Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127892 από giangos_mavil__34
Απαντήθηκε από giangos_mavil__34 στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχάς να ξέρεις πως ο καυστήρας αν και καίει πολύ καλά το ξύλο, όταν σταματά να δίνει αέρα έχει πολλές επικαθίσεις λόγω ατελούς καύσης του ξύλου, για αυτό άλλωστε ξυλολέβητες απαιτούν απαραίτητα και δοχείο αδράνειας.

Τώρα για να μειώσεις τον αέρα μπορείς να στραγγαλίσεις εν μέρει την είσοδο με κολλητική ταινία. Επίσης όσον αφορά στις ρυθμίσεις σου. Αν πας μερικές δημοσιεύσεις πίσω θα δείς μία πολύ σωστή παρατήρηση του φίλου Παπά με την οποία συμφωνήσαμε όλοι. Ο Πρίμους καίει με το βέλτιστο τρόπο όταν μαζέψει αρκετή στάχτη στην εστία καύσης. Όταν συμβεί αυτό, η φλόγα είναι πολύ πιο στρωτή και ήρεμη ενώ βλέπεις στο εσωτερικό της τα πέλλετ να σιγοκαπνίζουν και να γίνεται μετά δευτερογενής καύση πάνω στη φλόγα. Μέχρι να συμβεί αυτό η φλόγα καίει με πολύ πιο ασταθή τρόπο (ανεβοκατεβαίνει) και επειδή περνάει και περισσότερος αέρας (λόγω του ότι δεν εμποδίζεται η εισαγωγή αέρα από τη συγκεντρωμένη στάχτη) έχεις υψηλότερες θερμοκρασίες στα καυσαέριά σου.

Τώρα στη δική σου περίπτωση, επειδή το πέλλετ που καις είναι πολύ καλό και καθαρό με λίγη και ελαφριά στάχτη, ενδεχομένως να παίρνει περισσότερο να φτάσει σε αυτή την κατάσταση της ας πούμε μόνιμης λειτουργίας. Επιπλέον, αν καίς τον καυστήρα όπως εγώ, δηλαδή όχι συνεχώς αλλά περιοδικά, τότε επίσης είναι πιο δύσκολο να φτάσει σε αυτή τη μόνιμη κατάσταση. Μην καθαρίζεις την εστία από στάχτες, εκτός όταν παραγεμίσει με μεγάλα σκληρά κομμάτια αλλά και τότε όχι εντελώς. Όταν λοιπόν γεμίσει στάχτες, τότε θα μπορέσεις να αυξήσεις το χρόνο που περιμένει για να τροφοδοτήσει ο κοχλίας και τότε θα πέσουν και οι θερμοκρασίες καυσαερίων. Όλα αυτά με τον αέρα πάντα στο ελάχιστο 40%.[/quote]



Καλημέρα σας. Αυτό για την καύση ξύλων και τον αέρα θα το έχω στα υπόψη και σας ευχαριστώ. ΟΚ δεν τρελαίνομαι και τόσο να κατεβάσω τον αέρα, καλά δουλεύει κι εκεί!
Την είχα δει την παρατήρηση που λέτε και θα συμφωνήσω αλλά μόνο στην περίπτωση του πελλετ, γιατί στον πυρήνα, ειδικά τον τελευταίο που έκαιγα ήταν το αντίθετο! Γι'αυτό και γύρισα σε πέλλετ.

Ήδη έχω ανεβάσει τον χρόνο αναμονής στα 36 δεύτερα και όπως λέτε, όσο δουλεύει και γεμίζει στάχτη, ανεβάζω κι από ένα δευτερόλεπτο.
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σας! Ούτε ίδιο λέβητα να είχαμε! (κρύο αστείο)

Mavil Primus 34
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: διαγραφή συνημμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127979 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

mavil__34 έγραψε: Ήδη έχω ανεβάσει τον χρόνο αναμονής στα 36 δεύτερα και όπως λέτε, όσο δουλεύει και γεμίζει στάχτη, ανεβάζω κι από ένα δευτερόλεπτο.
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σας! Ούτε ίδιο λέβητα να είχαμε! (κρύο αστείο)


Το συνημμένο που έβαλες φίλε μου σε τι αφορά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127981 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45

varsx1 έγραψε: Γεια σας, καλαμπόκι καίει κανείς? Και τι ρυθμίσεις βάζει?

Καλαμπόκι καίω εγώ τελευταία, αλλά μόλις μια μέρα. Οι ρυθμίσεις που έχω : Χρόνος τροφοδοσίας 2, νεκρός χρόνος 55, θερμοκρασίες 70 νερά, 50 επιστροφή, αερας 42%. Μείγμα καλαμποκι - πελετ ενα προς ενα. Δημιουργούνται συσσωματώματα στο χώρο καύσης. Ίσως μειώσω την αναμονή για να κινείται περισσότερο το υλικό. ΄Μάλλον θα βγάλω και το τελάρο για να φεύγει πιο εύκολα το υλικό. Πάντως δε φαίνεται να έχω πρόβλημα γενικά. Είναι πιο φτηνο από το πέλετ και, μάλλον έχει μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη. Δούλευα ξύλο μέχρι πρόσφατα, αλλά αγανάχτησα εν μέρει από το συχνό καθάρισμα που χρειάζονται ΄τα, κακώς νομίζω, οριζόντια κατασκευασμένα τούμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127992 από giangos_mavil__34
Απαντήθηκε από giangos_mavil__34 στο θέμα Re:Απ: Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

mavil__34 έγραψε: Ήδη έχω ανεβάσει τον χρόνο αναμονής στα 36 δεύτερα και όπως λέτε, όσο δουλεύει και γεμίζει στάχτη, ανεβάζω κι από ένα δευτερόλεπτο.
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σας! Ούτε ίδιο λέβητα να είχαμε! (κρύο αστείο)


Το συνημμένο που έβαλες φίλε μου σε τι αφορά;

Κάποιο λάθος έχει γίνει δεν ανέβασα κάποιο συνημμένο, πρώτη φορά βλέπω την εικόνα!! Πως έγινε;
Θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να ρίξουν μια ματιά, μήπως το ανέβασε κάποιος άλλος και πήγαινε για αλλού;

Mavil Primus 34
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giangos_mavil__34.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128011 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Προφανώς θα εγινε μπέρδεμα και θα μπήκε με την μεταφορά της βάσης δεδομένων που εκανε ο jnet. Μοιάζει με κάποιο είδος φίλτρου?..

Να ρωτησω κάτι τους φίλους που καίνε καλαμπόκι, αν μυρίζει γενικά ή βγάζει καπνό ή κάνει ποιο πολλές πίσσες σε σχέση με τα πελλετ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128040 από varsx1
Απαντήθηκε από varsx1 στο θέμα Primus 45
60%καλαμποκι 40% πελλετ τροφοδοσια 1 αναμονη 46 αερας 60-70.πιστευω με πιο πολυ αερα δεν θα δημιουργει συσσωματα,αυτα ισως δημιουργουνται απο την υγρασια του καλαμποκιου η απο το λαδι που περιεχει δοκιμασε με πιο πολυ αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.292 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ