Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6617 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Αγαπητή μου waterfall .....καλό το παραμύθι σας, αλλά δεν έχει δράκο μέσα.

Από την ταινία "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" με πρωταγωνιστή το Τόλη Βοσκόπουλο, και την Νορα Βαλσάμη.

Σας την συνιστώ να την δείτε ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6619 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Το σπίτι σου πριν ήθελε 180 λίτρα πετρέλαιο * 12 kW = 2150kW θερμότητας και μετά 30€ / 0.10€ η κιλοβατώρα = 300kW. Θα μας εξηγήσεις πως έγινε ξαφνικά 6 φορές λιγότερο απαιτητικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6639 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Asteris έγραψε: Το σπίτι σου πριν ήθελε 180 λίτρα πετρέλαιο * 12 kW = 2150kW θερμότητας και μετά 30€ / 0.10€ η κιλοβατώρα = 300kW. Θα μας εξηγήσεις πως έγινε ξαφνικά 6 φορές λιγότερο απαιτητικό?

Μή τον ρωτάς για KW, ρώτα τον για φιάλες νερού που γνωρίζει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6643 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Re: Υπέρυθρα πάνελ

waterfall έγραψε:

waterfall έγραψε: ΤΑ ΥΠΕΡΥΘΡΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ
ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ 87 m2
ΕΧΩ 5 ΣΩΜΑΤΑ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟ 30 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΜΗΝΑ
ΕΝΩ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΔΙΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 180 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.
ΕΧΩ ΒΟΛΛΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ……..
;) :lol: ;)


Για μια εβδομάδα θα κοιτατε το forum. Μετά διαβάστε τους ορους και συνεχίστε. Το επόμενο Banned θα είναι μόνιμο

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6713 από spap71
Απαντήθηκε από spap71 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Επειδη ειμαι στη φαση κατασκευης μιας νεας οικοδομης , σκέφτομαι και τη λύση της υπερυθρης θερμανσης. Διαβάζω διάφορες γνώμες. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν εγκαταστήσει τέτοιου είδους πάνελ και εμφανίζονται ευχαριστημένοι και άλλοι που αμφισβητούν τα πάντα.
Για να διαμορφώσω γνώμη , στο σπίτι που μένω τώρα αγόρασα ένα πάνελ 950 W για το σαλόνι και έχω παραγγειλει ακόμη ένα 900 W για ένα δωμάτιο. Το πρώτο το έχω εγκαταστήσει σε ενιαίο χώρο σαλόνι - τραπεζαρία περίπου 26 τ.μ.. Το σπίτι είναι παλιό χωρίς μόνωση και τα παράθυρα έχουν μονό τζάμι. Θεωρώ οτι για το συγκεκριμένο χώρο το πάνελ αυτό δεν είναι αρκετό αλλα το εγκατέστησα σε συνδυασμό με έναν θερμοπομπό 2000 W που είχα.
Οταν λειτουργούν μαζί και έχω επιλέξει 21-22 βαθμούς , τους πετυχαίνουν άνετα και παρατηρώ στο πανελ να κόβει ο θερμοστάτης πολύ συχνα. Απόψε κράτησα κλειστό τον θερμοπομπό και έχω θέρμανση μόνο απο το πάνελ. Αυτή τη στιγμή έχω 21 βαθμούς στο χώρο. Εκπλήσσομαι γιατί θεωρούσα οτι σε 26 τμ με τόσες θερμικές απώλειες δεν θα μπορούσα να έχω αυτη την απόδοση με ένα σώμα 950W. Αρχίζω να τα βλέπω με καλό μάτι . Το τεστ βέβαια θα συνεχιστεί !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9988 από apostolos_ntanis
Απαντήθηκε από apostolos_ntanis στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Καλησπέρα!
Βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές απορίες σχετικά με εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης και ιδίως με την υπέρυθρη...
Εγώ επαγγέλομαι ως επιθεωρητής πωλήσεων σε μία κυρίαρχη εταιρία στο χώρο των ΑΠΕ και όποιος θα ήθελε κάποια περαιτέρω πληροφόρηση ή κάποια μελέτη στο χώρο του για να μάθει το ανάλογο κόστος κτλ ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Tηλ: 6947810671

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ