Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27114 από jnet

dmtr έγραψε: Ξέρω ότι όταν βγάζουν το τσίπουρο, το σπιτικό, κάνουν κάτι σαν γιορτή.

Μήπως πρέπει να καθιερωθεί κάτι παρόμοιο στο πρώτο άναμα κάθε καινούργιου λέβητα;

Καλορίζικος!!


Ευχαριστώ

Παντως επειδη παρήγγειλα μέτρηση - ρυθμιση με αναλυτή καυσαερίων με το νεο Pellet που αγόρασα θα παίξει και νεο Τσιπουράκι :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30400 από jnet
Βλέπω αρκετές μέρες με συννεφιά μπροστά μας.
Πάω να ξεκινήσω το εργαλείο για Ζεστά Νερά Χρήσης, μιας και δεν θα μου δίνει ο ηλιακός.
Δεν θέλω να τα χώνω στην ΔΕΗ, αν και έχω νυχτερινό τιμολόγιο.




Και μια φώτο για να θυμάμαι τα νούμερα και να υπολογίζω τις ώρες που δουλεύει η κάθε ηλεκτροβάνα


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30417 από jnet

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε:

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε: @jnet
Ποιο θα ήταν το πλεονέκτημα που θα δικαιολογούσε το επιπλέον κόστος του black star - ο biopel αυτή τη στιγμή πουλιέται 500-600 ευρώ φτηνότερα


Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος
Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2. Στην δική μου τότε έρευνα αγοράς τους OPOP δεν τους είχα δει γιατί ένα κλικ οικονομικά πιο πάνω ήταν οι Σουηδικοί που τελικά κατέληξα.



Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.
Αυτό με κάνει σκεπτικό όσον αφορά τη σύγκρισή του με τον Black Star, εφόσον παραμείνω στα 30 Kw

Όσον αφορά τους σουηδικούς, διάβασα το νήμα σου, έμεινα όμως με την εντύπωση ότι απαιτούσε περισσότερη τακτική δουλειά (καθάρισμα κλπ) σε σύγκριση με αυτά που κοιτάζω - ίσως να κάνω λάθος.
Όπως και νάχει είμαι ανοιχτός σε παραπέρα προτάσεις :)


Περισσότερη τακτική δουλειά σε σχέση με έναν από τους άλλους που κοιτάς σε καμία περίπτωση(θα εξαιρέσουμε τον Μοχλό του starfire που είναι ενα +). Μπορεί και λιγότερη σε κάποιες περιπτώσεις. Απλά γκρίνιαζα γιατί από την μία δεν ήθελα να αναπνέω καθόλου στάχτη και από την άλλη προσπαθούσα το καθάρισμα χωρίς σκούπα στάχτης, πράγμα αδύνατο.


Και επειδη το εχω ξανακούσει αυτό μαλλον τα γραφομενα μου παρεξηγήθηκαν οπότε το στέλνω και στον λέβητα μου να το βλεπουν.

Σε καθε περίπτωση η σκέψη μου ήταν σε ενα αυτοκαθαριζόμενο αυστριακό οταν εννοούσα αρκετό καθάρισμα στο Σουηδικό.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30420 από Τάκης

jnet έγραψε: Βλέπω αρκετές μέρες με συννεφιά μπροστά μας.
Πάω να ξεκινήσω το εργαλείο για Ζεστά Νερά Χρήσης, μιας και δεν θα μου δίνει ο ηλιακός.
Δεν θέλω να τα χώνω στην ΔΕΗ, αν και έχω νυχτερινό τιμολόγιο.


Υπερβολές!!! Πέρυσι όλο τον χειμώνα είχα ζεστά νερά από τον ηλιακό, με εξαίρεση το πολύ καμιά 10ριά μέρες που γύρισα τον διακόπτη ΖΝΧ στον λέβητα. Και μένω στα ηπειρωτικά. Βέβαια θυμάμαι από την περίοδο που ήμουν φοιτητής στη Θεσ/νίκη ότι έχετε μεγάλες περιόδους με συννεφιές αλλά το καταχείμωνο και όχι Οκτώβρη μήνα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30425 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Βλέπω αρκετές μέρες με συννεφιά μπροστά μας.
Πάω να ξεκινήσω το εργαλείο για Ζεστά Νερά Χρήσης, μιας και δεν θα μου δίνει ο ηλιακός.
Δεν θέλω να τα χώνω στην ΔΕΗ, αν και έχω νυχτερινό τιμολόγιο.


Υπερβολές!!! Πέρυσι όλο τον χειμώνα είχα ζεστά νερά από τον ηλιακό, με εξαίρεση το πολύ καμιά 10ριά μέρες που γύρισα τον διακόπτη ΖΝΧ στον λέβητα. Και μένω στα ηπειρωτικά. Βέβαια θυμάμαι από την περίοδο που ήμουν φοιτητής στη Θεσ/νίκη ότι έχετε μεγάλες περιόδους με συννεφιές αλλά το καταχείμωνο και όχι Οκτώβρη μήνα.


Τάκη σε μένα δεν παίζει το πράμα. Ίσως φταίει ο ηλιακός μου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30436 από Asteris
Στάνταρ. Και εγώ πέρυσι περίπου 10 μέρες έβαλα λέβητα ή αντίσταση του ηλιακού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ