Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107661 από avato-pantou
Εγω εχω βαλει θερμοπομπους NOBO ειναι Νορβηγικη.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Οταν ειχα πετρελεο εκλεινα ολα τα σωματα και αφηνα μονο το παιδικο αλλα ο λεβητας δουλευε χωρις λογο για της σωληνες και ενα σωμα.Αν εχεις νυχτερικο και τριφασικο συμφερη καλυτερα.Επειδη εχω βαλει μετρητη καιω σε μια ωρα 1,5kw σε NOBO 2000W.Το δωματιο ειναι περιπου 20τετραγωνικα.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110307 από konidis
Απαντήθηκε από konidis στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
Εγώ είχα πάρει ενα της kerosun 2500w mica τον απρίλη τέλος εποχης σε καλη τιμή και λειτούργησε 5 μερες.Ζέστανε ικανοποιητικα σε σπιτι με καλή μονωση στη σκαλα των 1500w. Προσωπική μου άποψη είναι οτι ορισμένοι είναι πανάκριβοι και δεν αξίζουν τόσα λευτά.Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι ο θερμοστάτης να είναι καλός ωστε να κλείνει οταν πιάσει επιθυμητη θερμοκρασία.Τα εν λόγω σώματα εχουν σχεδόν 100% απόδοση άρα όσο watt είναι τοσα θα καταναλώσει εκτός αν εχει θερμοστάτη και σταματαει να λειτουργεί οταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.Ένας φίλος εβαλε 2 θερμοπομπούς adax κ nobo 250 ο ενας κ 350ο άλλος!600 ευρο!!!!!τραγικός και ας ηταν ευχαριστημενος με την δεη!με τα ιδια λεφτά ή και παραπάνω εβαζε ενα κλιματιστικο inverter και θα ειχε θερμανση ψυξη και χαμηλοτερη καταναλωση μιας και τα κλιματιστικά είνα τα μόνα με ανω του 100% αποδωση.Τέλος για μένα μην δωσεις πάνω απο 100 ευρω δεν αξίζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110330 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
Εγώ έβαλα έναν θερμοπομπό 2000w σε σαλόνι 25 τμ. των γονιών μου.
Πέρσι τον χειμώνα έκαψαν 800€ ρεύμα νυχτερινό με θερμοκρασία 22 - 24βαθμούς C!.
Πρόπερσι έκαψαν 1600 σε πετρέλαιο (για όλο το σπίτι.

H καθημερινή διάρκεια λειτουργίας ήταν από τις 6:00 μέχρι τις 22:00.
Τα καλά χιλιάρια έχουν γύρο στα 69-115€. (με ψυχρή αντίσταση).
Εγώ θα ξαναγοράσω άλλα δυο γιατί αυτό μου έλυσε μεγάλο πρόβλημα.

Diplomatis έγραψε: Κατοικώ σε μαιζονέτα την οποία και ζεσταίνω ικανοποιητικά με ενεργειακό τζάκι καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Το θέμα είναι ότι αναγκάζομαι να καίω και πετρέλαιο μόνο τη νύχτα (00:00 - 08:00) ώστε να ζεσταίνω το παιδικό δωμάτιο στον επάνω όροφο λόγω μικρών παιδιών. Πέρισυ έκαψα περίπου 400 λίτρα πετρέλαιο για να ζεστάνω το παιδικό.
Βέβαια αναγκάζομαι στην ουσία να ζεσταίνω όλο τον επάνω όροφο ενώ θέρμανση χρειάζομαι μόνο στο παιδικό.
Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ένα θερμοπομπό μέσα στο παιδικό ώστε να μη χρειαστεί να κάψω πετρέλαιο φέτος. Να σημειώσω ότι έχω νυχτερινό ρεύμα.
Νομίζετε ότι με συμφέρει να το κάνω;
Ποιούς θερμοπομπούς να προτιμήσω αν τελικά θεωρείται ότι συμφέρει να κάνω την αγορά;
Έχω βρει στο διαδίκτυο τους Adax και Glamox στα 1000w για δωμάτιο 8 τ.μ.
Έχει κάποιος εμπειρία για να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110332 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

Panos έγραψε: Εγώ έβαλα έναν θερμοπομπό 2000w σε σαλόνι 25 τμ. των γονιών μου.
Πέρσι τον χειμώνα έκαψαν 800€ ρεύμα νυχτερινό με θερμοκρασία 22 - 24βαθμούς C!.
Πρόπερσι έκαψαν 1600 σε πετρέλαιο (για όλο το σπίτι.

H καθημερινή διάρκεια λειτουργίας ήταν από τις 6:00 μέχρι τις 22:00.
Τα καλά χιλιάρια έχουν γύρο στα 69-115€. (με ψυχρή αντίσταση).
Εγώ θα ξαναγοράσω άλλα δυο γιατί αυτό μου έλυσε μεγάλο πρόβλημα.


Μπορείς να μου εξηγήσεις πως έκαψαν 800€ νυχτερινό αφού το λειτουργούσαν από τις 6 έως τις 10 το βράδυ ενώ το νυχτερινό είναι το χειμώνα 15:00 - 17:00 και 02:00 - 08:00 ;;;;
Κάτι δε κατάλαβα καλά ίσως?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Diplomatis. Αιτία: λάθος σύνταξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110340 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού

Diplomatis έγραψε:

Panos έγραψε: Εγώ έβαλα έναν θερμοπομπό 2000w σε σαλόνι 25 τμ. των γονιών μου.
Πέρσι τον χειμώνα έκαψαν 800€ ρεύμα νυχτερινό με θερμοκρασία 22 - 24βαθμούς C!.
Πρόπερσι έκαψαν 1600 σε πετρέλαιο (για όλο το σπίτι.

H καθημερινή διάρκεια λειτουργίας ήταν από τις 6:00 μέχρι τις 22:00.
Τα καλά χιλιάρια έχουν γύρο στα 69-115€. (με ψυχρή αντίσταση).
Εγώ θα ξαναγοράσω άλλα δυο γιατί αυτό μου έλυσε μεγάλο πρόβλημα.


Μπορείς να μου εξηγήσεις πως έκαψαν 800€ νυχτερινό αφού το λειτουργούσαν από τις 6 έως τις 10 το βράδυ ενώ το νυχτερινό είναι το χειμώνα 15:00 - 17:00 και 02:00 - 08:00 ;;;;
Κάτι δε κατάλαβα καλά ίσως?


και 800 μονο για ενα χωρο 25τμ?για ολο το σπιτι ποσο θα πληρωναν?λιγοτερο απο τα 1600 του πετρελαιου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114253 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Συμβουλές για αγορά θερμοπομπού
Και εγώ προσανατολίζομαι προς αυτή τη λύση μιας και το παιδικό είναι και βορινό (μεζονέτα με ενεργειακό τζάκι).

Κάναμε πολλές παρεμβάσεις το καλοκαίρι λόγο του νέου μέλους της οικογενείας και προβληματίζομαι μονο για το παιδικό δωμάτιο πλέον.

Οι παρεμβάσεις περιλαμβάνουν 8cm εξωτερική μόνωση στούς βορινούς τοίχους(έξτρα στα 3cm που προϋπήρχαν), 5cm εξωτερική μόνωση στο ταβάνι(έξτρα στα 3cm που προϋπήρχαν) με τη μέθοδο του asteri ;) και αλλαγή κουφωμάτων από ξύλινα σε pvc με UF.1,3 και διπλά ενεργειακά τζάμια.

Το τζάκι δεν άναψε ακόμα αν και εδώ η θερμοκρασία το βράδυ έχει πέσει και μέχρι τους 2 βαθμούς(βόρεια Ελλάδα).

Καίμε μόνο κανα 20λεπτο ένα σώμα ηλεκτρικό παλιό που δεν θέλω να χρησιμοποιήσω στο παιδικό δωμάτιο γιατί καίει εξωτερικά.

Πιστεύετε ότι ένα σώμα 1000-1500W θα φτάσει στα καλά κρύα του χειμώνα για ένα δωμάτιο 12τμ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ