"Προβλημα" με αντλια θερμοτητας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143439 από nikos1982
καλησπερα σε ολους.εχω βαλει αντλια θερμοτητας σε ιδιοκτητη οικοδομη(ετος κατασκευης 2014) η οποια ειναι Daikin altherma 16 KW (Η μεγαλυτερη αν δεν κανω λαθος).ενδοδαπεδια στα σπιτια (2 σπιτια απο 140 τ.μ.) με δοχειο αδρανειας 1000 λιτρων. εχουμε θερμοστατες σε ολα τα δωματια.στους 22 βαθμους που εχουμε τους θερμοστατες και με οχι και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικο η αντλια να καιει 50-70 Kw την μερα;κουφωματα με διπλο τζαμι και με αεριο ενδιαμεσα,τοιχοι εξωτερικοι διπλη με μονωση εσωτερικα.απο κατω υπαρχει πυλωτη στην οποια υπαρχει εξτρα μονωση με φελιζολ 7 εκατοστων.ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143441 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
Δηλ με 16 κβατ ζεσταινεις 280 τμ και παραπονιεσαι ; .... :-) ....μπορεις να χαμηλωσεις λιγο τους θερμοστατες παντως .... Και μια απορια την εγκατασταση την σχεδιασε μελετητης ;


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143443 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
ναι υδραυλικος μελετητης.κατσε γιατι με μπερδεψες λιγουλακι...εχω βαλει μετρητη ποσες κιλοβατορες καταναλωνει.και αυτο το βλεπω καθε μερα την ιδια ωρα πανω κατω.και απο εκει ειπα οτι καταναλωνει 50-70 Kw την μερα.αν μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο που βλεπω στον μετρητη.ευχαριστω πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143444 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.

nikos1982 έγραψε: ναι υδραυλικος μελετητης.κατσε γιατι με μπερδεψες λιγουλακι...εχω βαλει μετρητη ποσες κιλοβατορες καταναλωνει.και αυτο το βλεπω καθε μερα την ιδια ωρα πανω κατω.και απο εκει ειπα οτι καταναλωνει 50-70 Kw την μερα.αν μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο που βλεπω στον μετρητη.ευχαριστω πολυ.

το θεμα ειναι οτι οταν πηγαινω στο μαγαζι του υδραυλικου το δαπεδο του καιει(εχει βαλει και αυτος ενδοδαπεδια) και το εχει στους 23 και εμενα το δαπεδο μου ειναι χλιαρο.οι θερμοστατες ειναι ηλεκτρονικοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143445 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
περιοχή;

μιλάς για μία αντλία και για τα 2 διαμερίσματα;

είναι χαμηλών ή ψηλών θερμοκρασιών; και σε τι θερμοκρασία νερού δουλεύει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143446 από nikos1982
Απαντήθηκε από nikos1982 στο θέμα Re:"προβλημα" με αντλια θερμοτητας.
εβρος.ναι μια αντλια με δοχειο αδρανειας.δουλευει στους 45 βαθμους αν δεν κανω λαθος.χαμηλων θερμοκρασιων ειναι.ειναι και ενα ισογειο με ενδοδαπεδια αλλα δεν κατοικειται και στο υπογειο εχουμε σωληνες για fan coil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ