Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103654 από lefterismega

Διονύσιος έγραψε: Για το Lefterismegα
Τώρα τι απάντηση να σου δώσω? Δεν ακούς τι γίνετε γύρω σου? Εγώ ούτε έμπορας είμαι ούτε με ενδιαφέρει να προοθήσω κάτι, ό μόνος που ξέρει την αλήθεια για μένα είναι ο dimlyk Τώρα για εσένα αν δε σε πειράζει να έχεις λίγο νταραβέρι με Pellets και έχεις κοντά σου κανέναν που μπορείς να εμπιστευτείς πάρε ένα λέβητα π΄ρωτης ποιότητας Γερμανίας Αυστρίας στις θερμίδες που είχες το πετρελαιο βάλε και μια αντιστάθμηση που μάλλον δεν είχες και ησύχαζε...Αν πάλι σκοπεύει ποτέ να βάλεις ενδοδαπέδια πάρε Α/Θ περίπου 9-12kW αν έχεις νυχτερινό και Buffer αλλιώς εγώ νομίζω το Pellet είναι και ποιό Green είναι καλύτερα, γιατί και αύριο δε ξέρουμε τι θα κάνει η ΔΕΗ ανώ όλο και ακούω για καινούργιες μάρκες Pellet και ελληνικά, μόνο να έχουν DIN!
Χαίρετε


Σε ευχαριστώ ...
ΑντιΧαίρεται :)
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103661 από elenaki
Lefteri, αν παρατηρήσεις σε όλο το thread όλοι αναφέρουν ότι σε σώματα νερού και χαμηλές θερμοκρασίες εξωτερικές η αντλια θα τραβήξει μεγάλο ζόρι και πιθανόν να μην καταφέρει να ζεστανει και μετά θα καίει με αντιστάσεις και τρεχα γύρευε. Επίσης αν προσεξεις πολλοί αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν και συμπληρωματική θέρμανση. Πως να το ρισκάρω. Αμα μου την βαζανε να την δοκιμάσω για ένα χειμώνα και να δώ τι παίζει, καλώς, αλλά επειδή αυτό δεν γίνεται σκεφτόμουν να κοιτάξω κάτι πιο δοκιμασμένο στο σπίτι μας οπως το αέριο. Δεν έχω ακούσει και κανέναν εδώ να λέει ´βαλτην και όλα τέλεια ´ και μιλάμε για ανθρώπους πολυ ενημερωμένους, κατατοπισμενους, με παιδεία και χωρίς κανένα συμφέρον. Αμα ειναι να πληρώσω ένα χίλιαρικο με την αντλια καλύτερα δεν ειναι τα δώσω στο αέριο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι βρέξει χιονίσει το ρημαδι θα αποδώσει. Παραμενω αγχωμένη.
Διονύση, με αυτά που μου λες πρέπει να μετακόμισω...δεν γίνεται...έχω 35 χρόνια φέσι στο κεφάλι μου, και δυστυχώς δεν βγαίνουμε οικονομικά για παραπάνω αλλαγές στο σπίτι μας.
Βέβαια αν όλοι οι καρμιριδες άναβαν τα καλοριφέρ δεν θα χρειαζόταν να δώσουμε ένα σκασμο λεφτά για νέες εγκαταστάσεις...αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα...
Συνεχίζω να ευχαριστώ όλους που ασχολούνται με την περίπτωση μου :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103663 από Fokion
Left & Elenaki.

Δυσκολα καποιος με το χερι στη καρδια θα σας πει "προχωρα", ειδικά απο την στιγμή που το θεμα "θερμανση" εχει ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ παραμετρους και ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι ιδια με την αλλη.

πχ
1. Κανεις δε ξερει αν το σπιτι του Χρηστου ( του φιλου του Λεφτερη που εχει Α/Θ ) τι ποιοτητας μονοση εχει και ποσο μπορει να συγκριθει με αυτη του Λεφτερη.Και το οτι εκανε 3 μερες να ζεσταθει το σπιτι μου δειχνει εμενα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο. οτι η θερμανση δεν ηταν αρκετη σε ποσοτητα αλλα δεν "εφευγε" οποτε και ζεσταθηκε. Και να γιατι (ισως) δε το εσβηνε και καθολου.

2. Ο Λεφτερης μενει στα προαστια της Κορινθου μα ΣΑΦΩΣ περισσότερη υγρασία = αισθηση κρυου.
Το elenaki ηδη λεει την Α/Θ να την βαλει στον.....6ο = ταρατσα στο ξεροβορι....

3. Τα σωματα του Λεφτερη μπορει ειδικά αν ειναι παλιας τεχνολογίας να ΜΗΝ μπορουν να αποδωσουν την ονομαστική τους αποδοση αν αυτη ειναι υπολογισμενη με νερο προσαγωγής στους 70 βαθμους που οι αντλιες νομιζω οτι δε φτανουν, οποτε σε συνδιασμό με το (1) και ειδικά το 2 μερος....
Εδω τι θα κανεις??? θα βαλεις και αλλα σωματα ωστε να φτασεις τελικά τις θερμιδες που χρειαζεσαι? ( Παρε κι αλλο κόστος δηλαδη )

4. Οι ανλιες θερμοτητας κατα βαση ΔΕΝ εχουν φτιαχτει ( και διορθωστε με αν κανω λαθος ) για σωματα καλοριφερ αλλα για ενδοδαπέδια που θελει 40-50 βαθμους το πολυ, γιατι λειτουργει και εκμεταλευεται την θερμοχωρητικότητα του τσιμεντου.

5. ΔΕΝ υπαρχει εμπειρεια απο Α/Θ για σπιτια. Γιατι αλλο φρουτο οι Α/Θ για κτιρια... Εδω δεν υπαρχει καλα καλα για λεβητες ξυλου κι ας "φερνουν" πιο πολύ με τους λεβητες πετρελαιου... Στου κασιδη το κεφαλι εμαθαν και μαθαινουν οι περισσότεροι και καταληξαμε εμεις οι χρηστες να εχουμε γινει οι ειδικοι.

6. Ηλεκτρική υποδομη. Αντεχει το σπιτι - περιοχη???? και οκ ενα καινουργιο σπιτι ΛΟΓΙΚΑ εχει 3φασικό αλλα ενα παλιωτερο???? + πινακες + ρολοι ΔΕΗ = κι αλλα λεφτα.
Η περιοχή εχει σταθερό ρευμα????

7. Κοστος μηχανηματος. Οι καλοι λεβητες εχουν τα μισά λεφτα. Κι αν ακομα ο καυστηρας "βγει μικρός" ( αν πχ μιλαμε για πελλετ) τον αλλαζεις με εναν μεγαλυτερο με λιγα λεφτα. με την Α/Θ τι θα κανεις????Ή ΘΑ ΠΑΡΕΙς ακομα πιο ακριμη Α/Θ να καλευψεις και το 3??


8. Κοστος Α' υλης. Αν θελω πχ 3 τονους ξυλα τη χρονια και τον 1 τον βρισκω τσαμπα, ε! καπου το "πραγμα" αρχιζει να "δειχνει". Με το ρευμα ποιος ξερει??? Παντα μπορεις να παρεις ενα αλυσοπριονο..... ή αν ζεις σε αγροτική περιοχή και δη με ελιες........

Θα μου πεις, εσυ εχεις σομπες. Ορθόν. Οπως επεισεις και δεν κοιταξα ποτε τις Α/Θ στα σοβαρα, γιατι ηταν ΠΟΛΥ εξω απο το βαλαντιο μου και δε το κρυβω δεν εχω ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ εμπιστοσυνη στη ΔΕΗ απο τον Ιουλιο και μετά.
Ομως με 2 σομπες 1850 ευρω + 2 τονους πελλετ 630 ευρω ζεστανα ενα σπιτι 150++ τετραγωνικών σε 4 πρακτικά οροφους καθοτι και το υπογειο εχει "χρηση".... κι απο μονωση???? αστα βραστα... "εργολαβικη" του χειριστου ειδους...

Για ΟΛΟΥΣ αυτους τους λογους λοιπον πιστευω οτι ΚΑΝΕΙΣ δε θελει/μπορει να παρει την ευθυνη της αποφασης για εσας.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103665 από Stef
Ελένη,
όλα είναι θέμα μελέτης.Αν δεν κάνει μελέτη απωλειών ένας σωστός μηχανολόγος όποιο σύστημα θέρμανσης και να επιλέξεις το ποιό πιθανό είναι και να κρυώσεις και να χρησιμοποιήσεις συμπληρωματική θέρμανση.Και μιας και αναφέρθηκες στην αντλία να σε ενημερώσω ότι υπάρχει αντλία inverter που μπορεί μέχρι τους -20 να σου δίνει 80 βαθμούς νερό χωρίς την χρήση αντιστάσεων επομένως λίγο δύσκολο να κρυώσεις.Αρκεί βέβαια να μπορείς να διαθέσεις τα ανάλογα χρήματα και να ταιριάζει στην εγκαταστασή σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103667 από Stef
Fokion,
Οι α/θ μπορούν πλέον να φτάσουν σε θερμοκρασίες νερού έως και 80 βαθμούς πράγμα που τις κάνει ιδανικές για σώματα.Για αυτόν τον λόγο άλλωστε τις έβγαλαν οι εταιρίες και πίστεψε με δεν έχουν να ικανοποιήσουν μόνο την χώρα μας αλλά και πολλές άλλες πιο βόριες...
Η εμπειρία που υπάρχει απο τις αντλίες σε σπίτια μπορεί να μην είναι μεγάλη αλλά πλησιάζει τα 20 χρόνια.Μπορεί τα περισσότερα απο αυτά να ήταν σε ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά και την τελευταία τριετία που αυξήθηκε κατακόρυφα η ζήτηση υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις χωρίς απρόοπτα (δυο απ'αυτές σε εμένα).Όποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτές δεν φοβάται να πάρει την οποιαδήποτε ευθύνη γιατί ξέρει ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103668 από Fokion

Stef έγραψε: Fokion,
Οι α/θ μπορούν πλέον να φτάσουν σε θερμοκρασίες νερού έως και 80 βαθμούς πράγμα που τις κάνει ιδανικές για σώματα.Για αυτόν τον λόγο άλλωστε τις έβγαλαν οι εταιρίες και πίστεψε με δεν έχουν να ικανοποιήσουν μόνο την χώρα μας αλλά και πολλές άλλες πιο βόριες...


Εξ' ου και διορθωσα και το μηνημα μου :)

Stef έγραψε: Η εμπειρία που υπάρχει απο τις αντλίες σε σπίτια μπορεί να μην είναι μεγάλη αλλά πλησιάζει τα 20 χρόνια.Μπορεί τα περισσότερα απο αυτά να ήταν σε ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά και την τελευταία τριετία που αυξήθηκε κατακόρυφα η ζήτηση υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις χωρίς απρόοπτα (δυο απ'αυτές σε εμένα).Όποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτές δεν φοβάται να πάρει την οποιαδήποτε ευθύνη γιατί ξέρει ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.


Αναφερόμουν κυριως για εμπειρια στην Ελλαδα, και εμπειρια για συνδεση με σωματα. Και αληθεια ποσες απο τις οικοδομες εβαζαν ενδοδαπεδια......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ