Primus 45

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166636 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Re:Primus 45
Eγω ειχα αλλαξει αυτο που λες το πορτοκαλι με το συρμα πανω.Αυτο ειναι το ρελε χρονου αναμονης.Το αλλο που λες το ασπρο δεν ξερω τι ειναι.Πιθανων να ειναι και ο παλιος ρελες σου καμενος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166637 από ΠΑΠΑΣ.
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ. στο θέμα Re:Primus 45
Αν ειχες την νεα πλακετα σε λιγα δευτερολεπτα θα σταματουσε ο λεβητας θα εβγαζε "505".Εσενα τι εκανε συνεχισε να δουλευει ο λεβητας?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166638 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Re:Primus 45
Τον παλιο πινακα εχω.Εμενα συνεχιζε και εδινε τροφοδοσια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166645 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Primus 45
Καλησπέρα. Ο δικός μου λέβητας (34) ζεσταίνει 130 τμ περίπου, δηλαδή στα προβλεπόμενα. Δεν αντιμετώπισα, μετά την πρώτη χρονιά ώσπου να τον μάθω και με είχε σκάσει, ιδιαίτερα προβλήματα. Ήδη δουλεύει 8 χρόνια. Βλάβες 1 ασφάλεια και 1 ρελέ. Σχολαστικό καθάρισμα στην αρχή με λύσιμο κοχλία και μέσα στη σεζόν ανά 700 κιλά περίπου καθάρισμα τούμπο-συλλεκτών στάχτης. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είχα προβλήματα με μπόλικη στάχτη από πέλλετ ελληνικά και εισαγωγής. Καίγοντας όμως 2-3 συγκεκριμένα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα (alfawood a2 ή energymodul φέτος).

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166658 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Re:Primus 45
Στην αρχή του χειμώνα φέτος είχα κι εγώ το πρόβλημα να κολλάει η τροφοδοσία και να δίνει συνέχεια και στο τέλος σταμάταγε και έβγαζε 505 από υψηλή θερμοκρασία. Πέρυσι μερικές φορές είχε κολλήσει το αντίθετο: ενώ άναβε το λαμπάκι της τροφοδοσίας κανονικά το μοτέρ δεν έδινε. Πήρα τηλ τη Mavil και μου είπαν να αλλάξω το ρελέ της τροφοδοσίας. Όπως μου είπε ο τεχνικός, έχω τον παλιό πίνακα, όπου το ρελέ είναι κολλημένο στην πλακέτα κι έπρεπε να τη βγάλω και να την πάω σε κάποιο ηλεκτρονικό να μου κολλήσει την καινούρια. Αντ' αυτού επειδή τακτικά θέλει άλλαγή, πήρα μια βάση μαζί με το ρελέ και αφού έβγαλα το χαλασμένο, κόλλησα στην πλακέτα τη βάση, οπότε από δω και πέρα θα ξεκουμπώνω την παλιά και θα κουμπώνω την καινούρια, χωρίς κόλλημα ξεκόλλημα. Συμπτωματικά ο γιος μου είναι ηλεκτρολόγος και μου τα άλλαξε επί τόπου.
Το ρελέ τροφοδοσίας είναι στην σειρά με τα 5 μεγάλα κυβάκια το πορτοκαλί (ενώ τα άλλα είναι μαύρα) ή αν είναι η νεότερη πλακέτα το ρελέ εξέχει από τα άλλα γιατί στις νεότερες είναι κουμπωτό και κάθεται πάνω σε βάση. Το κόστος είναι 2€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167033 από lakouva
Απαντήθηκε από lakouva στο θέμα Re:Primus 45
καλησπέρα φιλε Κωστα Κονδυλη
έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω που γράφεις
εχω τον primus 45 εδω και 5-6 χρόνια και δεν έχω καταφέρει να έχω κατανάλωση όπως γράφετε μέχρι 4 σακιά
τις κρύες ημέρες έφτανα και τα 7 σακιά την ημέρα αναμμένος όλο το 24ωρω και θερμοκρασία μέχρι 21 βαθμούς στο σπίτι των 150 τμ χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις και τους χρόνους που αναφέρεις. δεν ξέρω που έχω λάθος και καταναλώνω τόσο πολύ πελλετ από ότι εσυ,
εχεις καποιες συμβουλες ή παρατησρήσεις που έχει κάνει τόσο καιρό που τον χρησιμοποιείς για να κατέβω σε κατανάλωση?
ΕΠΙΠΛΕΟΝ στείλε μας μία φωτογραφία τις πλακέτας (αν μπορείς) που να μας σημειώνεις που είναι αυτά τα περιβόητα ρελέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ