Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56460 από glf
Ας κάνουμε ένα θέμα για όσους χρησιμοποιούμε Α/Θ με ενδοδαπέδια, για το πως πάει από άποψη ρυθμίσεων, αλλά και κόστους χρήσης. Και επειδή ο καιρός παίζει ρόλο στην απόδοση της εγκατάστασης, θα... έχουμε θέμα να συζητάμε.

Αυτό τον καιρό που πίασαμε και τα μείον το βράδυ στην Κοζάνη, είμαι αναγκασμένος να έχω τα υπνοδωμάτια-παιδικά που είναι στο βορινό μέρος του σπιτιού να είναι συνεχώς αναμμένα, έχουν και ξύλινο πάτωμα και περνάει λίγο πιο αργά η ζέστη στον αέρα.
Η αντλία, με αυτά τα 3 δωμάτια παίζει συνεχώς στο 30% και τα κρατάει στους 21 βαθμούς που πάει 20,5 το βράδυ
Και στις ώρες του μειωμένου τιμολογίου μπαίνει και το υπόλοιπο σπίτι για θέρμανση της υποδαπέδιας και τότε πηγαίνει στο 100% η Α/Θ.

βέβαια χρησιμοποιώ και το ενεργειακό τζάκι στο σαλόνι οπότε και κει δεν κρυώνουμε..

τώρα που πίασανε τα κρύα τα καλά, ρύθμισα τη θερμοκρασία του νερού προσαγωγής στους 45 βαθμούς τη μέρα και στους 39 τη νύχτα για να έχουμε όσο πιο καλό COP γίνεται..
μέχρι τώρα τα είχα στους 50 ήμέρα / 45 βράδυ γιατί μέχρι τους 6-7 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία οι πίνακες δίνουν καλό COP και από εκεί και κάτω πέφτει λίγο πιο απότομα. και το δούλευα μόνο στις ώρες του μειωμένου τιμολογίου... λιγότερη ώρα χρήσης - μεγαλύτερη θερμοκρασία προσαγωγής και στην ουσία έκαιγα μόνο στο μειωμένο τιμολόγιο.

αλλά όπως είπα, τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56469 από dimlyk
στο τελος που θα μας κανεις κοστολογιο μην μας πεις ζεστανα 200 μ2 με 100 kw ολο τον χειμωνα ...
να προσθεσεις και τους 15 τονους ξυλα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56537 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
μπα, στο χαλαρό καίει το τζάκι, από το απόγεμα και μετά, όταν έχουμε τα γερά κρύα. άσε που δεν έχω και τόσο πολύ ξύλο, κάτι κομμένα δέντρα από καιρό, που είχε στην αυλή στο πατρικό σπίτι. βέβαια είναι ξερά, 100% :) αλλά αν θελήσω να το πάω μέχρι.. τέλους σαιζόν θα πρέπει να αγοράσω.

το κυριότερο, και ο λόγος που βρήκα το φορουμ είναι ότι το τζάκι θέλει ακόμα μια βελτίωση, να κάνω παταράκι για να βγαίνει εύκολα η ζέστη. τώρα αν το μπουμπουνίσω κρατάει ψηλά ο θάλαμος και έχουν και ένα μικρό κομμάτι γυψοσανίδας ακάλυπτο....

στο.. θέμα μας τώρα, και η κατανάλωση μένει να τη δούμε. γιατί αν δουλέυει όλη μέρα στο 30%, ή ένδειξη κατανάλωσης είναι 2 κιλοβατώρες ακριβώς και δε νομίζω να περιλαμβάνει τον κυκλοφορητή.
οκ, με όσο... καίει μια σόμπα αλογόνου εγώ ζεσταίνω 3 δωμάτια, δε λέω...

ψάχνομαι για να βρω λύση που να μετράω το ρεύμα επάνω στον πίνακα, από πολλές γραμμές. μόνο έτσι θα έχω σαφή εικόνα, και επειδή βλέπω η θέρμανση να είναι το χόμπι του μέλλοντος δεν θα πάει χαμένο σαν επένδυση αν βρω ένα καλό σύστημα με καταγραφικό για πολλές γραμμές. ότι καλύτερο θα είναι
έχω και ένα inverter κλιματιστικό στην κουζίνα που το ανοίγουμε καμιά φορά και εκεί για γρήγορη θέρμανση (από τους 20 στους 22 αν κάτσουμε για μεσημέρι) ή πχ το βράδυ του λέω άνοιξε στις 7 μέχρι τις 8 για να είναι ζεστή η κουζίνα για το πρωϊνό). δε θα ήταν ωραία να έβλεπα τελικά σε ένα μήνα, η γραμμή της Α/Θ τράβηξε τόσα KWh, το κλιματιστικό τόσες, το ψυγείο τόσες κτλ.

έχω το νου μου μήπως και βρεθεί κάτι καλό για καταγραφικό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56551 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
Εγώ ακόμα δεν την έχω ανάψει. Με 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία έχω 22 βαθμούς μέσα μόνο με το τζάκι. Το σαλόνι μόνο που είναι πιο χαμηλά και στέλνω έναν αγωγό από τον εναλλάκτη της καμινάδας έχει 21 βαθμούς. Σήμερα άναψα από τις 9 το βράδυ μέχρι 01:00, περίπου 15 κιλά (8 μπριγκέτα - 7 οξυά). Μου έκανε εντύπωση που όταν πήγα να το καθαρίσω, το βράδυ, βρήκα αναμένα κάρβουνα ακόμα με τελευταίο κούτσουρο χτες τα μεσάνυκτα. Αν συνεχίσει έτσι ο καιρός καλά θα είναι.

Οι 50 βαθμοί δεν είναι πολλοί για το πάτωμα; Εγώ την έχω ρυθμίσει στους 34 βαθμούς να καίει συνέχεια. Βέβαια έχω πλακάκια σε όλο το σπίτι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56553 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
Gif δεν είναι λίγοι αυτοί που στις αντλίες θερμότητας εγκαθιστούν και ένα κιλοβατοωμετρο με ethernet και παρακολουθούν την κατανάλωση της αντλίας απο το laptop τους... Είναι και φτηνά....
Αν είσαι οικονομικά ανθηρός και το συνδυάσεις μαζί με έναν θερμιδομετρητη (αυτοί είναι λίγο ακριβοί) τότε θα έχεις ανα πασα στιγμή το cop μπροστά σου και έδεσε η σούπα.
Θα είχε και για μας ενδιαφέρον να μας ενημερώνεις...

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56575 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

dmtr έγραψε:
Οι 50 βαθμοί δεν είναι πολλοί για το πάτωμα; Εγώ την έχω ρυθμίσει στους 34 βαθμούς να καίει συνέχεια. Βέβαια έχω πλακάκια σε όλο το σπίτι.


όταν το είχα στους 50, είπα ότι δούλευε μόνο στο 8ωρο του μειωμένου. το πάτωμα ποτέ δεν.. έπιασε τους 50 φυσικά. στα πλακάκια, καταλάβαινες ότι είχε ζεσταθεί και μετά κάπου εκεί έκλεινε και πάλι και κρύωνε.

μιας και είμαι μέσα να μερικά live stats μιας και αυτή τη στιγμή είναι όλοι οι θερμοστάτες ανοιχτοί

εξωτερική θερμοκρασία -1.5
Τ in 35C
T out 38C
στο 80% και τραβάει 4.6 ΚW

θυμίζω ότι δεν έχει δοχείο αδράνειας, τραβάει και δίνει απευθείας στην ενδοδαπέδια μιας και είναι inverter
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ