Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63594 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
dmtr εννοείς θερμοκρασία του νερού στο πάτωμα ότι είναι 34 βαθμοί έτσι;

εγώ για την ίδια περίοδο (15-24 Δεκ) έχω κάψει 285 KWh κανονικό και 370 μειωμένο.

το σύνολο της ΔΕΗ για θέρμανση, ΖΝΧ και το ρεύμα για το σπίτι. 165τμ μονοκατοικία στην Κοζάνη με θερμοκρασίες -5 με 3 τις πιο πολλές ημέρες. χθες είδαμε ήλιο όλη μέρα...

εγώ βέβαια το έχω ρυθμίσει να τα δίνει όλα όταν είναι το μειωμένο τιμολόγιο και κλείνει κάποιες ώρες που είναι το κανονικό.
η άλλη ρύθμιση που έχω κάνει είναι θερμοκρασία προσαγωγής 45 την.. ημέρα και 39 τη νύχτα που έχει έξω μικροτερη θερμοκρασία περιβάλλοντος. καθαρά για λόγους COP

έχω και γω ηλιακά για το ΖΝΧ αλλά λίγο βοήθησαν αυτό το διάστημα, ενώ τα κρύα βράδια ανάβει και το τζάκι στο σαλόνι για βοήθηση, αλλά στο χαλαρό, έχω να φτιάξω κάτι πριν το δώσω γερά, δεν έχω και ξύλα αρκετά..
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by glf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63597 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

dmtr έγραψε: Βασικά υπάρχει ηλιακός για ΖΝΧ, αλλά τις συνεφιασμένες μέρες ανάβουμε και με το ρεύμα.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς την Α/Θ και για τα ΖΝΧ όταν δεν έχει ήλιο;Έτσι θα κάνεις μεγαλύτερη εξοικονόμηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63618 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
Γιατί το παλαιό μπόιλερ που είχα δεν μπορει να ζεστάνει με την σερμπατινα που είχε μέσα. Ήταν υπολογισμένο για 80β νερό και όχι για 55β που δινει η Α/Θ. Έτσι έπρεπε να αλλάξω μπόιλερ και προτίμησα να βάλω ηλιακό και να ανάβω που και που με η/ρ. Πόσες φορές θα χρειαστεί να ανάψω; Μάλλον λίγες. Η υποδομή υπάρχει πάντως ακόμα και η τρίοδη για ΖΝΧ είναι εγκατεστημένη.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63620 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
glf,
ναι έχω μικρότερη θερμοκρασία νερού αλλά πέρσι έκανα και θερμοκέλυφος και αυτό βοηθάει. Να σκεφθείς όταν έχει ηλιοφάνεια σαν σήμερα φθάνω τους 22 και κόβει η Α/Θ. Επίσης, όταν ανάβω το τζάκι στο χαλαρό φθάνω 24 στο χώρο του τζακιού και 22 στον πάνω όροφο.
Είναι η πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια που έχω το σπίτι, που είμαι τόσο ζεστά και δεν χρειάζεται να πληρώσω τα δάνεια της Αγγλίας γι' αυτό.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63709 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
πριν το κέλυφος, τι μόνωση είχε το σπίτι; μεζονέτα από ότι κατάλαβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63752 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
ok, είδα ότι είχες 3εκ αφρολεξ. εγώ είμαι τώρα με 6 εκ dow και καλά κουφώματα, αν και στα πολλά κρύα τα βορινα υπνοδωμάτια πάνε στους 19 βαθμούς και ας καιει και ολη μέρα η ΑΘ.

και σκεφτομαι να βαλω κέλυφος τουλαχιστο στο βορινο τοιχο που είναι και εύκολος, μόνο 1 παράθυρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ