Ηλεκτρικά πάνελ θερμότητας! Καλή επιλογή;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37295 από moriusakos
Καλησπέρα σας, εδώ και μερικές μέρες αφότου η συνέλευση της πολυκατοικίας αποφάσισε να μην βάλει πετρέλαιο, είπα να ψαχτώ λίγο για να μην την πατήσω πάλι όπως πέρυσι (με air condition).

Με μια πρόχειρη ματιά κατέληξα ότι δύο είναι οι επιλογές: α) τα πανελ υπερύθρων ή β) τα ηλεκτρικα πανελ θερμοτητας.

Το σπίτι μου είναι δυάρι και έχει μπαλκονόπορτες αλουμινίου τις παλιές.
Το πρόβλημα μου τώρα είναι κυρίως το οικονομικό. Άρα κατά κάποιον τρόπο απορρίπτω τα πανελ υπερύθρων γιατί οι τιμές τους πάνε στον θεό και λέω να κινηθώ προ τα ηλεκτρικά πάνελ θερμότητας.

Εδώ λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας. Αξίζουν αυτά τα πάνελ; Κάνουν δουλειά; Τι μάρκα να προτιμήσω; Θέλω να βάλω σε σαλόνι (18τμ) και δωμάτιο (12τμ).
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37346 από kostas tz
καλα θα κανεις να δει τη καταναλοση εχουν, μη ξεχνας πως ανεβενοντας κλημακα στο ρευμα ανεβενει και η τιμη,και πως απο την καινουρια χρονια θα εχει αυξηση μηπος σε συνφερει καλητερα μια σομπουλα???!!!!!!!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37349 από rivol
Για να καλύψεις ένα δωμάτιο 12 μ2 θέλεις κονβέκτορα 1500 watt/h. Αν πας σε απλό A/C όχι inverter ένα 9000 BTU/h καταναλώνει περίπου 800 watt/h.

Τα συμπεράσματα δικά σου.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37353 από Grecu_
Aπο άποψη κατανάλωσης έχεις δίκιο, από άποψη ποιότητας θέρμανσης όμως το AC υστερεί αφάνταστα.
Προσωπικά, τη θέρμανη με ζεστό αέρα 40-45 βαθμών δεν την αντέχω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37355 από Panos
όταν λες για να μην την πατήσω πάλι όπως πέρυσι (με air condition) τι εννοείς?
1. δεν σε καλύπτει γιατί έχεις μεγάλους χώρους
2. πλήρωσες 800σάρια με τους εκκαθαριστικούς της ΔΕΗ

η λύση που εφάρμοσα εγώ με μεγάλη επιτυχία για τους γονείς μου:
έβαλα στο σαλόνι 30τμ.(εκεί που ήδη υπάρχει ένα air condition 12άρι) και έναν convector 2000W.
ο χώρος ανέβαζε θερμοκρασίες 23 βαθμών με κατανάλωση 700 € το τετράμηνο.
μειονέκτημα: οι άλλοι χώροι του σπιτιού και μισοζεσταίνονταν με σόμπες αλογόνου.
θα βάλω και εκεί convector 1500W
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37382 από moriusakos
Με air Condition πέρυσι την πάτησα εννοώ ότι δεν είχε απόδοση. Το έβαζα, ζέσταινε τον χώρο και μόλις το έκλεινες φτου και απτην αρχή. Η ΔΕΗ δεν μου ήρθε πολύ για χρήση 4αμήνου, αλλά δεν είχα και αποτέλεσμα.

Εχθές πήγα σε ένα μαγαζί με τέτοια πάνελ και μου έδειξε ένα 1500W στα 130€ περίπου με κατανάλωση απ'ότι μου είπε 22€ το μήνα αν είναι μόνιμα ανοιχτό με ρυθμισμένο θερμοστάτη στους 20οC.

Εχθές εγώ ψάχνοντας είδα δύο αλλά δεν λένε watt
1. www.apothema.gr/crystal-audio-pf-425-60-69138p
2. www.apothema.gr/crystal-audio-pf-550-80-69137p

Τι λέτε γι'αυτά;

Απάντηση από kostas tz
καλα θα κανεις να δει τη καταναλοση εχουν, μη ξεχνας πως ανεβενοντας κλημακα στο ρευμα ανεβενει και η τιμη,και πως απο την καινουρια χρονια θα εχει αυξηση μηπος σε συνφερει καλητερα μια σομπουλα???!!!!!!!!


Φίλε Κώστα τι εννοείς να ανέβω κλίμακα; Λόγο κατανάλωσης; Επίσης σομπούλα που είπες δείξε μου μία να έχω υπόψην.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by moriusakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ