Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84821 από oykas2001
Απαντήθηκε από oykas2001 στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Αυτές τις μέρες θα ενημερώσω και πόσο θα μου βγει το μαλί στο ηλεκτρικό μια και περιμένω τον λογαριασμό. Το έναντι ήταν στα ίδια πάντως αλλά εδω που τα λέμε δεν είχε προλάβει να κάψει το μηχάνημα.
Να πω ότι το δουλεύω καθημερινά από τις 2 το βράδι μέχρι τις 4 και δύο με τρεις μέρες την βδομάδα και το μεσημέρι από τις 3-5 το μεσημέρι. Οπως είπα και πριν αν πιάνει την θερμοκρασία του τότε πέφτει σταδιακά η κατανάλωση του.
Στα πολύ κρύα το άνοιγα και δύο ώρες κατά τις 9-10 και αυτό μόνο όταν ήμουν στο σπίτι δλδ πρέπει να έχει γίνει αυτούς τους μήνες πολύ λίγες μέρες.
Μια χαρά πάντως δουλεύει και δεν είχε κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής και το σπίτι το ζεστένει κανονικά. Το εντυπωσιακό είναι ότι τα σώματα στην κυριολεξία καίνε μέσα στο μισάωρο.
Αν δεις για λεβητες παντως δες και τους protherm που έχω βάλει. Από τι λένε και αλλού που έχω διαβάσει είναι αρκετά αξιόπιστοι.


Αν μπορούσες να μας πεις το ρολόι σου τι έγραψε μέχρι τώρα θα σου ήμουν υπόχρεος φίλε μου. Θα κοιτάξω κι αυτά που είπες, αλλά αύριο πρωί γιατί τώρα φεύγω για δουλειά. Από περιέργεια, ποιον ακριβως έβαλες? και ανάβοντάς τον το βραδυ που λες και λιγο τη μέρα, πόση ώρα κρατάει τα σώματα ζεστά μετά?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by oykas2001.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84823 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
Εδώ πίνακας με τις νέες χρεώσεις της ΔΕΗ από 1/2/2013 με ανάλυση από που προέρχεται
Δεν ισχύει πλέον η κλιμακωτή χρέωση (αν έχω καταλάβει καλά)
Δλδ βλέπουμε το σύνολο της κατανάλωσης και πολλαπλασιάζουμε με το τελικό με ΦΠΑ νούμερο ανάλογα με το ποιά κλίμακα είμαστε
Μετά προσθέτουμε πάγια (2 ευρώ το νυχτερινό και 1,52 το μονοφασικό ή 4,8 το τριφασικό και για τις χρεώσεις ισχύος 1,6 για το μονοφασικό ή 5 για το τριφασικό) καθώς και όλα τα συμπαραμαρτούντα που έχουν σχέση μόνο με τα τετραγωνικά και τον Δήμο μας.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: Book1.pdf
Μέγεθος αρχείου:61 KB


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84826 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
@oykas2001
Καλημέρα,
Να σου γράψω και εγώ τις σκέψεις μου
Αναφέρεις τις τωρινές σου ανάγκες σε θέρμανση υπολογίζοντας εσένα και την γυναίκα σου.
Σκέψου 2 πιτσιρίκια όμως τι ανάγκες θα έχουν (φαντάζομαι στα επόμενα χρόνια είναι στα σχέδιά σου)
Θα σε καλύπτουν 90 μέρες θέρμανσης? Και στις θερμοκρασίες που εσύ δεν νιώθεις κρύο?

Αλλο που σκέφτομαι είναι ότι μιας και είσαι στρατιωτικός έχεις ανάγκη από λύση θέρμανσης τύπου "την ξυλώνω και την μεταφέρω στο νέο μου σπίτι"

Οπότε τι λύσεις έχεις
-Τζάκι. Δεν σου ταιριάζει μιας και δε σηκώνεται
-Α/Θ. Ακριβή εγκατάσταση
-Κλιματιστικό inverter. Εχει πολύ καλά μηχανήματα με πολύ καλά COP. Να φανταστείς ένα μηχάνημα με COP 5 (έχω δει στα χαρτια και COP 6,13 της hitachi) μία kwh καταναλώνει αλλά 5 δίνει.
Το μειονέκτημα είναι ότι θέλεις εκγαταστάτη να στο βάλει και εγκαταστάτη να στο βγάλει και να το ξαναβάλει όταν πάρεις μετάθεση
-Ηλεκτρικός λέβητας. Μεγάλο κόστος λειτουργίας. Και μη νομίζεις ότι μπορείς να θερμαίνεις ένα σπίτι λειτουργόντας το τις ώρες του νυχτερινού. Μόνο το 15-17 σε βολεύει κάπως. Το βράδυ 02-08 δεν ζητάς θέρμανση.
-Λέβητας πέλλετ ή αερόθερμη σόμπα πέλλετ. Εχει το κουβάλημα αλλά έχει φθηνότερο κόστος λειτουργίας σε σχέση με λέβητα ρεύματος. Αν έχεις και κάποιο αποθηκευτικό χώρο μπορείς να πετύχεις καλή τιμή αγοράζοντας όλη την ποσότητα που θα χρειαστείς για μία σεζόν όταν η τιμή είναι χαμηλά.
Εχει και πολύ καλή δυνατότητα ελέγχου στο πότε θα ανάβει.
-Λέβητας ξύλου ή αερόθερμη σόμπα ξύλου. Εχει χαμηλότερο κόστος λειτουργίας από το πέλλετ αλλά θέλει μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο και έχει περισσότερη φασαρία - ακαθαρσίες. Επίσης έχει πολύ μικρή δυνατότητα ρύθμισης του ωραρίου λειτουργίας

Καταλήγω ως εξής.
Με A/c μπορείς να πετύχεις την χαμηλή κατανάλωση ρεύματος αλλά έχεις το κόστος απεγκατάστασης - ξαναεκγατάστασης σε περίπτωση μετακόμισης.
Με πέλλετ έχεις σχετικά φθηνή πρώτη ύλη αλλά ευκολία χρήσης.
Με ξύλο έχεις πολύ φθηνή πρώτη ύλη αλλά και περισσότερη δυσκολία στη χρήση
Με λέβητα έχεις τις απώλειες λόγω μη καλής μόνωσης των σωλήνων καθώς και τις απώλειες του λέβητα στο λεβητοστάσιο. Αλλά έχεις την θέρμανση που έχεις συνηθίσει με ζεστά καλοριφέρ.
Με αερόθερμες λύσεις δεν έχεις απώλειες αλλά έχεις θέρμανση του χώρου με θερμό αέρα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84828 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
@oykas2001
το μονο σιγουρο για το μεγεθος του μεβητα ειναι η μελετη μηχανικου...ομως με 2 ωρες το μεσημερι και το 2 το βραδυ ενα μηχανημα με οριακη γι το σπιτι ισχυ δεν θα προλαβει να ζεστανει

@Gdevil
στο πινακας εχεις ξεχασει τους αεριους ρυπους που ειναι ουδολως αμελητεοι

παντως αυτοι οι τυποι της δεη η οποιοι μαγειρευουν αυτα τα τιμολογια ειναι απλα αισχροι ...
καθε 3 και λιγο αλλαζουν και κατι και με τοσες παραμετρους αλλαζουν και παρουσιαζουν οτι και οποτε γουσταρουν
με προφανη σκοπο πως θα μαζεψουν περισσοτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84837 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες

dimlyk έγραψε: ...
@Gdevil
στο πινακας εχεις ξεχασει τους αεριους ρυπους που ειναι ουδολως αμελητεοι
...

Που στο καλό τα γράφουν αυτά?
Εφαγα τα μάτια μου με τα 2 τιμολόγια της ΔΕΗ
www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/14-1-13/...ονοχρέωση%202013.pdf
www.dei.gr/Documents2/TIM%20XT%201%202%2...ΙΣ%20ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ.pdf
και δεν είδα πουθενά κάποια άλλη χρέωση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84840 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ηλεκτρικοί Λέβητες
0,00851

αν δεν αυξηθηκαν κι αυτοι :)

τελος εκπομπων αεριων ρυπων ..ειναι εκτος τιμολογιου αλλα εντος λογαριασμων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ