Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115457 από kostasd
Hunters δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό για το Inverter.

Δεν βασίζομαι μόνο στη θεωρία που λέει πως τα Inverter είναι πιο αποδοτικά λόγω της αύξησης του COP τους όταν δουλεύουν σε μερικό φορτίο (το οποίο ισχύει και από πιστοποιημένες μετρήσεις).

Αλλά θα αναφέρω μια προσωπική μου εμπειρία. Έχω ένα Inverter 12άρι σε ένα χώρο και ένα 12άρι απλό σε έναν άλλο μικρότερο και με λιγότερα ανοίγματα. Σύμφωνα με μετρήσεις που έκανα με μετρητη κατανάλωσης, η κατανάλωση τους στο 8ωρο είχε διαφορά μέχρι και 50%. Και εξηγώ. Τη πρώτη ώρα που ανάβει το κλιματιστικό, είτε ινβερτερ είτε απλό, θα δουλέψει σχεδόν στο φουλ για να πιάσει θερμοκρασία. Από κει και πέρα όμως για να γίνει πλέον η συντήρηση το μεν ινβερτερ ρίχνει στροφές, το δε απλό αρχίζει τα ον-οφφ. Εκεί πλέον φαίνεται η διαφορά του Inverter που εκμεταλλευόμενο το μερικό φορτίο, αυξάνει κατά πολύ το COP του (ακόμα και πάνω από 50% στα σύγχρονα) και η μέση κατανάλωση πέφτει πολύ κάτω του συμβατικού. Δες πχ τις μετρήσεις που γίνονται για την νέα ενεργειακή ετικέτα στα κλιματιστικά. Υπάρχουν μηχανήματα που με COP 3,8 σε μερικό φορτίο αγγίζουν και το 5,5-6.

Το ίδιο ισχύει και για τις ΑΘ αφού κατά βάση θα δουλεύουν σε μερικό φορτίο.
Ωστόσο δεν αμφισβητώ τη δυσκολία κατασκευής μια αντλίας inverter, οπότε καλά κάνεις και πας σε απλή.

ΥΓ: Τα 2 παραπάνω κλιματιστικά που συνέκρινα είναι ίδιας χρονολογίας και ίδιου επιπέδου τεχνολογίας.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115458 από kostasd
Για την τελευταία ηλεκτροβάνα θα σου έλεγα να το αποφύγεις.
Χρησιμοποιείται στους λέβητες πετρελαίου για να αποφευχθεί η υπερθέρμανση του νερού. Ωστόσο σε ΑΘ δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο ενώ θα έχεις έξτρα κατανάλωση από το κυκλοφορητή.

Επίσης έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να παίξεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες μεγαλώνοντας τα σώματα σου? Θα αυξηθεί ο COP του συστήματος σου, ενώ θα μειώσεις και τις απώλειες από τις σωληνώσεις κλπ. Χώρια που το όλο σύστημα θα δουλεύει πιο ξεκούραστα.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115459 από hunters1977
Κωστα υπαρχουν και συμπιεστες ινβερτερ με δικη τους πλακετα. Δεν ειναι δυσκολο να υλοποιηθει. Απλα θα εδινα πολλα παραπανω και φοβαμαι και τις τασεις που ειναι χαλια. Ξερεις ποσα προβληματα εχω με τα ινβερτερ στα νησια? Καιγονται για πλακα. Οταν ειχα ενα toshiba και επαθε ζημια η εξωτερικη πλακετα η εταιρεια ηθελε 340 ευρω για να μου τη στειλει οταν ολο το μηχανημα ειχε 750.

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115460 από kostasd
Ωχ... αν μιλάμε για νησί πάσο.. Εκεί έχετε γενικά πρόβλημα με το ηλεκτρικό. Ωστόσο και στο απλό βάλε ό,τι προστασία μπορείς στα ηλεκτρονικά του.
Πάντως το πιο δύσκολο στο inverter νομίζω είναι ότι θέλει συνέχεια ρύθμιση η εκτονωτική. Εκεί μπλέκει άσχημα με ηλεκτρονικά το πράμα..

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115540 από hunters1977
προχωρησα λιγο σημερα. Εχει μεινει αρκετος χωρος απο κατω για εναλλακτη πλακοειδη δοχειο διαστολης κυκλοφορητη αυτοματο πληρωσης βαλβιδα ασφαλειας. Βανα αποστραγγισης και φιλτρο στεινερ. Μη ξεχασω και τον πινακα

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115542 από thlanarass
Ο εξατμιστης τι θερμοκρασιες πιανει περιπου?
Ποσο μειον.?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ