Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139756 από Δημος
Έχοντας τοποθετήσει σε οικία 180 τμ. με σώματα πάνελ μια Α/Θ hitachi yutaki s 17.8 kw στην βόρεια μεριά της χώρας μας σε περιοχή με όχι ακραίες χειμωνιάτικες θερμοκρασίες με μέτρια μόνωση σπιτιού έχω παρατηρήσει τα εξής. Η Α/Θ ζεσταίνει το σπίτι άριστα και το προυπάρχον μπόιλερ, με περίπου 35--40 kwh την ημέρα. Αν πάει έτσι θα είναι πολύ καλά και γενικά μου άρεσε σαν μέσο θέρμανσης. Κάτι που με προβλημάτισε όμως είναι τα start-stop της αντλίας. Με αυτές τις σχετικά καλές εξωτερικές συνθήκες των 14 βαθμών το ανώτερο, κάνει οκτώ 8 επανακινήσεις το 24ωρο.Ο εγκαταστάτης μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Διαβάζοντας άρθρα διάφορα αναφέρουν πως αυτό δεν είναι σωστό. Τελικά τι υσχύει?Η Α/Θ είναι ασφαλής με κάποια start-stop και ποιά η ασφαλής χρονική διαφορά τους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139761 από Savvas
Νομίζω και εγώ ότι πράγματι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι συχνές εναύσεις είναι πρόβλημα όταν η κεντρική θέρμανση στηρίζεται σε λέβητα με συσκευή καύσης.
Στην περίπτωση της ηλεκτρικής θέρμανσης δεν παίζει κανένα ρόλο.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139763 από dimlyk
φετος την εβαλες? η εβγαλες και τον περσυνο χειμωνα μ αυτη,,,και σαφως σαν μεσο θερμανσης ειναι οτι καλυτερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139766 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s
Δημο αυτή δεν εχει Θερμοκρασία εξόδου νερού στη θέρμανση από 20°C έως 60°C ?
Τα σωματα panel πόσο μεγαλα είναι?
Εχεις κρατησει και τον λεβητα pellet για τα χοντρα κρυα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139767 από Δημος
Παιδιά την έβαλα φέτος και την δουλεύω τώρα με τα πρώτα κρύα. Ναι είναι με θερμοκρασίες 20-60 που παρόλο τους ενδοιασμούς μου τα σώματα πάνελ ζεσταίνονται πολύ παραπάνω από ότι φανταζόμουν (σε αίσθηση). Ναι τα σώματα είναι μεγάλα και 13 στον αριθμό και με αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες 10 ή και 8 το βράδυ μου ζεσταίνουν το σπίτι σε 35 λεπτά. Δεν το πίστευα. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τον λέβητα και φυσικά τον κράτησα παρόλου που ο εγκαταστάτης μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να τον χρειαστώ λόγω των αντιστάσεων που συνοδεύουν την μονάδα 6 kw σε περίπτωση πολύ κρύου. Είδωμεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139769 από dimlyk
για 8 εκκινησεις το 24 ωρο μην ανησυχεις ...σε λιγο θα δουλευει μονιμα :)
ευχομαι να ανταπεξεθει γιατι τα μεγεθη βγαινουν δυσκολα...παντως ...μια κι εχεις και λεβητα αν σ ενδιαφερει η οικονομια ,,,προσεξε λιγο με τα κρυα που θα δουλευουν οι αντιστασεις ...εκει η καταναλωση ανεβαινει αρκετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ