Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103469 από elenaki
Καλημερα σε ολους. Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και την προσοχη που δωσατε στους προβληματισμους μου και τα αγχη μου, η βοηθεια σας ειναι πραγματικα ανεκτιμητη.
Κατσαμε με τον συζυγο και διαβασαμε ΠΟΛΥ προσεκτικα την καθε απαντηση σας και μετα απο αρκετο μπερδεμα πιστευω οτι εσεις ξεκαθαρισατε το τοπιο για εμας. Το πορισμα ειναι οτι εγω ψαχνω πανω απο ολα για ΑΠΟΔΟΣΗ.
Ξαναδιαβαζοντας ολες τις σελιδες απο την αρχη και απο τις απαντησεις σας εχουμε καταληξει στο οτι δεν θελουμε να παρουμε το ρισκο της αντλιας. Φανταστικη τεχνολογια αλλα οχι για εμας. Δεν μπορω να διανοηθω να επενδυσω 6000Ε και να πιανω χλιαρα καλοριφερ και μετα να ψαχνω "μπαλωματα" για να ζεστανω το σπιτι στους πολυ κρυους μηνες του χειμωνα. Να "βαραει" στη ταρατσα η ματωμενη οικονομια μου και εγω να αναβω κλιματιστικα και καλοριφερακια απο κατω για να ζεσταθω. Απλα δεν μπορω να παρω τετοιο ρισκο και απο οτι καταλαβα απο αυτα που ειπατε, μαλλον ο τεχνικος μου πουλαει φουμαρα. Εδω μου ειπε να βιαστουμε να την παραγγειλουμε γιατι μεχρι τον ιουλιο θα ανεβουν οι τιμες στις Α/Θ κατα 5% και οτι η εταιρια χρειαζετε 40 μερες για να κατασκευασουν την αντλια μονο για εμας και τα μετρα του σπιτιου μας (custom made).
Αποφασισαμε λοιπον να στραφουμε σε κατι πιο αξιοπιστο που θα μπορει να αποδωσει ανεξαρτητος τις εξωτερικες θερμοκρασιες χωρις αν επηρεαζετε η αποδοση του. Θα κοιταξουμε για ατομικο λεβητα αεριου συμπυκνωσης και θερμοστατικες κεφαλες σε ολα τα δωματια. Θα το ψαξω και αυτο πολυ αλλα νιωθουμε πιο σιγουροι με αυτη την επιλογη. Σιγουρα θα επιστρεψω με απωριες για εσας :P
Σκεφτομαστε να μιλησουμε και με μηχανολογο αν και ακουσα τιμες για μελετες γυρω στα 350Ε. Οντως τον χρειαζομαστε εφοσον δεν ειμαστε πια "διχασμενοι" κατα που παμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103473 από vag1234

elenaki έγραψε: Καλημερα σε ολους. Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και την προσοχη που δωσατε στους προβληματισμους μου και τα αγχη μου, η βοηθεια σας ειναι πραγματικα ανεκτιμητη.
Κατσαμε με τον συζυγο και διαβασαμε ΠΟΛΥ προσεκτικα την καθε απαντηση σας και μετα απο αρκετο μπερδεμα πιστευω οτι εσεις ξεκαθαρισατε το τοπιο για εμας. Το πορισμα ειναι οτι εγω ψαχνω πανω απο ολα για ΑΠΟΔΟΣΗ.
Ξαναδιαβαζοντας ολες τις σελιδες απο την αρχη και απο τις απαντησεις σας εχουμε καταληξει στο οτι δεν θελουμε να παρουμε το ρισκο της αντλιας. Φανταστικη τεχνολογια αλλα οχι για εμας. Δεν μπορω να διανοηθω να επενδυσω 6000Ε και να πιανω χλιαρα καλοριφερ και μετα να ψαχνω "μπαλωματα" για να ζεστανω το σπιτι στους πολυ κρυους μηνες του χειμωνα. Να "βαραει" στη ταρατσα η ματωμενη οικονομια μου και εγω να αναβω κλιματιστικα και καλοριφερακια απο κατω για να ζεσταθω. Απλα δεν μπορω να παρω τετοιο ρισκο και απο οτι καταλαβα απο αυτα που ειπατε, μαλλον ο τεχνικος μου πουλαει φουμαρα. Εδω μου ειπε να βιαστουμε να την παραγγειλουμε γιατι μεχρι τον ιουλιο θα ανεβουν οι τιμες στις Α/Θ κατα 5% και οτι η εταιρια χρειαζετε 40 μερες για να κατασκευασουν την αντλια μονο για εμας και τα μετρα του σπιτιου μας (custom made).
Αποφασισαμε λοιπον να στραφουμε σε κατι πιο αξιοπιστο που θα μπορει να αποδωσει ανεξαρτητος τις εξωτερικες θερμοκρασιες χωρις αν επηρεαζετε η αποδοση του. Θα κοιταξουμε για ατομικο λεβητα αεριου συμπυκνωσης και θερμοστατικες κεφαλες σε ολα τα δωματια. Θα το ψαξω και αυτο πολυ αλλα νιωθουμε πιο σιγουροι με αυτη την επιλογη. Σιγουρα θα επιστρεψω με απωριες για εσας :P
Σκεφτομαστε να μιλησουμε και με μηχανολογο αν και ακουσα τιμες για μελετες γυρω στα 350Ε. Οντως τον χρειαζομαστε εφοσον δεν ειμαστε πια "διχασμενοι" κατα που παμε?


Κα Ελένη ένας καλός Μηχανολόγος θα σας κοστίσει π.χ. €300,00 τώρα αλλά θα εξοικονομείται χρήματα για χρόνια. Προτιμήστε Μηχανολόγο που παράλληλα είναι ενεργειακός επιθεωρητής..
Ο λέβητας αερίου να είναι οπωσδήποτε συμπύκνωσης, αλλά προσπαθήστε να βελτιώσετε όσο είναι δυνατόν και τις μονώσεις σας.

Νομίζω ότι με αυτές τις παρεμβάσεις μπορείτε υπό προϋποθέσεις με ατομικό λέβητα αερίου να φτάσετε ως και 45% οικονομία σε σχέση με το Πετρέλαιο θέρμανσης..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103474 από dimlyk
βαγγελη το 40% ειναι δεδομενο με τις σημερινες τιμες

κα ελενη
να βαζουμε τα παραγματα στην θεση τους
το μονο ρισκο που παιρνουμε ολοι μας ειναι το κοστος του καυσιμου που επιλεγουμε
εφοσον η εγκατασταση μας εχει μελετηθει κι εχει γινει σωστα

ηδη μια εγκατασταη πετρελαιου θα μπορουσε να εχει οικονομια 20-30% αν ειχαμε δωσει τα 350 καποτε :)
κατ αναλογια ισχυει και για τις υπολοιπες μορφες .

αυτο που θα πρεπει να σκεφτειτε ειναι οι απαιτησεις σας γιατι οι 25 βαθμοι που αναφερατε ειναι απο μονοι τους αντιοικονομικοι :) καθε παραπανω βαθμος ειναι5-7% παραπανω καταναλωση
κι ακομα οδηγει σε αρκετα μεγαλυτερο λεβητα .
η προταση μου ειναι να επισκεφθειτε ενα μηχανικο (η επισκεψη δεν χρεωνεται :) )
και μετα αποφασιστε ...υπαρχουν αρκετοι τροποι να κανει κανεις οικονομια αλλα καποιος πρεπει να τους υποδειξει και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103477 από vag1234
Χθες είχα μία συνάντηση με πελάτη ο οποίος κατασκευάζει εξοχική κατοικία 120 τ.μ. Δεν υπήρχε μελέτη θέρμανσης αλλά θέλει να εγκαταστήσει λέβητα πετρελαίου λόγω ότι θα δουλεύει η θέρμανση μόνο ΣΚ.

Η μόνωση του κάτι παραπάνω από ικανοποιητική (8 πόντους μονωτικό DOW xenergy τοιχους-δοκάρια-δώμα).

Λογω ότι στο οικονομικό είναι σχετικά άνετος (γυναικολόγος), θα εγκαταστήσουμε λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης υψηλής αποδοσης, αντιστάθμιση και ίσως τελικά θερμοστατικές κεφαλές.Δύσκολα θα ξεπεράσει τα 400 λτ κατανάλωση με ΖΝΧ ακόμα και αν έρθει όλα τα ΣΚ του χειμώνα και τοποθετεί μόνιμα τα ΣΚ τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς(προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τα 300 λτ). Υπάρχει μεγάλη ανεμόπτωση στην περιοχή από Βόρειους Ανέμους σε έναν συνήθη χειμώνα.

Συμφωνήσαμε ότι αν καταναλώσει πάνω από 500 lt τον χειμώνα θα του επιστρέψω τα χρήματα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103491 από giogud

="Διονύσιος" post=103456

Όσο για το κοστολόγιο σε αντίθεση με τα Pellets: Η kWh με Pellets θα κιμανθεί φέτος από 0,075-0,01 που σημαίνει ότι αν το νυχτερινό είναι 0,08 έρχετε η αντλία κατά το COP της φτηνώτερη! 3 COP? 3 φορές φτηνότερη 2?, 2! για οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία!


Το πέλλετ έχει κόστος από 0,05€ έως 0,065€ η kwh.

Όσο αφορά το νυχτερινό,

Τμηματικό ωράριο

Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

· 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών


Δεν φτάνει ούτε για ζήτω.
Το μεγαλύτερο μέρος της κατανάλωσης θα είναι εκτός νυχτερινού με κόστος πραγματικό κοντά στα 8-10 λεπτά του €. Να μην πούμε και για το πολύ χαμηλό COP των αντλιών υψηλών θερμοκρασιών που απαιτείται στις υπάρχουσες εγκαταστάσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103496 από dimlyk
δεν θα σταματησεις να λες ανακριβειες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ