Κλιματιστικο - κλιματιστικα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141195 από house
Καλημερα
Επειδη μπηκα και εγω στο προγραμμα , σκέφτομαι , να βαλω σε μεζονετα , 4 κλιματιστικά !
Ενα σε καθε δωματιο , και ενα στο σαλονι !
Μπορει καποιος να μου εξηγήσει ποια ειναι η διαφορα, με μια μοναδα , απ το να εχω 4 εξωτερικες ???

Επειδη οι αναγκες στο σπιτι ειναι λιγες , χρειαζομαι περισσοτερο για ψυξη , παρα για θερμανση !
Την θέρμανση την χρειάζομαι οταν εχει εξω κατω απο -5 ! (1 μηνα το χρονο)
Τη προσέχουμε για τις χαμηλες θερμοκρασίες ????
Κ τελος , ξερει κανεις καμια σελιδα με συγκρίσεις κλιματιστικων ??? η' ποια ειναι η καλύτερη εταιρια , να παμε κατευθείαν εκει !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141199 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Κλιματιστικο - κλιματιστικα
Πολλοί υποστηρίζουν πως η σωστή εγκατάσταση είναι πιο σημαντική από την μάρκα του κλιματιστικού.Δες τη έγραψε κάποιος σε ένα άλλο φόρουμ,είναι λίγο μεγάλο αλλά ρίξτου μια ματιά :

"1ον. Απαιτώ επαγγελματισμό και συνέπεια. Μου είπες αύριο στις 5 θα είσαι εδώ αύριο στις 5, ούτε στις 4 ούτε στις 6. Αν σου τύχει οτιδήποτε, πάρε με τηλ. και πές μου μου έτυχε κάτι, δεν θα μπορέσω να ρθώ, χάρηκα για τη γνωριμία.

2ον. Θέλω να φέρεις καινούργιες κουλούρες χαλκοσωλήνων, θα κόψεις δύο κομμάτια που χρειάζονται και θα τα περάσεις. Μην μου φέρεις τίποτε ρετάλια κι αρχίσεις τις κολλήσεις θα τα χαλάσουμε.

3ον. Θέλω κάθε σωλήνα να μονωθεί ξεχωριστά κι όχι και οι δυό μαζί σε ένα armaflex.

4ον. Θέλω οι κοπές και οι εκχειλώσεις των σωλήνων να γίνουν προσεκτικά, να καθαριστούν προσεκτικά ώστε να μην εγκλωβιστούν ρινίσματα μέσα στο κύκλωμα και τα παξιμάδια θα βιδωθούν με δυναμόκλειδο στην συνιστώμενη από την εταιρία ροπή.

5ον. Να αλφαδιαστεί σωστά η εσωτερική μονάδα και να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην κλίση του σωλήνα απορροής συμπυκνωμάτων ώστε να μην υπάρχουν πουθενά στάσιμα νερά με τα γνωστά επακόλουθα.

6ον. Η εξαέρωση του κυκλώματος θα γίνει με αντλία κενού την οποία θα αφήσεις σε λειτουργία για τουλάχιστον μισή ώρα.

7ον. Όλοι οι σωλήνες και τα καλώδια ρεύματος θα μπούν σε κανάλια τα οποία θα φροντίσεις να έχεις εσύ.

8ον. Την τρύπα που θα ανοιχτεί στον τοίχο θα την στοκάρεις όμορφα και νοικοκυρεμένα και

9ον. Σε όλη τη διαδικασία θα με έχεις ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου. Αν δεν μπορείς το κατανοώ αλλά το απαιτώ.

Αν θεωρείς οτι μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά τότε με χαρά θα σε περιμένω αύριο. Αν δεν μπορείς ή δουλεύεις με διαφορετικό τρόπο τότε μου το λες, θα το σεβαστώ και θα το εκτιμήσω και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Ακούω."
Σας πληροφορώ ότι ο άνθρωπος δέχτηκε, ήρθε την επόμενη μέρα ακριβώς στις 5, και τελείωσε ακριβώς στις 10 και 10 λεπτά. 'Εκανε προσεκτική και επιμελημένη δουλειά όπως ακριβώς την ήθελα. Δούλεψε με τον βοηθό του αδιάλειπτα για 5 ώρες (δεν σταμάτησαν ούτε για να πιουν τη μπύρα και το αναψυκτικό που τους προσέφερα) και όλο αυτό το διάστημα ναι ήμουν ακριβώς πάνω από το κεφάλι του.
Αν θεωρείτε οτι του μίλησα απότομα θα σας πώ ότι του μίλησα ορθά-κοφτά και ντόμπρα μέσα στα πλαίσια των δικαιωμάτων μου σαν πελάτης και τώρα έχω ένα σωστά εγκατεστημένο μηχάνημα που λειτουργεί στις ονομαστικές του τιμές και είμαι σίγουρος οτι θα ζήσει πολλά χρόνια.

Γιατί σας τα είπα όλα αυτά; Διότι από αυτά που διδάχτηκα από εδώ μέσα (και είμαι ευγνώμων) κατάλαβα ότι το πιο σημαντικό πράγμα με διαφορά για να ευχαριστηθείτε τη λειτουργία ενός κλιματιστικού είναι η σωστή εγκατάστασή του, μετά η σωστή διαστασιολόγησή του και επιλογή της τοποθεσίας του και τελευταία η επιλογή της μάρκας και του μοντέλου. Όταν πρωτομπήκα στο Forum μπήκα για να βρω ποιά μάρκα και ποιό μοντέλο να επιλέξω. Θεωρούσα οτι η εγκατάστασή του είναι όπως η εγκατάσταση ενός πλυντηρίου. Συνδέεις τους σωλήνες και είσαι εντάξει. Δεν είναι καθόλου έτσι. Δώστε τεράστια σημασία στη σωστή εγκατάσταση. Δώστε τεράστια σημασία στη σωστή εγκατάσταση. Δώστε τεράστια σημασία στη σωστή εγκατάσταση. 'Οσες φορές και να το επαναλάβω δεν είναι αρκετές. Μια κακή εγκατάσταση μπορεί να καταστρέψει το καλύτερο κλιματιστικό όπως μια καλή εγκατάσταση μπορεί να αναδείξει ένα φτηνό. Μην τσιγκουνευτείτε τα λεφτά της εγκατάστασης. Ότι κλιματιστικό κι αν πήρατε, η ποιότητα της λειτουργίας του, ο πραγματικός συντελεστής απόδοσής του (και κατ' επέκταση πόσο ρεύμα θα καίει), το αν θα χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι συμπλήρωμα Freon, το πόσες βλάβες θα σας βγάλει και το πόσα χρόνια θα ζήσει, εξαρτώνται σε τεράστιο βαθμό από την ποιότητα της δουλειάς που θα σας κάνει ο ψυκτικός. Ευχαριστώ που με διαβάσατε."

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141200 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Κλιματιστικο - κλιματιστικα
Ωραίος ο γράφων τα παραπάνω !!!!!!!

Όσον αφορά όμως τα αρχικά ερωτήματα του θεματοθέτη εγώ να πώ μόνο κάτι που έχω διαπιστώσει.
Τα 4 μικρά aircondition είναι πιο ακριβά από μία κεντρική εγκατάσταση με μία εξωτερική μονάδα αλλά έχουν καλύτερη απόδοση.
Δες πχ εδώ www.toshiba-aircon.jp/products/pdf/200904_daiseikai.pdf το cop από το 7άρι και το cop από το 18άρι.
Σε άλλες μάρκες που έχουν κάπως πιο χαμηλά cop δεν πέφτει τόσο πολύ όσο ανεβαίνει η ισχύς αλλά πάλι πέφτει. Το γιατί δεν το έχω πλήρως κατανοήσει αλλά αν τα χρήματα δε σε ζορίζουν νομίζω πιο αποδοτικό είναι το να βάλεις 4 κλιματιστικά πάρα μία εξωτερική μονάδα.

Κάτι άλλο. Στην θέρμανση που λες δε τα χρειάζεσαι να ξέρεις ότι τόσο στο φθινόπωρο όσο και την άνοιξη είναι πιο αποδοτικά και από το τζάκι. Οι μέτριες εξωτερικές θερμοκρασίες τα κάνουν πάρα πολύ οικονομικά.
Αλλά στα μείον μη περιμένεις αποδόσεις. Στα μείον λειτουργούν σχεδόν σαν ηλεκτρικά σώματα. Ζεσταίνουν αντιστάσεις με ρεύμα και μετά φυσάνε ζεστό αέρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141201 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Κλιματιστικο - κλιματιστικα
ρε συ δεβιλ , ο μηχανικος με λεει , 4 κλιματισικα (5000 χιλιαρικα )
1 μοναδα και 4 μεσα , 11 χιλιαρικα !
Στην πρωτη περιπτωση δεν θα πληρωσω φραγκο
στην δευτερη θα πληρωσω 1 χιλιαρικο !

Τη δεν καταλαβα παλι ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141204 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κλιματιστικο - κλιματιστικα
διαδορες
η μια μοναδα εχει ενα δισκτυο σωληνωσεων που δεν ειναι παντα ευκολο να το διαχειριστεις
αν παθει ζημια η μια μοναδα δεν εχεις πουθενα ψυξη-θερμανση
η μια μοναδα συνηθως "κρυβεται" σε καποια ταρατσα ενω οι 4 συνηθως "χαλανε" οψεις

κορυφαια θεωρουνται τα μιτσουμπιτσι,,,νταικιν τοσιμπα και πολυ καλα τα χιτατσι κλπ(τα σκοτωσα λιγο )
φυσικα και αλλα που μου διαφευγουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141260 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Κλιματιστικο - κλιματιστικα

house έγραψε: ρε συ δεβιλ , ο μηχανικος με λεει , 4 κλιματισικα (5000 χιλιαρικα )
1 μοναδα και 4 μεσα , 11 χιλιαρικα !
Στην πρωτη περιπτωση δεν θα πληρωσω φραγκο
στην δευτερη θα πληρωσω 1 χιλιαρικο !

Τη δεν καταλαβα παλι ???

4 κλιματιστικά (εκ των οποίων 3 ενιαράκια και το ένα 24άρι) νομίζω με 5000 δεν παίρνεις κάποια ιδιαίτερα καλής απόδοσης.
Το ότι θα σου ζεσταίνουν και θα σου ψύχουν το χώρο θα το κάνουν. Απλά αντί για cop 5άρι+ θα είσαι στο cop 4.
Το τι εγκατάσταση σκέφτεται ο μηχανικός να κάνει και τι μηχάνημα και τι αυτοματισμούς για 11 χιλιάρικα δε το ξέρω. Πάντως νομίζω ότι προσπαθεί να σε οδηγήσει σε εκείνη την λύση ;)
Ψάξου πάντως λίγο μόνος σου όσον αφορά τα κλιματιστικά για να δεις τι τιμές παίζουν και τι αποδόσεις έχουν. Με βάση αυτά θα μπορέσεις να συγκρίνεις την προσφορά των 11 χιλιάδων για κεντρική εγκατάσταση.

Αν πάντως με συνολικό κόστος 11 χιλιάδες θα πληρώσεις 1 χιλιάρικο εγώ θα σου έλεγα να βάλεις κατι πανέμορφα κλιματιστικά που και αποδόσεις έχουν και λίγο θόρυβο έχουν και είναι πίνακες κρεμαστοί. Ασε που σε παίρνει να βάλεις και πέμπτο (για το μπάνιο).


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ