Eπιλογή αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112497 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
avato-pantou,ξέρω πάρα πολλές εγκαταστάσεις με σώματα να δουλεύουν με αντλίες χαμηλών (55 βαθ.) και μεσαίων (60 βαθ.) θερμοκρασιών χωρίς κανένα πρόβλημα και να ζεσταίνονται οπότε μην αποκλείεις τίποτα.Καλό θα ήταν αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το αναφέρουμε γιατί παρασύρουμε και ανθρώπους που δεν ξέρουν και ενδιαφέρονται να μάθουν.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112530 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

Stef έγραψε: avato-pantou,ξέρω πάρα πολλές εγκαταστάσεις με σώματα να δουλεύουν με αντλίες χαμηλών (55 βαθ.) και μεσαίων (60 βαθ.) θερμοκρασιών χωρίς κανένα πρόβλημα και να ζεσταίνονται οπότε μην αποκλείεις τίποτα.Καλό θα ήταν αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το αναφέρουμε γιατί παρασύρουμε και ανθρώπους που δεν ξέρουν και ενδιαφέρονται να μάθουν.


Για τον 60C δεν αμφιβαλω γιατι εγω τον λεβητα πετρελεου που εχω τοσα χρονια στους 60 τον δουλευω και ειναι μια χαρα.Για 55 ειπα οτι εχω αμφιβολιες.Οσους εχω ρωτηση εγω γιατι ξερεις οτι ενδιαφέρομε με το απεκλεισαν για χαμηλων μονο με σωματα.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112533 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας

avato-pantou έγραψε:

Stef έγραψε: avato-pantou,ξέρω πάρα πολλές εγκαταστάσεις με σώματα να δουλεύουν με αντλίες χαμηλών (55 βαθ.) και μεσαίων (60 βαθ.) θερμοκρασιών χωρίς κανένα πρόβλημα και να ζεσταίνονται οπότε μην αποκλείεις τίποτα.Καλό θα ήταν αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το αναφέρουμε γιατί παρασύρουμε και ανθρώπους που δεν ξέρουν και ενδιαφέρονται να μάθουν.


Για τον 60C δεν αμφιβαλω γιατι εγω τον λεβητα πετρελεου που εχω τοσα χρονια στους 60 τον δουλευω και ειναι μια χαρα.Για 55 ειπα οτι εχω αμφιβολιες.Οσους εχω ρωτηση εγω γιατι ξερεις οτι ενδιαφέρομε με το απεκλεισαν για χαμηλων μονο με σωματα.

Ήταν μηχανολόγοι αυτοί που σου το απέκλεισαν;Γιατί τις εγκαταστάσεις που προανέφερα μηχανολόγοι τις έχουν κάνει και δουλεύουν μια χαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112536 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
avato,,,μεγαλωνεις τα σωματα σε μελετη και οκ
η ισχυς των σωματων υπολογιζεται βασει της θερμοκτασιας εισοδου εξοδου του νερου και δεν ειναι δεδομενο μεγεθος
σε δεδομενη ομως εγκατασταση τα παντα ειναι συζητησιμα αν αρκουν τα σωματα η οι θερμοκρασιες νερου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112687 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Eπιλογή αντλίας θερμότητας
Για μηχανολογους μιλαμε και για υφιστάμενη εγκατασταση.Ειπα αλλο να το κανεις απο την αρχη και αλλο να κανεις παρεμβασεις που στο τελος στοιχιζουν και πιο πολυ.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ