Υπολογισμός Κατανάλωσης Ρεύματος Αντλίας Θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117128 από pcexpert
γεια σε ολους.
ημουν αναμεσα σε αντλια θερμοτητας και ξυλολεβητα πυρολυσης.
τελικα κατα 90% καταληγω σε αντλια.το θεμα που με καιει ειναι τι καταναλωση ρευματος θα εχω στην αντλια.
το σπιτι μου ειναι 128 τμ.σε ιμιορεινη περιοχη με θερμοκρασιες χειμωνα εςσ -4 το πολυ.
εχω καλη μονωση στο σπιτι και δεν εχω πολλες απωλειες.
θελω αν γνωριζεται να μου πειτε τι αντλια μου προτεινετε να βαλω.(αυτη τη στιγμη τεινω σε daikin).
επισης τι καταναλωση ρευματος θα εχω
ευχαριστω πολυ...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pcexpert.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117134 από kostasd
Για τη περίπτωση σου, απευθύνεσαι απευθείας σε ανεξάρτητο μηχανολόγο μηχανικό. Η μελέτη θα σου κοστίσει λιγότερο από μια λάθος εκτίμηση από εδώ μέσα. Ο μηχανολόγος πρέπει να σου κάνει
α) μελέτη απωλειών
β) να σε βοηθήσει να επιλέξεις αντλία
και γ) να ελέγξει την υδραυλική σου εγκατάσταση και να τη ρυθμίσει αν χρειαστεί.
Κάνοντας όλα τα παραπάνω, γλυτώνεις πολλά περισσότερα χρήματα από όσο θα σου κοστίσει ο ίδιος ο μηχανολόγος.

Τα τετραγωνικά δε λένε τίποτα. Διαμέρισμα του 2010 με σωστή εφαρμογή ΚΕΝΑΚ έχει τις μισές απώλειες από ένα του 2009. Επίσης έκθεση, μικροκλίμα κλπ είναι παράμετροι πολύ σημαντικές.
Μετά αντιστάσεις για ενίσχυση στις χαμηλές θερμοκρασίες θα βάλεις ή όχι?

Είναι σαν να ρωτάμε πονάει το κεφάλι μου, τι αντιβίωση να πάρω.

Για τη κατανάλωση που ρώτησες, ένας καλός μηχανολόγος μπορεί να σου κάνει εκτίμηση της τάξης του +-10% και να ξέρεις και πόσο θα σου κοστίζει καθε χρόνο και πότε θα κάνεις απόσβεση κλπ.

Είναι επένδυση μερικών χιλιάδων ευρώ. Δε μπορείς να βασίζεσαι σε ανώνυμες συμβουλές.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117142 από dimlyk
2 πραγματακια ναχεις υποψη σου
1. οταν καταληξεις τσεκαρισε αν σε καλυπτει η ηλεκτρικη σου παροχη
2. σκεψου το νυχτερινο αν δεν εχεις ηδη ...και σε συνεργασια με τον μηχανολογο με ποιο τροπο συμφερει να δουλευεις την αντλια για ναχεις οικονομια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117145 από Gdevil
Αν βρεθεί ένας ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος, αρχιτέκτονας, λογιστής, γιατρός με phd , πυρηνικός της Nasa, σφουγγαράς από την Κάλυμνο ή δεν ξέρω τι άλλο να γράψω που να ΞΕΡΕΙ πόσο θα μας χρεώνει το κράτος για το ρεύμα τότε θα μπορέσει κάποιος να σου πεί σε πόσο καιρό θα κάνεις απόσβεση το ηλεκτροβόρο μηχάνημα σου.
Μέχρι τότε όμως αν δεν ξέρεις κάποιον καλό φακίρη ή βοηθό μέντιουμ ΔΕΝ πρόκειται να έχεις την παραμικρή ιδέα για την απόσβεσή του.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117148 από vag1234
Προσωπικα συνεχιζω να εχω (αν και μηχανολογος ) σοβαρούς προβληματισμούς για τις αποσβέσεις και τα κόστη χρήσης μετα απο 2~3 χρόνια στις αντλίες θερμότητας . Επίσης είμαι προβληματισμένος για τα κόστη των ανταλλακτικών τους π.χ μια πλακέτα . Ως γνωστόν τόσο μεγάλα uPS δεν υπάρχουν η δεν είναι για οικιακή χρήση . Βρες κάποιον συνάδελφο να σε βοηθήσει αλλά προσωπικα δεν θα υπέγραφα μια παρόμοια οικονομοτεχνική μελέτη . :whistle:

Απλα σε κάποιες περιπτώσεις διαμερισμάτων ίσως η αντλία θερμότητας να είναι μονόδρομος . Π.χ ρετιρέ σε εξαοροφη πολυκατοικία ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117149 από Fokion
Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα τελικά....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ