Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103234 από dimlyk
γιατι να μην εχω ?
εχεις δει πουθενα την λεξη οικολογια κι απο πισω να μην κρυβονται συμφεροντα?
η γενικοτερα χρημα ?
και ποιος ειναι αυτος που κερδιζει απ τη καταργηση του λιγνητη σαν καυσιμο ...σιγουρα οχι εγω κι εσυ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103241 από Stef
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Απο τη στιγμή που για να γίνουν πράξη όλα αυτά περί οικολογίας υπάρχει το εμπόριο,δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν συμφέροντα αλλά και τι να κάνεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103253 από Διονύσιος
Γειά χαρά σε όλους
Θα συμφωνήσω με τον dimlyk για το θέμα του Inverter στις Α/Θ αλλά θα ξαναπώ εφόσον τη θερμοκρασία προσαγωγής μας τη ρυθμίζει η τρίοδη τι να το κάνω να έχει Inverter η Α/Θ? Αυτή θα δουλεύει στο Full και θα γεμίζει το Buffer! Όταν γεμίζει θα σταματάει. Το πόσες εκκινήσεις θα κάνει οπότε έχουμε και το ακαριαίο ρεύμα θα εξαρτηθεί από το πόσο μεγάλο Buffer έχω! Απλά τα πράματα.
Εσείς λέτε ότι η Α/Θ θα δουλεύει συνέχεια σε χαμηλές στροφές. Αν έχει επάνω της η Α/Θ τρίοδη τότε οπωσδήποτε είναι Inverter κανόνας αυτός δεν είναι extra εξάρτημα είναι απαραίτητο! αλλά αν βάλεις Buffer σε αυτή την περίπτωση το buffer θα έχει τη θερμοκρασία προσαγωγής! και όχι τη μέγιστη της Α/Θ άρα δεν θα έχει την μέγιστη δυνατή θερμοχωρητικότητα. Και λες μετά τι να το κάνω τότε το Buffer? Σωστή ερώτηση. Δεν το χρειάζεσε!
Απλή η απάντηση. Άρα σε κλασικά λεβητοστάσια όπου υπάρχει Stand by λέβητας βάζω Buffer και δε με νοιάζει αν έχει Inverter η Α/Θ η όχι, σε σπίτια όμως που δεν έχουν καν λεβητοστάσιο και ζεστένοντε μόνο με την αντλία δε χρειάζετε τίποτα άλλο παρα΄μια Α/Θ inverter.
Χαίρετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103277 από Stef

Διονύσιος έγραψε: Γειά χαρά σε όλους
Θα συμφωνήσω με τον dimlyk για το θέμα του Inverter στις Α/Θ αλλά θα ξαναπώ εφόσον τη θερμοκρασία προσαγωγής μας τη ρυθμίζει η τρίοδη τι να το κάνω να έχει Inverter η Α/Θ? Αυτή θα δουλεύει στο Full και θα γεμίζει το Buffer! Όταν γεμίζει θα σταματάει. Το πόσες εκκινήσεις θα κάνει οπότε έχουμε και το ακαριαίο ρεύμα θα εξαρτηθεί από το πόσο μεγάλο Buffer έχω! Απλά τα πράματα.
Εσείς λέτε ότι η Α/Θ θα δουλεύει συνέχεια σε χαμηλές στροφές. Αν έχει επάνω της η Α/Θ τρίοδη τότε οπωσδήποτε είναι Inverter κανόνας αυτός δεν είναι extra εξάρτημα είναι απαραίτητο! αλλά αν βάλεις Buffer σε αυτή την περίπτωση το buffer θα έχει τη θερμοκρασία προσαγωγής! και όχι τη μέγιστη της Α/Θ άρα δεν θα έχει την μέγιστη δυνατή θερμοχωρητικότητα. Και λες μετά τι να το κάνω τότε το Buffer? Σωστή ερώτηση. Δεν το χρειάζεσε!
Απλή η απάντηση. Άρα σε κλασικά λεβητοστάσια όπου υπάρχει Stand by λέβητας βάζω Buffer και δε με νοιάζει αν έχει Inverter η Α/Θ η όχι, σε σπίτια όμως που δεν έχουν καν λεβητοστάσιο και ζεστένοντε μόνο με την αντλία δε χρειάζετε τίποτα άλλο παρα΄μια Α/Θ inverter.
Χαίρετε.

Δηλ,με λίγα λόγια μας λες ότι το inverter σε μια αντλία είναι άχρηστο επειδή υπάρχει λέβητας στην εγκατάσταση;Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει,ψάξτο λίγο...Εφόσον οι inverter αντλίες έχουν και αντιστάθμιση επάνω τους (οι περισσότερες έχουν)δεν υπάρχει λόγος να έχω και τρίοδη και buffer.Επιλέγω μια καμπύλη απο την αντιστάθμιση και τελειώνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103283 από Διονύσιος
Προς το STEF: Αυτό έγραψα: σε σπίτια όμως που δεν έχουν καν λεβητοστάσιο και ζεστένοντε μόνο με την αντλία δε χρειάζετε τίποτα άλλο παρα΄μια Α/Θ inverter.

Και ξαναλέω ότι εφόσον υπήρχε λεβητοστάσιο με Buffer και τρίοδη επιμένω δε χρειάζετε να έχει Inverter η Α/Θ.
Η καινούργια μου αντλία θα γεμίζει το Buffer και πρέπει να δουλεύει στο Full για να το γεμίσει και από το Buffer η τρίοδη με τον ελεγκτή καιρού θα ρυθμίζει τη θερμοκρασία προσαγωγής. Μήπως όταν λέγατε για το ρεύμα εκκινησης ενοείτε ότι πρέπει να έχει η Α/Θ Soft starter? Άλλο είναι το ένα και άλλο το άλλο.
Εσείς λέτε ότι έχετε ερευνήσει τις Α/Θ. Ρωτάω τώρα εγώ :Βρήκατε πουθενά κάτι καμπύλες που δείχνουν την απόδοση του κάθε αερίου σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία? Εγώ τις βρήκα όμως!!! Και αν ερευνήσετε το αέριο R407C έχει καλύτερο φάσμα το ξέρατε αυτό? Εγώ έχω κάνει πολύ μεγάλη έρευνα γιατί με ενδιέφεραν Α/Θ για αντικατάσταση λεβήτων Βιομάζας σε λεβητοστάσιο 1MW!! αδερφέ με βιομηχανικό ρευμα και όχι για το σπιτάκι μου ...Και όμως τις βρήκα ασύμφορες και δεν εισηγήθικα την εγκατάστασή τους.
Θα τω πω για πολλοστή φορά. Όποιος έχει ήδη λέβητα: Προσέχετε τις χρεώσεις της ΔΕΗ, υπολογίστε από τις καμπύλες απόδοσης της εκάστοτε εταιρίας την πτώση της αποδηδόμενης ισχύος και την ταυτόχρονη άυξηση στην κατανάλωση. Βρείτε μια κρίσημη θερμοκρασία από όπου και κάτω δε με συμφέρει η αντλία και βάλτε εναλλακτικά λέβητα Pellet που θα δουλεύει από εκεί και κάτω. Η Α/Θ να δουλεύει το βράδυ στο νυχτερινό και θα γεμίζει όσο το δυνατόν το Buffer άρα θέλω Α/Θ Υψιλών Θερμοκρασιών ώστε να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή θερμοχωρητικότητα στο Buffer Δε σας στέλνω αυτούς τους μαθηματικούς τύπους γιατί είναι στο Site της Reflex και θα μου πουν ότι κάνω διαφύμηση πάλι βρέστε τους μόνοι σας!
Θέλει πολύ ψάξιμο αδέρφια και χρόνο και γνώσεις που και εγώ δεν έχω. Από τα λάθη των άλλων μαθαίνω και από τα δικά μου ταπεινώνομε, καλό μου κάνει γιατί διορθώνομαι!
Εγώ δε θα ξαναασχοληθώ με το θέμα, επαφύετε στην προσπάθεια του κεθένα να βρεί την καλύτερη λύση για την περίπτωσή του. Πάντως για κάποιον που θέλει να ρωτήσει κάτι θα είμαι στη διάθεσή σας.
Τελειώνοντας θα πώ κάτι. Σε καινούργια σπίτια που έχουν ενδοδαπέδια, καλή μόνωση, νυχτερινό τιμολόγιο, δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν ένα μεγάλο Buffer (25-50kg/1kWth), δεν έχουν A/C και δε θέλουν νταραβέρι με καύσιμα ΝΑΙ! να βάλετε Α/Θ. Αν και είναι ρυπογόνες ! Για όλους τους υπολοίπους ψάξτε το πάρα πολύ καλά ειδηκά αν έχετε κάνει ήδη κάποιες επενδύσεις στη θέρμανση γιατί δε θα αποσβέσετε καθόλου γρύγορα, ίσως και ποτέ! Αν η ΔΕΗ αυριο μεθαύριο ¨Φουσκώσει¨τις τιμές!
Ευχαριστώ για την ανοχή σας.
Χαίρετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103290 από elenaki
γεια σας, εχω και εγω καποιες απωριες. Αποφασισαμε να βαλουμε Α/Θ, ζουμε στην Μεταμορφωση Αττικης, 5 οροφο (ρετιρε), η πολυκατοικια ειναι 12-13 χρονων, αλουμινια με διπλο τζαμι(αν και εγω ορκιζομαι πως νιωθω αερα να μπαινει απο τις κλειδαριες), 106 τετραγωνικα, και οι κρεββατοκαμαρες ειναι βορινες και ανεμοδαρμενες με φατσα την Παρνηθα. Το διαμερισμα διαθετει 7 σωματα νερου (φετες) και σκεφτομασταν να προσθεσουμε ενα ακομη στο διαδρομο. Η πολυκατοικια διαθετει φυσικο αεριο αλλα πηραμε την αποφαση να αποκοπουμε λογο οτι οι περισσοτεροι δεν το αναψαν εφετος και εμεις καταληξαμε να πρεπει να αντιμετωπισουμε υπερογκα ποσα για θερμανση διοτι ενας λεβητας 20 διαμερισματων εκαιγε για 3-4 μονο. Ο τεχνικος που κανει εγκαταστεις Α/Θ (και φιλος του συζυγου) εκανε τη μελετη και η προταση του ειναι η εξης.

Αντλία θερμότητας αέρος νερου CLIVET ELFO ENERGY EXTENDED INVERTER 51 με ενσωματωμένη αντλία νερού .
Απόδοση σε ψύξη // θέρμανση: 14.3KWc// COP – EER - ESEER: 4.06–3,2. 6,6έως6,9
Δυνατότητα λειτουργίας από -20°C έως 60°C


Συνολικη τιμη μαζι με 2 μεγαλυτερα σωματα πανελ στις κρεββατοκαμαρες συν εργασια και εξαρτηματα 6,000 ευρω (5,240 η αντλια). Επισης θα την συνδεσει με τον ηλιακο για ζεστο νερο χωρις να χρειαζετε να αναβουμε θερμοσιφωνα.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης...
Η clivet ειναι καλη μαρκα η μηπως θα επρεπε να κοιταξουμε για καποια καλυτερη? (δεν θα ηθελα κινεζικα κλπ, καποια αμερικανικη ισως η σκανδιναβικη?), μεγαλυτερη? παραπανω Kw? (ειδα οτι καποιος ειπε πως ειναι κατωτερη των περιστασεων και με ταρακουνισε). Θα μπορει να κρατησει την θερμανση στους 25C οταν εξω ειναι υπο το μηδεν θερμοκρασιες η θα χαθει η αποδοση? Νομιζω, δεν παιρνω και ορκο ομως, πως λειτουργει και με αντιστασεις, και παλι δεν ειμαι σιγουρη σε αυτη την λεπτομερεια. Οι 19C και 20C θερμοκρασιες δεν επαρκουν για εμενα, θελω ΖΕΣΤΟ σπιτι και δεν θελω να χρειαστω συμπληρωματικη θερμανση μετα απο 6,000 ευρω επενδυση.
Ο τεχνικος ορκιζοτανε στην clivet και πως το σπιτι θα εχει την απαιτουμενη θερμοκρασια των 23 και ΠΑΝΩ και πως το κοστος θερμανσης για οκτ-απρ δεν θα υπερβει τα 400 ευρω συνολικα. Επισης ειπε πως θα ηταν καλυτερα να την τοποθετησουμε στη ταρατσα και αν θελουμε να βαλουμε και θερμοστατικες κεφαλες (πως βοηθανε αυτες ακριβως?) Οταν ειδε το σπιτι μετρησε τα καλοριφερ και ποσες φετες εχει το καθενα και μετα απο 3-4 ημερες μας εδωσε την προσφορα μετα απο μελετη, θα αντικαταστησουμε τις 2 κρεββατοκαμαρες και τα 2 παλια σωματα θα τα βαλουμε στο μπανιο και στην 3η κρεββατοκαμαρα γιατι ειναι μεγαλυτερα απο τα υπαρχων.
Σας παρακαλω διαφωτιστεμε και συγνωμη για το τεραστιο ποστ, απλα ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι 6,000 δεν ειναι μια απλη αγορα για εμας αλλα επενδυση ζωης. Ευχαριστω πολυ.

Θα ηθελα να σημειωσω πως δεν ενδιαφερομαι σε τζακια/ξυλα/πελλετ/σομπες κλπ. Θελω να αναψω τον θερμοστατη μου τον οκτ και να τον κλεισω τον απριλιο-μαιο, δυο κινησεις συνολικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ