Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91437 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Αφού έβαλες ποια μου προτείνεις κ πόσο κοστίζει κ πάνω απ'όλα θέλω να μου πεις την κατανάλωση σε kwh και σε ευρώ φ υσικά περίπου το μήνα αν μπορείς σε παρακαλώ με τριφασικο κ νυχτερινό ρεύμα,στο περίπου...
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91442 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=15&Itemid=53

εδω μπορεις να δεις καταναλωσεις ... ομως μονο ενδεικτικα.,..μια κι αυτες εξαρτωνται απο το σπιτι του καθενα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91443 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Ωραία κατάλαβα,αυτές οι αντλίες που έχει στην σελίδα της Hitachi όπως είδα είναι μόνο για θέρμανση?εσύ στο πατρικό σου κ στο δικό σου ποια αντλία έβαλες δεν μου είπες κ πόσο κοστίζει περίπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91446 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

Stef έγραψε: Πιστεψέ ότι αν τα σωματά σου δεν είναι οριακά υπολογισμένα μια χαρά λειτουργουν με μια χαμηλων θερμ.


Πώς είναι δυνατόν να το λέτε αυτό?
Τα νούμερα άλλα λένε... Πρέπει να έχεις υπερδιπλάσια ή τριπλάσια σώματα για να καλύψεις τις απαιτούμενες θερμίδες όταν ένα σύστημα λειτουργεί σε θερμοκρασίες 55/45 απ' ότι αν λειτουργεί σε θερμοκρασίες 90/70.
Αυτό είναι εύκολο να αποδειχθεί αν δούμε τα τεχνικά φυλλάδια θερμαντικών σωμάτων που αναφέρουν τι απόδοση σε θερμίδες έχουν ανάλογα με τη θερμοκρασία λειτουργίας τους.

Ο φετινός χειμώνας δεν είναι μέτρο σύγκρισης, γιατί οι θερμοκρασίες δεν έπεσαν κάτω από το 0...
Και σε κάτω του 0 θερμοκρασίες, οι αντλίες θερμ. έχουν... θέμα.

Επίσης άποψή μου είναι για αντλία είναι,
ή υψηλών θερμοκρασιών με κοινά σώματα καλοριφέρ,
ή χαμηλών θερμοκρτασιών με αντίστοιχης λειτουργίας τερματικές μονάδες (FC ή ενδοδαπέδια).
Διαφορετικά, ξεφεύγεις από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και ή θα πρέπει να έχεις τεράστια σώματα,
ή να μην σε καλύψει το σύστημα σε μεγάλα κρύα και να πρέπει να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση την οποία δεν περίμενες, και μάλιστα με δική σου ευθύνη.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91447 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Λοιπόν,και στις δυο περιπτώσεις έβαλα Hitachi.Στο διαμέρισμα έβαλα την μονομπλόκ 11kw η οποία βγάζει νερό 55 βαθμών τροφοδοτώντας 5 σώματα και το μπόιλερ σε διαμέρισμα 55 τ.μ. καταναλώνοντας 10-12kwh την ημέρα.Η όλη η διαδικασία μου κόστισε κάτι λιγότερο απο 4 χιλ.Στο πατρικό μου έβαλα την διαιρούμενη στα 18kw με θερμοκρασία νερού 60 βαθμών σε 10 σώματα σε μονοκατοικία 130 τ.μ. και μαζί με το μπόιλερ καταναλώνει περίπου 40kwh την ημέρα και μου κόστισε γύρω στα 6,5 χιλ.Τώρα για τους λογαριασμούς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είναι κάτι σχετικό όπως καταλαβαίνεις με τις διάφορες χρεώσεις της δεη καθώς και με τα διάφορα τιμολόγια της ανάλογα την κατανάλωση που έχεις στο τετράμηνο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DASKALOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91448 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Μου είπαν για μια αντλία μόνο για θέρμανση η οποία βγάζει το νερό στους 80 βαθμούς,αν βάλω τα μισά σώματα κοινά κ τα μισά fun-coil θα έχω καλύτερη απόδοση από ότι μόνο κοινά σώματα?η τιμή της είναι στα 4000 Ε + ΦΠΑ Νομίζω είναι καλη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ