαδες αναμεσα καυστηρα λεβητα. Σημερα ομως που καθαρισα οχι επισταμενα δεν υπηρξε καθολου καπνος.

Από το σημείο που αναφέρεις δεν πρέπει να βγαίνει καθόλου καπνός. Δεν υπάρχουν καν χαραμάδες. Να ελεγξεις αν το κούμπωμα του καυστήρα με τον λέβητα είναι όπως πρέπει. Αλλιώς να ελέγξεις την καμινάδα, αφαιρείς το τάμπερ που ρυθμίζει τον ελκυσμό και είτε με την σκούπα είτε με το χέρι ελέγχεις μήπως εκεί έχει συσσωρευθεί κάπνα και εμποδίζει την ελεύθερη διαφυγή των καυσαερίων πριν την έναυση του καυστήρα. Και επειδή εμένα η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο στη λειτουργία του δικού μου λέβητα κάνε και καμιά ερώτηση είτε στον εγκαταστάτη είτε στον προμηθευτή.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #10947 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Ναι μετα απο δεπτερολεπτα. Ο καπνος βγηκε απο τις χαραμαδες αναμεσα καυστηρα λεβητα. Σημερα ομως που καθαρισα οχι επισταμενα δεν υπηρξε καθολου καπνος.

Από το σημείο που αναφέρεις δεν πρέπει να βγαίνει καθόλου καπνός. Δεν υπάρχουν καν χαραμάδες. Να ελεγξεις αν το κούμπωμα του καυστήρα με τον λέβητα είναι όπως πρέπει. Αλλιώς να ελέγξεις την καμινάδα, αφαιρείς το τάμπερ που ρυθμίζει τον ελκυσμό και είτε με την σκούπα είτε με το χέρι ελέγχεις μήπως εκεί έχει συσσωρευθεί κάπνα και εμποδίζει την ελεύθερη διαφυγή των καυσαερίων πριν την έναυση του καυστήρα. Και επειδή εμένα η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο στη λειτουργία του δικού μου λέβητα κάνε και καμιά ερώτηση είτε στον εγκαταστάτη είτε στον προμηθευτή.


Δηλάδη εσύ την φλόγα από μια χαραμάδα δεν την βλέπεις? Θα σου στείλω φωτο αυριο

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #10981 από jnet

jnet έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Ναι μετα απο δεπτερολεπτα. Ο καπνος βγηκε απο τις χαραμαδες αναμεσα καυστηρα λεβητα. Σημερα ομως που καθαρισα οχι επισταμενα δεν υπηρξε καθολου καπνος.

Από το σημείο που αναφέρεις δεν πρέπει να βγαίνει καθόλου καπνός. Δεν υπάρχουν καν χαραμάδες. Να ελεγξεις αν το κούμπωμα του καυστήρα με τον λέβητα είναι όπως πρέπει. Αλλιώς να ελέγξεις την καμινάδα, αφαιρείς το τάμπερ που ρυθμίζει τον ελκυσμό και είτε με την σκούπα είτε με το χέρι ελέγχεις μήπως εκεί έχει συσσωρευθεί κάπνα και εμποδίζει την ελεύθερη διαφυγή των καυσαερίων πριν την έναυση του καυστήρα. Και επειδή εμένα η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο στη λειτουργία του δικού μου λέβητα κάνε και καμιά ερώτηση είτε στον εγκαταστάτη είτε στον προμηθευτή.


Δηλάδη εσύ την φλόγα από μια χαραμάδα δεν την βλέπεις? Θα σου στείλω φωτο αυριο


Ισως δεν το περιεγραψα καλά η χαραμάδα είναι ανάμεσα στο καυστήρα και στον σολήνα που πεφτει το Pellet. Μαλλον θα την εχεις και εσύ.




Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11010 από Τάκης
Μου αρέσει που βάζεις και το "ίσως". Γράψαμε 3-4 δημοσιεύσεις χωρίς να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Στο σημείο σύνδεσης του σωλήνα τροφοδοσίας με τον καυστήρα είναι έτσι ακριβώς. Δεν έχω παρατηρήσει να βγαίνει ποτέ καπνός από εκεί γιατί μάλλον παίρνει την άγουσα προς τη καμινάδα. Το παρατηρείς και αν ξαναδεις να βγαίνει έλεγξε τη σύνδεση τς καμινάδας με τον λέβητα μήπως υπάρχει συσσωρευμένη κάπνα και εμποδίζει.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11149 από kris76

Τάκης έγραψε: Μου αρέσει που βάζεις και το "ίσως". Γράψαμε 3-4 δημοσιεύσεις χωρίς να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Στο σημείο σύνδεσης του σωλήνα τροφοδοσίας με τον καυστήρα είναι έτσι ακριβώς. Δεν έχω παρατηρήσει να βγαίνει ποτέ καπνός από εκεί γιατί μάλλον παίρνει την άγουσα προς τη καμινάδα. Το παρατηρείς και αν ξαναδεις να βγαίνει έλεγξε τη σύνδεση τς καμινάδας με τον λέβητα μήπως υπάρχει συσσωρευμένη κάπνα και εμποδίζει.


μαλλον πρεπει να καθαριζεται ποιο συχνα η μπουκα του καυστηρα.πολυ πιθανον να βγαζει καπνο και απο το σιλο μεσω του κοχλια μεταφορας αν ειναι πολυ βουλωμενη η μπουκα του καυστηρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ