Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146014 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλημέρα με την πρώτη ευκαιρία θα το λύσω,προς το παρόν θα το γυρίσω στο ξύλο ...Κάθε τόσο προβλήματα πάλι καλά που μας πιάνουν τα χέρια την μια ο αισθητήρας του σιλό την άλλη το τρίξιμο στο κοχλία τώρα καπνός στο σιλό να δούμε τι άλλο πρόβλημα θα μου βγάλει.Εσείς είστε ευχαριστημένοι με τον λέβητα;Με το πέλετ έχετε σκόνη μαυρίλα όπως με το πυρηνόξυλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146022 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλημέρα σε όλους.
@ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ, για να μη λύνεις τα πάντα, μπορείς να βάλεις σιλικόνη στο βασικότερο σημείο που είναι γύρω από την απόληξη του κοχλία. Αρχικά άδειασε καλά το ποτηράκι που τροφοδοτείται ο πυρήνας στην εστία καύσης, καθάρισε με σκεπάρνι την πέτρα που έχει σχηματιστεί από τις στάχτες και σκούπισε τα όλα. Ο κοχλίας είναι ενσωματωμένος μέσα σε ένα κυλινδρικό σωλήνα, ο οποίος με τη σειρά του μπαίνει στην εστία καύσης. Στο σημείο εισόδου στην εστία καύσης και από την εξωτερική πλευρά του κυλίνδρου σχηματίζεται ένα κενό το οποίο πρέπει να το γεμίσεις με τη σιλικόνη. Εγώ μόνο εκεί έβαλα και με καύση πέλλετ και ξύλου δεν είχα θέμα με καπνό στο σιλό.

@koskoz, πάντως εγώ όταν έκαιγα ξύλο είχα το εξής πρόβλημα με το πέλλετ. Λόγω της καυτής στάχτης και κάρβουνων που έπεφταν στο πέλλετ, αυτό σιγοκαιγόταν ώρες αφού είχε κλείσει ο λέβητας με αποτέλεσμα να είναι ζεστός εξωτερικά ο κοχλίας μέχρι το σημείο του σιλό. Αυτό το έπαθα και καίγοντας μόνο ξύλο και καίγοντας ξύλο και πέλλετ ταυτόχρονα. Γενικά θέλει προσοχή η καύση ξύλου γιατί ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146029 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45

Καλησπερα φιλε Καλογιαννη δηλ. μονο στο σημειο που δειχνω με το βελος και εσωτερικα στην εστια;εξωτερικα στις φλατζες δεν φενεται να εχει πουθενα φλατζοκολα εκει να μην βαλω;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146041 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ έγραψε: Καλημέρα με την πρώτη ευκαιρία θα το λύσω,προς το παρόν θα το γυρίσω στο ξύλο ...Κάθε τόσο προβλήματα πάλι καλά που μας πιάνουν τα χέρια την μια ο αισθητήρας του σιλό την άλλη το τρίξιμο στο κοχλία τώρα καπνός στο σιλό να δούμε τι άλλο πρόβλημα θα μου βγάλει.Εσείς είστε ευχαριστημένοι με τον λέβητα;Με το πέλετ έχετε σκόνη μαυρίλα όπως με το πυρηνόξυλο;

Εγω αδερφε για τον 3ο χειμωνα που το δουλευω ειμαι πολυ ικανοποιημένος,ζεστενομαστε μια χαρα.Προβληματα δεν μπορω να πω οτι μου έβγαλε και αν έβγαλε κατι λίγα τα ξεπέρασα αμεσα γιατι ασχολήθηκα.Εχω καψει και πυρηνοξυλο αλλα πρωτιμω το πελλετ καθως δεν θελει συχνο καθαρισμα και βασικα δεν εχει σκονη.Για σιλικονη θα ανοίξεις την θυρίδα της αντιστασης απο κατω και θα βαλεις και απο πισω.Ειναι λιγο δυσκολο αν εχεις μεγαλη παλαμη βαλε κανεναν που εχει μικρη γιατι χωρασει με το ζορι εκει μεσα.
@Koskoz αν θελεις στειλε μου σε εμαιλ τις φωτο και θα τις ανεβασω εγω στην δημοσιευση σου


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146046 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
@ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ, ναι σε εκείνο το σημείο αναφερόμουν. Ομολογώ πως δεν κατάλαβα σε ποιό σημείο αναφέρεται ο φίλος electron όταν λέει κάτω από την αντίσταση. Πάντως εγώ μόνο εκεί που λες έχω βάλει, πριν 1.5 χρόνο και δεν είχα θέματα καπνού στο σιλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146050 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Όταν το λυσω θα βγαλω φωτογραφιες για να μαθαινουμε ολοι και να λυνουμε τα προβληματα μας πιο ευκολα
Σας ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ