Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας;

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #135704

• kinigos
  • Το Άβαταρ του/της kinigos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες6
    • Κάρμα: 0
Διάβασα αρκετά από το φόρουμ και από άλλες πηγές, αλλά ο προβληματισμός πάλι παραμένει.
Ξεκίνησα το περασμένο καλοκαίρι ανακαίνιση στην πατρική κατοικία στο χωριό, ώστε να αποτελέσει και την μόνιμη κατοικία πια. Μιλάω για πέτρινο σπίτι. που βρίσκετε στην Γ κλιματική ζώνη.
Σκοπός ήταν να αλλάξω τα πάντα. Ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, σκεπή κλπ. Ήθελα όμως το στοιχείο της πέτρας να είναι εμφανές και να μην καλυφθεί με μόνωση. Οι τοίχοι είναι 0,60 εκ. πάχους.
Έχω κάνει καινούργια στέγη εμφανή, οπότε το μέσο ύψος ανέβηκε.
Τώρα είμαι στην προέγκριση του εξοικονομώ. Πορτοπαράθυρα θα μπουν αλουμινίου με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια.
Ψάχνομαι όμως για θέρμανση. Είμαι ανάμεσα σε αντλία θερμότητας και πέλλετ. Σίγουρα βιομάζα και ξύλο μπορεί να με συνέφερε πιο πολύ, αλλά είναι και οι ώρες απασχόλησης, συν του ότι τη γυναίκα δεν την βλέπω πρόθυμη να τα εξυπηρετεί για όταν θα λείπω.
Απευθύνθηκα σε μηχανολόγο και μου έκανε μελέτη θέρμανσης, μιας και ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι πολιτικός μηχανικός και δεν το κατείχε το θέμα και μου έβγαλε ότι το κτίριο έχει 14.400KW απώλειες.
Επειδή σαν πρώτη επιλογή έχω την αντλία θερμότητας, μου σύστησε αντλία μεταξύ 16 και 20.
Προσανατολίζομαι για daikin atherma υψηλών θερμοκρασιών.
Επειδή η ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα γίνει από την αρχή, σκεφτόμουν να την κάνω τριφασική, αλλά προς το παρών να έχω μονοφασικό, λόγω κόστους.
Ο υπεύθυνος της daikin μου προτείνει την 16αρα μονοφασική, αλλά σε τριφασικό ρεύμα.
Οι απορίες.
Προτιμάτε η λύση της μονοφασικής, ή είναι προτιμότερο να διαθέσω λίγα ακόμη και να πάω σε τριφασική;

Επίσης θεωρείται την επιλογή της αντλίας καλή λύση ή στο τέλος του χρόνου θα μου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #135707

• jnet
  • Το Άβαταρ του/της jnet
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες970
    • Κάρμα: 36
Που είναι το σπίτι? Σε τι υψόμετρο? Σε ποιο Νομό?
Τα ρωτάω αυτά γιατί το Γ κλιματική ζώνη μας δίνει μια διάσταση αλλά και ο Μυτικας 2918μ εκεί ανήκει.

Μπορεί να είσαι σε μια περιοχή με φτηνό Pellet λόγω μεταφορικών.

Αν δεν λείπεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα με έναν λέβητα pellet με καλό αυτόκαθαρισμό και μεγάλη δεξαμενή δεν θα χρειάζεται να επεμβαίνει η σύζυγος.

Από την στιγμή που βλέπεις altherma υπάρχει budget οπότε μπορείς και λύση με κάποια μικρή ΑΘ με θερμοκρασίες μέχρι 60-65 και έναν λέβητα pellet για τα χοντρά κρύα.

Εγώ είμαι υπέρ των υβριδικών λύσεων αρκεί να υπάρχει χώρος στο λεβητοστάσιο.

Ελπίζω να μην σε μπερδεύω. Για μονοφασική ή τριφασική δεν έχω άποψη.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it except the pleasure of seeing it. Smith, Adam...
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν από PRIMUS 45.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #135709

• kinigos
  • Το Άβαταρ του/της kinigos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες6
Το σπίτι είναι στο νομό Λάρισας στους πρόποδες του Κισσάβου. Αέρα έχουμε μπόλικο το χειμώνα με τις μέσες θερμοκρασίες προς τα χαμηλά να είναι έως -6. Φυσικά η χαμηλότερη που έχει καταγραφεί ήταν -22, αλλά αυτό είναι εξαίρεση.
Μπάτζετ υπάρχει λόγω εξοικονομώ.
Ο λόγος που κλείνω προς την αντλία, είναι 1) η μηδενική ενασχόληση σε συνάρτηση με το χαμηλότερο κόστος θέρμανσης και 2) διότι πιστεύω ότι το ρεύμα παρόλες της αυξήσεις, σαν κοινωνικό αγαθό θα παραμείνει σε σύγκριση με άλλες πηγές ενέργειας σε χαμηλότερη τιμή. Άλλωστε όλες οι άλλες πηγές από το ρεύμα και το πετρέλαιο εξαρτούν την τιμή τους.
Επειδή 2 με 4 τόνους ξύλα μπορώ να τα έχω είτε δικά μου είτε σε καλή τιμή, θέλω να την συνδυάσω με ενεργειακό τζάκι φόγιερ ώστε να είμαι αυτόνομος σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή κάποιου χιονιά και να το έχω σαν υποβοήθηση τις πιο πολλές ημέρες από το απόγευμα και μετά.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #135710

• avato-pantou
  • Το Άβαταρ του/της avato-pantou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Χαλαρα η Ζωη ειναι ωραια
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες4
Μονοφασική 16ΚW σε μονοφασικό ρολόι ΔΕΗ μην το σκέφτεστε καθόλου ειδικά αν η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση είναι παλιά και η κεντρική παροχή δεν είναι 3*10.Μονοφασική σε τριφασικό ρεύμα οκ βάζεις διαφορετική φάση σε κάθε μηχάνημα και είσαι μια χαρά.Αν θες γνώμη κοίτα για μεσαίες 60-65 βαθμούς να έχεις και ψυξη το καλοκαιράκι μια που τα κάνεις απο την αρχή.
Είμαι εγώ καλό παιδί...

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167598

• abantaz
  • Το Άβαταρ του/της abantaz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γεια σας, μένω Ορεστιάδα σε διαμέρισμα 72τμ και θέλω να βάλω αντλία θερμότητας χωρίς να έχω κατασταλάξει ακόμη αλλά κλείνω προς υψηλών θερμοκρασιών της daikin. Η οικοδομή είναι περίπου κατασκευή 2003, το υπάρχον ρεύμα στο σπίτι είναι μονοφασικό, θα έχω πρόβλημα με εγκατάσταση μονοφασικής αντλίας? Μου λένε πως θα έχω θέμα με το ρεύμα κ δε θα μπορεί να τη σηκώσει μαζί με τις ανάγκες του σπιτιού, η εξυπηρέτηση της daikin μου είπε πως η αντλία θέλει μια ασφάλεια 25Α στην εξωτερική μονάδα και άλλη μία ίδια στην εσωτερική. Θα τη σηκώνει το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού, αν γνωρίζει κάποιος που τη χρησιμοποιεί θα ήθελα τη γνώμη του.
υ.γ έχω μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανολόγο και θα προστεθεί εξωτερική μόνωση σε ταράτσα και τοιχοποιία πριν την τοποθέτηση.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167608

• Fokion
  • Το Άβαταρ του/της Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες446
    • Κάρμα: 15
η μονοφασική παροχή σου ΠΟΣΑ αμπερ ειναι??? απο εκει ξεκινάς....

βεβαια εχε υποψη σου οτι το 25 ειναι το απολυτως μεγιστο. Αλλά....
ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0

ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167609

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1254
    • Κάρμα: 40
μονη της την σηκωνει ...αν λειτουργησει ταυτοχρονα και κανας θερμοσιφωνας κουζινα κλπ μπορει να υπαρξει προβλημα ,,,ρωτα και κανα ηλεκτρολογο η στην δεη της περιοχης σου τι παροχες δινονται εκει ...υπαρχει και μονοφασικη παροχη 65 αμπ η οποια ομως δεν δινεται παντου απο την δεη

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167615

• GEORGES81
  • Το Άβαταρ του/της GEORGES81
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
όπως σου προείπαν με το απλό θα είσαι μια χαρά ΕΑΝ έχεις μόνο τν αντλία ανοιχτή. Αλλά το σπίτι έχει κ άλλες ανάγκες κουζίνα, θερμοσίφωνα, φώτα κλπ. Τί έκανα εγώ. Αρχικά έβαλα αμπερόμετρο να δώ σε τί φάση βρίσκονται οι καταναλώσεις μου σε Α, ένα δώ ότι υπάρχουν θέματα θα κάνω μετατροπή στο μικρό τριφασικό 3*25Α. Η αντλία στην αρχή της λειτουργίας κ τις πρώτες μέρες τραβάει τα πολλά Α μετά πέφτει. Το πόσο κ τί γίνετια θα το δείς με τον ηλεκτρολόγο σου που θα κρίνετε τι ε'ιναι καλύτερο.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167618

• abantaz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,
Κοίταξα για επαύξηση ισχύος αλλά η ΔΕΗ δεν με συμπεριέλαβε στους ''δικαιούχους'', από την άλλη επειδή σκέφτομαι για υψηλών θερμοκρασιών ο θερμοσίφωνας θα λειτουργεί και σαν μποϊλερ, οπότε δε θα λειτουργούν ταυτόχρονα πράγμα που μου είπε και ο ηλεκτρολόγος μου, ο οποίος μου λέει πως δε θα έχω πρόβλημα, από την άλλη ο ψυκτικός που μίλησα για την αντλία επιμένει πως θα έχω μεγάλο θέμα αν δε βάλω τριφασικό ή δεν κάνω αύξηση ισχύος.

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167620

• Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ξαναρωταω.
Η μονοφασική παροχη σου ποσα αμπερ ειναι? Λογικά 32......
το να μην μπορει να κανει επαυξηση η Δεη σημαινει οτι είτε/και
το καλοδιο προς το σπιτι ειναι "λεπτο"
ο μετασχηματιστής της περιοχής ηδη λειτουργεί στα ορια του
γενικώς ολα τα ανωτερω μαζι + τις καλωδιωσεις δικτυου ειναι στα ορια τους.

αρα 32 ( αν τα εχεις κι αυτα ) - 25 ( στην εκκινηση τουλαχιστον ) = 8
ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ αν δουλευεις κουζινα ψυγειο ( να δουλευουν τα μοτερ του - δε δουλευουν συνεχεια ) ή κατι εστω και σχετικά ενεργοβόρο.......

επίσεις.
ως ηψηλων θερμοκρασιων σημαινει οτι θα πρεπει να ανεβασει τα νερα στους 60-70 βαθμους κι οχι στο συνηθες 40....
βεβαιωσου οτι αυτο θα γινεται με την φυσιολογική λειτουργεία και δε θα μπαινουν στο παιχνιδι οι αντιστασεις γιατι τοτε θα γινεις χρυσός χορηγός της ΔΕΗ

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167628

• abantaz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η γραμμή είναι στα 32A συμφωνώ σε όλα όσα μου αναφέρεις απλά από τη daikin μου είπαν πως 25Α θέλουν για την εξωτερική μονάδα και άλλα τόσα για την εσωτερική, άρα φτάνουμε στα 50, από την άλλη επειδή έχω αρχίζει να το σκέφτομαι πολύ, αν αντικαταστήσω τα υπάρχον σώματα με fan coil και να βάλω χαμηλών θερμοκρασιών, (ξέρω πως μπορώ να το κάνω και με τα πάνελ, αλλά προβληματίζομαι λόγω περιοχής), είναι λάθος σκέψη αυτή?? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κουράζω

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167638

• Fokion
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
εχεις λινκ απο το προσπεκτους? 50Α στην εκκινηση μου κανει πολυ....
αυτο που χρειαζεται να μαθεις ειναι το ρευμα που απαιτει ως συστημα.
Απο κει και περα
και τα φανκοιλ εχουν μοτερ που θελει κι αυτο.... ρευμα.

Κοιτα.
οτι και να λεμε ειναι υποθεσεις. η λυση ειναι μελετη μηχανικου και ΟΧΙ του πωλητη....
Ασχετο
υπαρχει καποιος λογος που θες Α/Θ?

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167640

• abantaz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η μελέτη Μηχανικού είναι σίγουρο πως θα γίνει, απλά σκέφτομαι για fan coil γιατί έτσι θα μπορέσω να βάλω monoblock χαμηλών και με τη διαφορά στο κόστος να αγοράσω τα σώματα, ένας λόγος είναι πως δεν έχω αποθήκη στο διαμέρισμα να μπει η εσωτερική μονάδα, έχω πάνω μου ταράτσα και σε περίπτωση υψηλών και split θα βάλω και τις δύο μονάδες στην ταράτσα με κάποια κατασκευή για προστασία της εσωτερικής. Επιπλέον από όσες είδα έχουν μικρότερη ανάγκη σε ρεύμα από τις υψηλών. Προσπέκτους δεν έχω να προωθήσω, θα βάλω την απάντηση από τη daikin όταν ρώτησα για τις ανάγκες της altherma 11kw

"Κύριε ***** καλημέρα,

Όντως είναι πιθανό να υπάρξει θέμα με τη μονοφασική αντλία θερμότητας και ασφάλεια 45Α αφού μοιάζει οριακή. Συνιστούμε 25άρα ασφάλεια για την εξωτερική μονάδα και 20άρα για την εσωτερική οπότε το να σας πέφτει η ασφάλεια είναι όντως ένα σενάριο που πρέπει να εξεταστεί.

Αυτό που προτείνει σε κάθε περίπτωση η DAIKIN είναι να συμβουλευτείτε κάποιο έμπειρο ηλεκτρολόγο και να πράξετε όπως σας συμβουλεύσει."

κλείνω προς αντλία γιατί είμαι στον τρίτο και είναι πιο ξεκούραστη η αντλία για να μεταφέρω pellet τα οποία φοβάμαι να αποθηκεύω στο υπόγειο, ο λόγος είναι πως 2 χειμώνες πλημμύρησε και νομίζω πως η υγρασία τους κάνει ζημιά, πάντως θέλοντας και μη αν ο μηχανικός μου αποτρέψει την αντλία θα στραφώ σε λέβητα pellet μπαλκονιού,

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #167641

• stergiosbik
  • Το Άβαταρ του/της stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες501
    • Κάρμα: 21
Η μελετη υποθετω οτι εχει λαβει υπ'οψιν την τοποθετηση θερμομονωσης.
Αν επιμεινετε στην αγορα αντλιας θερμοτητας θα ελεγα να βαλετε μεγαλυτερη απο απο τα 11 KW που θελετε.
Κι αυτο λογω της τοποθεσιας που ειστε.
Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αντλια στην Ορεστιαδα.
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας; 8 Μήνες 4 Ημέρες πριν #167658

• OANNHSEA
  • Το Άβαταρ του/της OANNHSEA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες101
    • Κάρμα: -1
stergiosbik έγραψε:
Η μελετη υποθετω οτι εχει λαβει υπ'οψιν την τοποθετηση θερμομονωσης.
Αν επιμεινετε στην αγορα αντλιας θερμοτητας θα ελεγα να βαλετε μεγαλυτερη απο απο τα 11 KW που θελετε.
Κι αυτο λογω της τοποθεσιας που ειστε.
Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αντλια στην Ορεστιαδα.

Το ίδιο θα έκανα και εγώ...
Αλλά στην περίπτωση που μπει τελικά αντλία:
Οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές το χειμώνα στην περιοχή και θα λειτουργούν συνέχεια οι αντιστάσεις, οπότε το λογικό για εμένα είναι να βάλεις τριφασική αντλία και μεγαλύτερη από την μελέτη του μηχανικού.

.
Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα