Άλλος ένας προβληματισμένος καταναλωτής.. ψάχνει!!

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136318 από Sorper
φίλε κρητικέ...

το ξέρω πόσο λάθος είναι να συμβουλεύεσαι έμπορο και γι`αυτό ανέφερα ξεκάθαρα πως οι λύσεις που μου πρότειναν ήταν από έμπορους.
Έχω βρει ήδη έναν ενεργειακό επιθεωρητή - μηχανικό ο οποίος δεν είναι έμπορος. Τώρα σκέφτομαι μια άλλη λύση:

Για τα 65τ.μ της μητέρας μου σκέφτομαι να βάλω έναν λέβητα πετρελαίου KITURAMI. Έχει ακριβώς τον ίδιο η αδερφή μου και είναι πραγματικά πάρα πολύ οικονομικός!!! Πιστεύω πως με τις μονώσεις (στις οποίες θα ρίξω λεφτά) θεωρώ πως πραγματικά θα είναι πολύ οικονομικός. Επίσης θα κοιτάξω και για υποβοήθηση με κάποια σόμπα πέλλετ πιθανόν. Ο λέβητας αυτός θα μου βγει κοντά στα 1500 ευρώ.

Για τα 100τ.μ τα δικά μου σκέφτομαι να κάνω μια μελέτη εκ νέου για Α/Θ η οποία προφανώς θα είναι χαμηλών θερμοκρασιών και μικρότερη σε KW. Απ`ότι λένε οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα στο forum αλλά και απ`ότι ακούω από πολλούς η ενδοδαπέδια σε συνδυασμό με καλή θερμομόνωση και μια καλή Α/Θ είναι η ιδανική λύση. Η τιμή της Α/Θ θα πέσει σίγουρα κάτω από 7.500.

Η αλήθεια είναι πως έχω "εγκλωβίσει" την σκέψη μου στην Α/Θ. Αλλά μερικοί από εσάς που ζείτε πιο νότια και δεν έχετε καταναλώσει ποτέ σας πάνω από 2.000 λίτρα πετρελαίου σε μια σαιζόν δεν μπορείτε να καταλάβετε εμάς τους βόρειους.

Είμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες... και περιμένω τα σχόλιά σας. Ούτως ή άλλως ακόμη είμαι στην διαδικασία της αναζήτησης λύσης και όχι στην αναζήτηση Α/Θ.

@SHERIF
Τα παλιά καλοριφέρ τα ξήλωσα γιατί κάνουμε εργασίες στο σπίτι (και όχι επειδή θέλω να αλλάξω λέβητα κτλ) και θα περαστούν εκ νέου τα υδραυλικά. Επίσης τα σώματα ήταν πολύ παλιά και ούτως ή άλλως έπρεπε να αλλαχτούν κάποια στιγμή.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Sorper.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136319 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Τίποτα να μη σκέφτεσαι...

Σε ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΟΛΟΤΑΧΩΣ.............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136337 από Pri

Sorper έγραψε: Αλλά μερικοί από εσάς που ζείτε πιο νότια και δεν έχετε καταναλώσει ποτέ σας πάνω από 2.000 λίτρα πετρελαίου σε μια σαιζόν δεν μπορείτε να καταλάβετε εμάς τους βόρειους.


Πλάκα κάνεις...

Τρίπολη 140 τμ, τελευταία σεζόν που είχα κάψει πετρέλαιο έκαψα 4000 λίτρα και να μην σου πω τι δαγκώναμε από το κρύο!


ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Τίποτα να μη σκέφτεσαι...

Σε ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΟΛΟΤΑΧΩΣ.............


Συμφωνώ και επαυξάνω. Μπροστά σου θα το βρεις. Δες το σαν επένδυση.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136357 από Sorper

Pri έγραψε:

Sorper έγραψε: Αλλά μερικοί από εσάς που ζείτε πιο νότια και δεν έχετε καταναλώσει ποτέ σας πάνω από 2.000 λίτρα πετρελαίου σε μια σαιζόν δεν μπορείτε να καταλάβετε εμάς τους βόρειους.


Πλάκα κάνεις...

Τρίπολη 140 τμ, τελευταία σεζόν που είχα κάψει πετρέλαιο έκαψα 4000 λίτρα και να μην σου πω τι δαγκώναμε από το κρύο!


Εντάξει, μην το παίρνεις προσωπικά. Άλλωστε έγραψα ξεκάθαρα "μερικοί από εσάς".
Δεν θα ξεχάσω τον καιρό που έφυγα για φοιτητής... Ιανουάριο στην Πάτρα. Ίσως ήμουν ο μοναδικός στην πόλη που κυκλοφορούσα με κοντομάνικο.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Από βδομάδα θα ζητήσω στον μηχανικό να έρθει να μου κάνει μια μελέτη και βλέπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136856 από Stef
Αγαπητέ Βαγγέλη,
υπάρχει Μηχ.Μηχανικός στην πόλη σου,που είναι και ενεργειακός επιθεωρητής,ο οποίος έχει τοποθετήσει πάρα πολλές αντλίες θαρμότητας και θα σου πρότεινα να τον επισκεφτείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136872 από dimlyk
η οικονομικοτερη λυση ειναι το ξυλο και η πιο βαβουρατζιδικη
ακολουθουν το πελλετ και οι Α/Θ (αν κι οπως παει η δεη....)
το πετρελαιο καλα ειναι να το ξεχασεις
αλλα πρωτα αποφασισε αν θα εχεις ενιαια θερμανση νκαι στα 2 σπιτια η ξεχωριστη στο καθενα οποτε οι εναλλακτικς πολλαπλασιαζονται
μετα απ αυτο η και ταυτοχρονα παει η μηχανικος ...ειδικα αν αποφασισεις για αντλια καλη θα ηταν και μια μελετουλα περα απο την μελετη απωλειων (που επιβαλλεται σε καθε περιπτωση)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ