Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56576 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

aithio έγραψε: Gif δεν είναι λίγοι αυτοί που στις αντλίες θερμότητας εγκαθιστούν και ένα κιλοβατοωμετρο με ethernet και παρακολουθούν την κατανάλωση της αντλίας απο το laptop τους... Είναι και φτηνά....
Αν είσαι οικονομικά ανθηρός και το συνδυάσεις μαζί με έναν θερμιδομετρητη (αυτοί είναι λίγο ακριβοί) τότε θα έχεις ανα πασα στιγμή το cop μπροστά σου και έδεσε η σούπα.
Θα είχε και για μας ενδιαφέρον να μας ενημερώνεις...


κάτι τέτοιο θέλω, αλλά για πολλές γραμμές, να γίνει μια φορά το έξοδο και να μου μείνει, για όλες τις καταλανώσεις. τις πιο μεγάλες δηλαδή. αυτό δεν πάει χαμένο...

για θερμιδομετρητή είδα τις τιμές όταν σκέφτηκα να περάσω στον κυκλοφορητή των ηλιακών και μου φάνηκε μεγάλο κόστος..
αλλά για τη θέρμανση θα δούμε, είναι ενδιαφέρον...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56739 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
σήμερα φτιάξαμε και χιονάθρωπο με τα μικρά...
Λοιπόν, στις 4 τελευταίες μέρες έχω μέση κατανάλωση 40 κιλοβατώρες στο μειωμένο και 40 στο κανονικό. με πλυντήριο πιάτων, ρούχων και στεγνωτήριο ανά 2 ημέρες περίπου.

Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο, αλλά και το σπίτι είναι ανοιχτό από το... υπόγειο, δεν έχει τελειώσει εκεί και μπάζει :) (ε βάλαμε κάτι πλαίσια με ναυλον για να μην έχει ρεύμα..)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56753 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

glf έγραψε: σήμερα φτιάξαμε και χιονάθρωπο με τα μικρά...
Λοιπόν, στις 4 τελευταίες μέρες έχω μέση κατανάλωση 40 κιλοβατώρες στο μειωμένο και 40 στο κανονικό. με πλυντήριο πιάτων, ρούχων και στεγνωτήριο ανά 2 ημέρες περίπου.

Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο, αλλά και το σπίτι είναι ανοιχτό από το... υπόγειο, δεν έχει τελειώσει εκεί και μπάζει :) (ε βάλαμε κάτι πλαίσια με ναυλον για να μην έχει ρεύμα..)

οποτε με σημερινες τιμες της ΔΕΗ εισαι κοντα στα 1200euro το 4μηνο. πιστευω πως ειναι αρκετα καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63506 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
Άναψα την Α/Θ στις 17/12 και μέχρι σήμερα, 25/12 έχω κάψει 287 Κws ημερήσιο και 140 Kws νυχτερινό για χώρο 187 τ.μ. στους 20 - 21 με εξωτερικές θερμοκρασίες 2 - 8 βαθμούς, τις περισσότερες μέρες, μαζί με την κατανάλωση του σπιτιού που συνήθως κειμένεται στις 25Kws/24ωρο. Κάποιες ώρες καίει και το τζάκι, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Νερό στους 34β.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63566 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση

dmtr έγραψε: Άναψα την Α/Θ στις 17/12 και μέχρι σήμερα, 25/12 έχω κάψει 287 Κws ημερήσιο και 140 Kws νυχτερινό για χώρο 187 τ.μ. στους 20 - 21 με εξωτερικές θερμοκρασίες 2 - 8 βαθμούς, τις περισσότερες μέρες, μαζί με την κατανάλωση του σπιτιού που συνήθως κειμένεται στις 25Kws/24ωρο. Κάποιες ώρες καίει και το τζάκι, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Νερό στους 34β.


Αν στις παραπάνω 430kWh περίπου περιλαμβάνεται και το ζεστό νερό χρήσης (μπάνιο,κουζίνα κτλ) τότε πιστεύω ότι είσαι μια χαρά.Μου κάνει πάντως μεγάλη εντύπωση που σε καλύπτει η πολλή χαμηλη θερμοκρασία νερού που έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63590 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Χρήση Α/Θ με ενδοδαπέδια θέρμανση
Βασικά υπάρχει ηλιακός για ΖΝΧ, αλλά τις συνεφιασμένες μέρες ανάβουμε και με το ρεύμα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ