Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144784 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Καλησπερα σας .Εχω το primus34 εδω και 3 χρόνια,γενική εντυπωση θετική.Τον Οκτωβριο αλλαξα αριδα γιατι την είχε φαει και μπουκωνε συνεχεια -εκαιγε ασφαλεια 10Α.Φετος εχω μεγαλη καταναλωση αν και χρησιμοποιω το αυστρικό πέλλετ που θεωρηται καλύτερο.περσι με το savva εκαιγα 2,5-3 τσουβαλια την ημέρα για σπιτι 150τμ (μονοκατοικία ισογειο-οροφος)ενω φετος καιω 4+ σακια.Οι ρυθμίσεις απο εταιρία είναι 30'' αναμονη 2 τρ 40 αερας 65 νερα 50 κυκλοφορητης.Είναι ομως ασυμφωρες.τωρα εχω μετα απο πολλές αλλαγές 33΄΄ αναμ 2 τρ 40αερας 68 νερα 46 κυκλ και βλεπουμε.Θερμοκρασία καυσαεριων 200-220 και μονομενος ο λέβητας.το εσωτερικό του λέβητα έχει πιασει μια στρωση καπνιας-πισσας,η οποία ομως ήταν και παλαιοτερα.Μπορεί καποιος να μου πεί τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιεί.Υπαρχει καποιο προιον για να καθαρισει η καπνιά? Απο την εταιρία μου είπαν οτι οταν η φλογα είναι χαμηλα τρωει την αρίδα και θελει τακτικό καθαρισμα το ποτηρι στο τέλος της αρίδας γιατί μαζευει υλικο που πετρωνει).Ευχαριστώ πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144789 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα, ανεβάζω το Excel που υπολογίζει τις αποδόσεις του καυσίμου για primus 45.
Τα έγχρωμα κουτιά δεν τα αλλάζουμε γιατί έχουν τους αλγόριθμους. Δεν τα κλείδωσα γιατί μπορεί κάποιος έτσι να αλλάξει στους αλγόριθμος όπου 42 (που είναι η τροφοδοσία ανά sec του primus 45 σε gr) με άλλη τροφοδοσία.
Τέλος να σημειώσουμε ότι πρόκειται για την ενέργεια που αποδίδει το καύσιμο όταν καίγεται και δεν λαμβάνει υπόψη απώλειες του λέβητα.
.
.
Λυπάμαι. Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να ανεβάσω Excel αρχείο.
Ίσως κάνω κάτι λάθος.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ. Αιτία: Δεν ανεβάζει αρχεία Excel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144898 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ έγραψε: Καλησπέρα, ανεβάζω το Excel που υπολογίζει τις αποδόσεις του καυσίμου για primus 45.
Τα έγχρωμα κουτιά δεν τα αλλάζουμε γιατί έχουν τους αλγόριθμους. Δεν τα κλείδωσα γιατί μπορεί κάποιος έτσι να αλλάξει στους αλγόριθμος όπου 42 (που είναι η τροφοδοσία ανά sec του primus 45 σε gr) με άλλη τροφοδοσία.
Τέλος να σημειώσουμε ότι πρόκειται για την ενέργεια που αποδίδει το καύσιμο όταν καίγεται και δεν λαμβάνει υπόψη απώλειες του λέβητα.
.
.
Λυπάμαι. Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να ανεβάσω Excel αρχείο.
Ίσως κάνω κάτι λάθος.


Φιλε Κωστα οι αριθμοι δεν βγαινουν σωστα για τον primus 45.Συμφωνω οτι η καταναλωση ειναι 42gr.,αλλα για τον 34 οχι για τον 45.Με τη 2"30"εχουμε
3600/32=112.5χ2=225.Δηλαδη σε 1 ωρα δινει 225 sec.ο λεβητας.Τωρα 225χ42gr.=9.45κιλα/ωρα.Τα 9.45χ5kw=47.25kwx85%=40kw.Αυτη ειναι η αποδοση του 34.
Λογικα για τον 45 θα ειαναι 12κιλα/225sec.=53gr./sec.
Φυσικα οπως εγραψε και ο electron υπαρχουν αποκλισεις αναλογα με το μηκος,αλλα και τη συμπιεση του πελλετ.
Φετος παρατηρησα οτι ο λεβητας ανεβαζει πιο αργα θερμοκρασια νερου,χωρις ομως να υπαρχει αντιστοιχη αυξηση στην καταναλωση οπως θα ηταν λογικο.Επειδη και μενα 2 φορες μου μπλοκαρε ο κοχλιας,υπαρχει περιπτωση να εχουν φαγωθει τα γραναζια και καπου να χανει στροφες?Παντως δεν κανει θορυβο τιποτα ολα ειναι κανονικα.

Τωρα σχετικα με τα θεματα που συζητηθηκαν τις τελευταιες μερες

-Αυξημενα καυσαερια σημαινει 1.πολλες επικαθισεις,2.για διαφορου λογους η φλογα χτυπαει πολυ ψηλα και 3.το πελλετ που πηραμε ειναι καλυτερο κι απο πετρελαιο.

-NIKIDIMI αυστριακο πελλετ δεν σημαιναει απαραιτητα και μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη απλα εχεις λιγοτερη σταχτη-κλινκερ,αλλα και λιγοτερα λεφτα στην τσεπη.Την πρωτη χρονια πηρα στην αρχη 10 σακια AMECO.Πραγματι εκαιγε και ελεγα που ειναι η σταχτη.Οταν πηρα ομως το MAKH αλλα και το ALFA επαθα με τη αποδοση που ειχαν σε σχεση με το πολυ ακριβοτερο AMECO.Για εμας που εχουμε τον Primus που καιει τα παντα απροβληματιστα τα "αριστοκρατικα" πελλετ των 300+ ευρω ειναι πεταμενα λεφτα.Την πισσα την εβγαλα με τη μια ξυστρα.Με τη μυτη της ξυστρας.Μου πηρε πανω απο 2 ωρες αλλα ο λεβητας γυαλιζε σαν καινουργιος.Πιστευω ομως οτι ολη η δουλεια γινεται στα τουμπο,σχετικα μετην αποδοση.
Το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε για λιγοτερη πισσα ειναι οχι ρυθμισεις 2"40"κ.λ.π.Εγω εχω παντα 2"30".Δεν καταλαβαινω γιατι να βαλει καποιος 2"40" η 2" 50"στον 34.Ας παρει τον primus τον 24.Πως να ανεβασει θερμοκρασια ο λεβητας οταν απο 40kw τον κανει καποιος 25-30kw με ρυθμισεις 2"40" και 2"50".
Θερμοκρασια νερου 65 οταν ειναι ηπιος ο καιρος.Οταν εχει κρυο παγωνια 68-70.
Εξηγησε αν θελεις αυτο με την αριδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144912 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Το προβλημα που είχα με την αρίδα ήταν που μπουκωνε λιγο πτιν απο το ποτηρι καυσης και εκαιγε την ασφάλεια.Αφου εβγαλα την αριδα παρατηρησα οτι στην ακρη της η αριδα είχε φαγωθει 3-4 εκατοστα(πιο κοντή) και η σπείρα περιπου 1 εκατο περιμετρικά.Το αποτελεσμα ήταν να συγκεντρωνεται υλικό στο τέλος της αρίδας να το θρυμαρίζει να μπουκωνει η εξοδος και να καίγεται η ασφάλεια.Το παραπάνω προβλημα λυθηκε με την αντικαταση της αριδας αξίας 100Ε.Προμηθευτηκα και ενα κοματι σπειρα για να επισκευάσω και την παλια αρίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144931 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Μήπως αν την εβγαζες και την πήγαινες σε ενα μηχανουργείο και την έφτιαχναν θα σου πήγαινε πιο φθηνά?, Οταν λεμε "αρίδα" εννοείς τον κοχλία έτσι?. Αν θες να καθαρισει ο λεβητας απο την πισσα ανεβασε την θερμοκρασια νερου τερμα και βγαλε τα καλώδια απο τον κυκλοφοριτη (1 καλωδιο πχ την φαση) και ανεβασε τον λεβητα μεχρι τους 85c και μετά (αν αντέχεις) όπως ειναι ζεστός κλειστόν και με μια ξύστρα θα φύγουν οι πίσσες για πλάκα.Αν εχει πολλε μπορεις να επαναλάβεις την διαδικασία.
Προσοχη να εχεις τον νου σου αν δεις και ξεπερνας τους 87-88 να συνδέσεις αμεσως τον κυκλοφοριτη για να στείλεις την επιστροφή των νερων ωστε να αποφύγεις την υπερθέρμανση.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144932 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Πάντως υπάρχουν χημικά καθαριστικά που αδρανοποιούν και ξεκολλάνε τις πίσσες από τα τοιχώματα της καμινάδας και του λέβητα. Πωλούνται σε μορφή είτε πέλλετ είτε κορμού ξύλου και υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τη χρήση τους. Αν γράψετε στο σκρουτζ "καθαριστικά καμινάδας" ή ψάξετε στο νετ "sweeping logs" μπορείτε να ενημερωθείτε. Δε τα έχω χρησιμοποιήσει και δε γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους, αλλά σκεφτόμουν να κάνω μία δοκιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ