Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11270 από jnet

billy έγραψε: έχω αντλία θερμότητας 12 kw για 100 τ.μ. με σουηδικά σώματα σε υψόμετρο 100 μέτρα με φοβερά κουφώματα αλλά αν δεν βάλω εμπρός το 24άρι aircodition ζέστη δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. το χειμώνα από μόνη της έφτανε τους 15 βαθμούς και τον οκτώμβριο τους 19 βαθμούς. δεν έχει σταματήσει ούτε λεπτό. είνια πολύ οικονομικό αλλά θέλει ενδοδαπέδια θέρμανση.
μία μέρα κάλεσα έναν πολύ καλό υδραυλικό και μου είπε ότι υπάρχουν ειδικά σώματα που μεταφέρουν πιο γρήγορα το νερό αλλά θέλουν για το σπίτι μου 2000 ευρώ.

φυσικά έχω νυχτερινό και ηλιακούς συσσωρευτές που μέχρι τα μέσα νοεμβρίου ζεστενόμουν μόνο με αυτά.
το κόστος πριν 2 χρόνια για όλο το σύστημα κόστισε 12000 ευρώ και αν πω ότι από τα 3000 ευρώ πετρέλαιο μέσω όρο έχω κάνει απόσβεση με φέτος τα 6000 ευρώ. θέλω το πολύ 1000 ευρώ το χρόνο για θέρμανση και ζεστά νερά.


H Daikin Altherma που περιγράφω του φίλου μου ανεβάζει το νερου στους 80ο. Είναι υψηλών θερμοκρασιών και πρεπει να είναι σχετικά καινούρια τεχνολογία.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11292 από dmtr
Λοιπόν η εγκατάσραση τελείωσε και η αντλία άναψε. Το κουστούμι τελικά είναι 6030€ κομπλέ.
Η νεκροψία θα δείξει αν αξίζει τον κόπο!
Υπομονή!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11293 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

billy έγραψε: έχω αντλία θερμότητας 12 kw για 100 τ.μ. με σουηδικά σώματα σε υψόμετρο 100 μέτρα με φοβερά κουφώματα αλλά αν δεν βάλω εμπρός το 24άρι aircodition ζέστη δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. το χειμώνα από μόνη της έφτανε τους 15 βαθμούς και τον οκτώμβριο τους 19 βαθμούς. δεν έχει σταματήσει ούτε λεπτό. είνια πολύ οικονομικό αλλά θέλει ενδοδαπέδια θέρμανση.
μία μέρα κάλεσα έναν πολύ καλό υδραυλικό και μου είπε ότι υπάρχουν ειδικά σώματα που μεταφέρουν πιο γρήγορα το νερό αλλά θέλουν για το σπίτι μου 2000 ευρώ.

φυσικά έχω νυχτερινό και ηλιακούς συσσωρευτές που μέχρι τα μέσα νοεμβρίου ζεστενόμουν μόνο με αυτά.
το κόστος πριν 2 χρόνια για όλο το σύστημα κόστισε 12000 ευρώ και αν πω ότι από τα 3000 ευρώ πετρέλαιο μέσω όρο έχω κάνει απόσβεση με φέτος τα 6000 ευρώ. θέλω το πολύ 1000 ευρώ το χρόνο για θέρμανση και ζεστά νερά.


Δηλαδή χρειάζεσαι έξτρα A/C για να δημιουργήσεις τη θερμοκρασία??
επί πλεόν αν ήθελες 3.000 για πετρέλαιο και τώρα 1000 για ρεύμα, η διαφορά είναι 2000 το χρόνο (αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις.._
Αλλά και 3000 για πετρέλαιο, μήπως κάπως πολλά?? Αναφέρεις και μιά πολύ καλή μόνωση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11294 από billy
είμαι στην άκρη του χωριού με χτυπάει βαρδάρης από παντού και φτάνει μέχρι και τους -10 βαθμούς. 3 τόνοι πετρέλαιο είναι όλο κι όλο. αναφέρω ότι μαζί με την φετινή χρονιά είναι συνολικά 3 οπότε 3*2000 ευρώ = 6000 ευρώ απόσβεση. φυσικά μόνο το δοχείο αδράνειας και τα ηλιακά πάνελ κόστισαν τότε 3500 ευρώ. τέλος πάντων μια φορά είναι πολύ ποιο οικονομικό ακόμα και με το αιρκοντίσιον.

να αναφέρω ότι αν και δεν χρειάζεται ότι αυτό είναι το σπίτι ενός φίλου που έφυγε σουηδία και εγώ μένω απλά εκεί. αλλά τα ξέρω από πρώτο χέρι και επίσης έχω δει όλους τους λογαριασμούς του πριν φύγει όπως επίσης είχα ενδιαφερθεί κι εγώ για το δικό μου σπίτι αλλά δεν συμφέρει με τίποτα μιας και είναι 330 τ.μ χωρίς ενδοδαπέδια όπου και έβαλα πέλλετ και πάει πολύ καλά. στο δικό μου το σπίτι ήθελα 6 τόνους πετρέλαιο το χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11297 από androutso

dmtr έγραψε: Λοιπόν η εγκατάσραση τελείωσε και η αντλία άναψε. Το κουστούμι τελικά είναι 6030€ κομπλέ.
Η νεκροψία θα δείξει αν αξίζει τον κόπο!
Υπομονή!!

Επρεπε να βαλεις και εναν μετρητη μεσα στον πινακα σου για να βλεπεις την καταναλωση.
Ειναι αρκετα φτητνος.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #11307 από klaz
δηλαδη αν δεν εχεις ενδοδαπεδια,ισως και να μην συμφερει η να χρειαζεται εξτρα καταναλωσεις για να σε ζεστανει....αρα στην ουσια κανεις πολυ λιγοτερη οικονομια απο οτι περιμενεις και σαφως θα αργησεις αρκετα για αποσβεση....
τι μπερδεμα θεε μου.με 1,5 ευρω το πετρελαιο του χρονου,πρεπει να βρεις πως θα ζεσταθεις και με τι πηγη να επενδυσεις για το μελλον....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ