Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91454 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

DASKALOS έγραψε: Μπορείς να μου πεις από που πήρες τις αντλίες για να ρωτήσω κ να κάνω την έρευνα μου?
Εμένα μάλλον με ενδιαφέρει η δεύτερη περίπτωση του πατρικού σου.δηλαδή στους 60 βαθμούς με κοινά σώματα δουλεύει μια χαρά κ ζεσταίνεται το σπίτι?

Δώσε μου το email σου να σου τα στείλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91455 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Εσύ με τι ασχολείσαι?μήπως μπορούμε να επικοινωνησουμε να δεις την εγκατάσταση μου να μου δώσεις τα φώτα σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91456 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91457 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Μηχανολόγος είμαι.Τα υπόλοιπα στο mail :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91459 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

Οι υπερβολές αυτές οφείλονται κατα βάση σε μελέτες του ποδαριού και επειδή τόσα χρόνια κανείς δεν έδινε σημασία στο τι θα πληρώσει (κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας)


Συγνώμη STEF, ποιές είναι οι υπερβολές? δεν κατάλαβα. Μπορείς να εξηγήσεις?

Άννα
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by asfet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91462 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας

asfet έγραψε:

Οι υπερβολές αυτές οφείλονται κατα βάση σε μελέτες του ποδαριού και επειδή τόσα χρόνια κανείς δεν έδινε σημασία στο τι θα πληρώσει (κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας)


Συγνώμη STEF, ποιές είναι οι υπερβολές? δεν κατάλαβα. Μπορείς να εξηγήσεις?

Οι υπερβολές είναι ότι πάρα πολλές εγκαταστάσεις έγιναν με το μάτι.Σε πάρα πολλές περιπτώσεις για να μην εκτεθεί ο υδραυλικός ή ο μηχανικός υπολόγιζε σώματα και λέβητα πολύ μεγαλύτερα (ειδικά στα ιδιόκτητα σπίτια) απο τις πραγματικές ανάγκες.Περιπτώσεις που ο λέβητας θα μπορούσε να δουλεύει 60-70 βαθμούς δούλευε στους 80-85 χωρίς λόγο.Αλλά βλέπεις τότε και το πετρέλαιο ήταν χαμηλά και λεφτά υπήρχαν επομένως δεν μας ένοιαζε και τόσο και κάθε άλλο που υπερηφανεύονταν και κάποιοι για το μέγεθος του λέβητα τους.Αν τους ρωτήσεις όλους αυτούς σε ποιά εξωτ.θερμοκρασία υπολόγισαν τα σώματα και τον λέβητα δεν θα ξέρουν να σου πούν,απλά έβγαλαν το πόρισμα.Βέβαια έρχεται η σημερινή εποχή όπου τα μεγάλα σώματα είναι πλεονέκτημα για να τα δουλέψεις με μια α/θ χαμηλών αλλά και πάλι αυτό που γινόταν με τους υπερδιαστασιολογημένους λέβητες,μέχρι και 30% πολλές φορές,είναι ανήκουστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ