Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139772 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s

dimlyk έγραψε: για 8 εκκινησεις το 24 ωρο μην ανησυχεις ...σε λιγο θα δουλευει μονιμα :)
ευχομαι να ανταπεξεθει γιατι τα μεγεθη βγαινουν δυσκολα...παντως ...μια κι εχεις και λεβητα αν σ ενδιαφερει η οικονομια ,,,προσεξε λιγο με τα κρυα που θα δουλευουν οι αντιστασεις ...εκει η καταναλωση ανεβαινει αρκετα


Και εγω αυτό πιστευω οτι για οικονομία στα χοντρα κρυα καλυτερα να δουλευεις τον λεβητα Pellet μια και υπάρχει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139773 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s
Δημο οποτε μπορέσεις κανε μια παρουσίαση ολο το λεβητοστασιο σου. Γενικά πιστευω σε υβριδικους τροπους θερμανσης και κατι αντιστοιχο σκοπευω να κανω και εγω σε καποια χρόνια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139833 από Δημος
Το γνωρίζω το ότι η κατανάλωση ρεύματος θα αυξηθεί με τις αντιστάσεις σε λειτουργία. Το θέμα όμως είναι πόσο συχνά θα τις ενεργοποιεί η μονάδα. Όσο για τα μεγέθη υπολογίστηκαν με προσομοίωση. Το πόσο σωστά ή λάθος θα το δείξει η πράξη γιατί οι πραγματικές συνθήκες προσωπικά πιστεύω πως διαφέρουν γιαυτό και κράτησα τον λέβητα. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια παρουσίαση. Τώρα όσο αφορά τα start-stop θα το κάνω λίγο πιο αναλυτικό. Το μηχάνημα τώρα με έναν απλό θερμοστάτη χώρου -όχι τον ασύρματο με αντιστάθμιση που θα μπεί σε λίγες μέρες και μου υποσχέθηκαν βελτίωση της λειτουργίας -δουλεύει γύρω στα 40 λεπτά για να πιάσει την θερμοκρασία των 21 βαθμών από 20.6 που εκκινεί. Μετά λόγω αυξημένης θερμοκρασίας περιβάλλοντος περιμένει δύο ώρες για να ξεκινήσει. Μήπως λέω τώρα, όταν θα κάνει κρύο και πέφτει η θερμοκρασία πιο γρήγορα θα κάνει περισσότερα on-off, αλλά πάλι θα θέλει και περισσότερη ώρα να δουλεύει για να ζεστάνει. Θα δούμε. Όπια σκέψη δεκτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139851 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Start-stop σε αντλία θερμότητας hitachi yutaki s
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου:όσα περισσότερα on-off κάνει η αντλία τόση περισσότερη ώρα θα χρειαστεί να δουλέψει για να σου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.Επομένως όσο πιο χαμηλή εξωτ. θερμοκρασία έχουμε,τόσο λιγότερα θα είναι και on-off της αντλίας.Την ίδια αντλία έχω και εγω σε σώματα στο πατρικό μου στη Χαλκιδική εδώ και τρία χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και με χαμηλή κατανάλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ