Υπέρυθρα πάνελ

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2088 από dmtr
Υπέρυθρα πάνελ δημιουργήθηκε από dmtr
Διάβασα κάπου ότι υπάρχουν πάνελ με υπέρυθρη ακτινοβολία τα οποία θερμαίνουν ικανοποιητικά ένα δωμάτιο 22 τ.μ. (950w) με σχετικά φθηνό κόστος (λιγότερο από ένα ευρώ την ημέρα για 8 ώρες συνεχούς λειτουργίας) και το κόστος του πάνελ δεν ξεπερνάει τα 500 ευρώ. Οι διαστάσεις του 120χ60χ5 και μάλιστα μπορείς και να τα ζωγραφίσεις ή διακοσμήσεις και να φαίνονται σαν πίνακες ζωγραφικής. Υπάρχουν και μικρότερα για μικρότερους χώρους.
Έχει κανείς κάποια προσωπική εμπειρία;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2460 από ichigo
Απαντήθηκε από ichigo στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2463 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Φίλε ichigo, καλωσήρθες. Περιμένουμε να μας δώσεις στοιχεία για κόστος κατανάλωσης, μέγεθος σπιτιού, περιοχή και περσινή κατανάλωση πετρελαίου, όποτε μπορέσεις. Αν θες, φτιάξε κι ένα σχετικό topic. Πολύς κόσμος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο είδος θέρμανσης.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2469 από ichigo
Απαντήθηκε από ichigo στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

KERBEROS έγραψε:

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Φίλε ichigo, καλωσήρθες. Περιμένουμε να μας δώσεις στοιχεία για κόστος κατανάλωσης, μέγεθος σπιτιού, περιοχή και περσινή κατανάλωση πετρελαίου, όποτε μπορέσεις. Αν θες, φτιάξε κι ένα σχετικό topic. Πολύς κόσμος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο είδος θέρμανσης.


Καλως σας βρηκα παιδια!!
Το σπιτι ειναι 3αρη και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα air-contition και για θερμανση και για ψηξη το καλοκαιρι (απο τους καλυτερους πελατες της ΔΕΗ). Τα πανελ αυτα τα εχω 2 βδομαδες τωρα και δεν εχει ερθει λογαριασμος για να σου συγκρινω με προηγουμενο.
Αν καταλαβα καλα (για το κοστος καταναλωσης που γραφεις) εννοεις το ποσο "καιει" την ημερα σε ρευμα.
Συμφωνα με αυτα που μου ειπαν στο μαγαζι που τα πηρα, για 8 ωρες λειτουργιας τους καταναλωνουν τα 400W - 0,24 ευρω/ανα ημερα, τα 600W - 0,36 ευρω/ανα ημερα και τα 900W - 0,54 ευρω/ανα ημερα.
Τα πανελ λεγονται REDIN και το σαιτ τους στο ιντερνετ ειναι αυτο www.red-in.gr . Μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες, αλλα και τηλεφωνα για να ρωτησεις για διαφορες απορειες που εχεις.
Ασφαλως και για επιπλεον πληροφοριες με ρωτας οτι θες!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ichigo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2487 από ivantzid
Απαντήθηκε από ivantzid στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
Φίλε ichigo, καλωσήρθες στο forum.Σου εύχομαι καλές ζέστες.
Να σε ρωτήσω, τα εγκατέστησες εσύ ή τεχνικός ?
Νομίζω δεν πρεπει να είναι απέναντι από πόρτες και παράθυρα, και γενικά θέλει μελέτη.

Για το άν σε συμφέρει η χρήση τους θα μας το πεις την άνοιξη. Τα νούμερα κατανάλωσης που παράθεσες, μακάρι να κάνω λάθως, αλλά εγώ τα υπολογίζω περίπου διπλάσια. Με βαθμό απόδοσης 1,7 που ισχυρίζονται ότι έχουν ίσως είναι καλλύτερα να χρησημοποιείς τα κλιματιστικά, αν σε καλύπτουν.

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2504 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Δηλ. με καταναλωση συνολικη (400+400+900+900)2500Watt ζεσταινεις 3αρι σπιτι?
Συγγνωμη αλλα κατι δε μας λες καλα.
Με 2500watt δε ζεσταινεις ουτε κοτετσι!(που λεει ο λογος)
Εκτος... αν εισαι Κυπρο!(που κ παλι το συζηταμε)
Στην καλυτερη περιπτωση ο λογος αποδοσης συσκευων που καταναλωνουν ρευμα ειναι 1/1.
Δηλ.100% αποδοση.
Εσενα πως γινεται να σου συμβαινει να ζεσταινεις σπιτι 3αρι?
Μακαρι να κανω εγω λαθος αλλα...

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ