Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14813 από kokarad

erimitis έγραψε: τελικα τωρα που τελεσειωσε ο χειμωνας θα μας πει καποιος τι καταναλωσει ειχε με την αντλια θερμοτητας να δουμε τελικα αξιζει η ειναι παραμυθια ολα αυτα που λενε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14815 από dmtr

erimitis έγραψε: τελικα τωρα που τελεσειωσε ο χειμωνας θα μας πει καποιος τι καταναλωσει ειχε με την αντλια θερμοτητας να δουμε τελικα αξιζει η ειναι παραμυθια ολα αυτα που λενε


Έγώ τη δούλεψα στο τέλος της σαιζόν, μετά τα πολλά κρύα. Με εξωτερικές θερμοκρασίες 9 - 17 είχα μέσα στο σπίτι, παντού 210 τ.μ., 21-22 β όλο το 24ωρο και έκαιγε γύρω στα 14 κw την μέρα.

Δε νομίζω πάντως ότι είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, ούτε ότι μπορεί κανείς να στηριχθεί σε αυτό.

Όταν οι θερμοκρασίες πλησιάζουν το μηδέν αλλάζουν τα πράγματα πολύ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14816 από kokarad
Περιμένω και γω να μάθω γιατί θέλω να βάλω την daikin althema 16kw υψηλών θερμοκρασιών σε μεζονετα 200 τ.μ.Αξίζει η όχι τελικά;

Και κάτι άλλο,τζάκι νερού edil kamin aquatondo 29 η αεροθερμο hwam 30/65 Δανίας;και τα δυο γύρω στα 4.000χιλ/κια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14821 από jnet

kokarad έγραψε: Περιμένω και γω να μάθω γιατί θέλω να βάλω την daikin althema 16kw υψηλών θερμοκρασιών σε μεζονετα 200 τ.μ.Αξίζει η όχι τελικά;

Κοιτα στην δευτερη σελίδα του θεματος που λέει την κατανάλωση ενος γνωστού μου.
700€ το δίμηνο περίπου χωρίς νυχτερινό

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14822 από jnet

kokarad έγραψε: Περιμένω και γω να μάθω γιατί θέλω να βάλω την daikin althema 16kw υψηλών θερμοκρασιών σε μεζονετα 200 τ.μ.Αξίζει η όχι τελικά;

Και κάτι άλλο,τζάκι νερού edil kamin aquatondo 29 η αεροθερμο hwam 30/65 Δανίας;και τα δυο γύρω στα 4.000χιλ/κια

Asteris έγραψε: @ kokarad

Το ένα θέμα είναι γιατί να θες αερόθερμο τζάκι, όταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις νερού που ζεσταίνει πιό ομοιόμορφα και το δεύτερο θέμα είναι γιατί να θες να δώσεις 4000€ για 10KW αερόθερμο τζάκι, που θα σου ζεστάνει μόνο το μισό σπίτι. Άμα έχεις λεφτά για πέταμα (για μόστρα δηλαδή), έχει και πιό μουράτα, μην τα δίνεις στους δανούς, ψάξε στους ιταλούς (έχει κάτι Palazzetti μούρλια)...


kokarad αν θες να ρωτησεις κατι επιπλεον καντο παρακάτω
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1620&Itemid=53#14820

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14853 από Stef
Εγώ που έχω βάλει της Hitachi στα 18kw στο διαστημα Φεβρουάριος-Μάρτιος μέχρι και τέλη Απριλίου(Βόρεια Ελλάδα) σε σπίτι 130m2 πλήρωσα 600€.Πιστεύω ότι είναι πολύ καλά σε σχέση με τα 500 λίτρα πετρέλαιο το πολύ για ένα μήνα ]

erimitis έγραψε: τελικα τωρα που τελεσειωσε ο χειμωνας θα μας πει καποιος τι καταναλωσει ειχε με την αντλια θερμοτητας να δουμε τελικα αξιζει η ειναι παραμυθια ολα αυτα που λενε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ