Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12515 από Stef
dmtr,

Εχω βάλει απο την σειρα YUTAKI-S (διαιρούμενη) το μοντέλο RAS-6HRNME που αποδίδει 18KW στις συνθήκες που είναι μετρημένες όλες οι αντλίες (θερμ.εξόδου νερου 35 βαθούς,θερμ.περιβ. 7 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12516 από Stef
aristidis,

η μόνωση που αναφέρεις θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στο να διατηρείται η θερμοκρασία του χώρου σταθερή.Βλέποντας και απο την δικιά μου περίπτωση όπου έχω διπλή τοιχοποιία με μόνωση ακόμα και να μην λειτουργεί η αντλία το βράδυ το σπίτι δεν χάνει εύκολα την θερμοκρασία του και ας μην έχω σώματα αλουμινίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12524 από dmtr
Εγώ εγκατέστησα τον ιδιο τύπο λίγο μικρότερη, την 15kw για 210 τ.μ. με ενδοδαπέδια. Σε μια μικρή δοκιμή τα πήγε καλά, αλλά λόγω καλών καιρικών συνθηκών δεν έχω ποσά κατανάλωσης κ.λπ.

Θα ξεκινήσω με δροσισμό και ΖΝΧ μάλλον.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12531 από aithio

aristidis540 έγραψε: τελικα αυτο που ειχα γραψει με τα σωματα αλουμινιου δεν εχει βαση?
ρωτησα και καποιον υδραυλικο και μου ειπε οτι πραγματι τα αλουμινιου μπορουν να δουλεψουν με ποιο χαμηλα διοτι κανουν γρηγοροτερη απαγωγη τις θερμοτητας που μεταφερουν.
εαν οπως λετε τωρα η αντλια βγαζει 65 δεν νομιζω να εχω προβλημα,εγω εχω τα νερα μου στους 75 περιπου ,χαμηλωσα τον λεβητα πετρελαιου στα 60 και κατι.
Το σπιτι ζεσταινετε κανονικα απλα ισως αργει λιγο,απο την στιγμη που εγω σκευτομαι να βαλω αλουμινιου σωματα και μεγαλυτερα σε θερμιδες πιστευω να ειμαι καλα με μια αντλια νεας τεχνολογιας με αυξημενο βαθμο αποδοσης.
η κανω καποιο λαθος??


Βρε φίλε Αρίστο σου είπα....
Δεν υπάρχουν μαγικά σώματα....
Η θερμιδομετρία βασίζεται σε θεμελιώδη νόμο που λέει
ΠΑΡΟΧΉ ΕΠΊ ΔΙΑΦΟΡΆ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.
Το μόνο που αλλάζει είναι η επιφάνεια....
Δηλαδή μπορεί ένα σώμα αλουμινίου συνολικής επιφάνειας 1 τετραγωνικού μέτρου με ίδια θερμοκρασία προσαγωγής να σου δώσει 1000 θερμίδες ενώ στο κλασσικό για να πάρει τις 1000 θερμίδες να πρέπει να είναι 1,2 τετραγωνικά μέτρα....
Και τα δύο σώματα άμα σου δώσουν 1000 θερμίδες θα καταναλώσουν το ίδιο....
Αν έχεις πρόβλημα χώρου τότε ίσως έχει αξία να το κοιτάξεις αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι οι αναγραφόμενες ισχύς των σωμάτων είναι επίσημα πιστοποιημένες από κάποιον επίσημο φορέα όπως ο Δημόκριτος ή κάποιο Δ.Ευρωπαϊκό....
Αλλιώς μακριά και αλάργα...
Και επειδή φαντάζομαι ότι εσύ δεν συσχετίζεται με τον χώρο σε συμβουλεύω να μην ακούς τι λέει ο καθένας και απευθύνσου σε έμπειρο θερμομηχανολόγο απαλλαγμένο απο τον ωχαδερφισμό που μας διακατέχει σαν κοινωνίας και που δεν συσχετίζεται εμπορικά με κάποιο προϊών.
Που θα τον βρεις δεν ξέρω αλλά υπάρχουν εκεί έξω λίγοι αλλά καλοί επιστήμονες που τιμάν αυτό που σπούδασαν.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12537 από aristidis540
εχεις δικιο γιατι ο καθε εμπορος θα λεει τα δικα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14804 από erimitis
τελικα τωρα που τελεσειωσε ο χειμωνας θα μας πει καποιος τι καταναλωσει ειχε με την αντλια θερμοτητας να δουμε τελικα αξιζει η ειναι παραμυθια ολα αυτα που λενε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ