Λαμπες Led

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145035 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Λαμπες Led
Φίλε sdf τα watt,σου δείχνουν το ρεύμα που θα καταναλώνεις και τα lumen τη φωτεινότητα που θα έχεις.Οι κινέζοι συνεχώς εξελίσονται στην τεχνολογία των led και συνεχώς παρουσιάζουν αποδοτικότερα προϊόντα.Όταν λέμε επώνυμα προϊόντα,δεν εννοούμε philips και osram που δε συμφέρουν λόγω τιμής,αλλά προϊόντα εταιριών που εμπορεύονται ποιοτικά κινέζικα led με ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά,όπως είναι π.χ. η πολωνική max-led ή άλλες εταιρίες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145070 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λαμπες Led


Μεσα σε 10 ημέρες παρελαβα και την παλια παραγγελία και την καινουρια που είχα κανει 18-12 μαλιστα η 2η ήταν και συστημενο.

Πολυ ευχαριστιμένος απο τα προιόντα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145139 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Λαμπες Led
Φίλε jps το καταλαβαίνω οτι τα watt δεν είναι ενδεικτικά της φωτεινότητας των παλιών λαμπών αλλά το αναφέρω σαν μέτρο σύγκρισης με τις led διότι για τις παλίες δεν αναφέροταν η φωτεινοτητά τους / τουλάχιστον δέν ξέρω εγώ, όυτως ώστε να μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση και να καταλάβω τι χρειάζεται να πάρω για να αντικαταστήσω τις παλίες.
Ισως και η αναφορά απο κάποια μαγαζιά οτι τα χ led είναι ¨ισοδύναμα¨ με τόσα watt των παλιών να μην είναι αντιπροσωπευτική, δεν ξέρω, για αυτό το συζητώ μαζί σας.
Όντως οι μάρκες που ανέφερα είναι πανάκριβες σε σχέση με κινέζικες αλλά βλέπω ότι και κάποιες άλλες μάρκες που πωλούνται στην πόλη μου (λούμεν) είναι αρκετά κοντά στις επώνυμες που ανέφερα.
Ποιές εταιριές θεωρούνται καλές και σχετικά φθηνές στις led, εκτός την max-led που ανέφερες ?
Πιστέυετε οτι και οι led ανάλογα με την ποιότητα τους έχουν αποκλίσεις στην κατανάλωση τους ακόμα και άν πωλούνται στην ίδια κατηγορία κατανάλωσης watt / lumen ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145143 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Λαμπες Led
απο το 2008 εχω αλλαξει ΟΛΕΣ τις λαμπες του σπιτιου σε Led. δε το συζηταω οτι απο τοτε ναχω αλλαξει 5-6 λαμπτες. Οι λαμπες μου ειναι σχεδον ολες GU10 LED αγορασμενες απο ebay στη κινα μιας και η διαφορα τοτε ηταν μεγαλη.. Εγω αγοραζα με 2,5€ και εδω ειχαν 10-14€ η μια και κατωτερης φωτεινοτητας..Εχω αλλαξει ακομη και στο ψυγειο τις λαμπες με Led και στον απορροφητηρα κλπ.. ολα μιλαμε Led.. Απο GU10 - MR16 E27 κλπ.. η διαφορα ειναι τεραστια στο λογαριασμο..δε το συζηταμε καν.. απλα να σας δειξω μια απλη μεθοδο μετρησης..

Watt: LUMEN
25W 249lm 4W
40W 470lm 6-8W
60W 806lm 12W
100W 1521lm 17W

το θερμο λευκο ειναι πιο πολυ για διακοσμητικο φωτισμο....
το ψυχρο λευκο ειναι δυνατο και εντονο ειναι για σημειο απο χρειαζομαστε αρκετο φως.. ΠΧ κουζινα..

Εγω π.χ. στους διαδρομους εχω βαλει SMD LED 80αρια μιλαμε για τρελλλλοο φως.. Στο σαλονι εχω βαλει θερμο λευκο 60αρια SMD. Να κοιτατε τα σποτακια να εχουνε απο πανω ΚΑΠΑΚΙ δηλαδη τζαμακι.. κρατανε πιο πολυ απο τα αλλο που δεν εχουν.. Τα εχω τωρα 7 χρονια στο σπιτι τα Leds.. Υπαρχουν ομως καλα leds Πλεον και απο ελληνικες σελιδες.. οποιος θελει βοηθεια στην επιλογη ας στειλει μηνυμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145149 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Λαμπες Led

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Δώσε sdancer μερικές λεπτομέρειες και σε μας που έχουμε οικονομίας και καίγονται η μία μετά την άλλη.

Ισχύς, τιμή, κλπ, το site.... μα με το τσιγγέλι θα μας τα λες...? :dry:


Τώρα το είδα το μήνυμα και ισχύει ότι είπαν και οι υπόλοιποι . Απο eBay η aliexpress τις παίρνω και εγω.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153584 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λαμπες Led
μιλαμε συνεχως για τιμες πελλετ
μια αλλη προσφορα στο νεο leroy κι αυτη μεχρι 8/10 που βρηκα ενδιαφερουσα ειναι καποιες συγκεκριμενες λαμπες led σε συσκευασια των 2 και σε τιμες 4-5 ευρω το ζευγαρι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ