Απόδοση A/C σε σχέση με την κατανάλωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146343 από dimitris11
Ο αποροφητηρας θα δημιουργησει προβλημα στο τζακι οχι το αντιστροφο.Εφοσον ανοιγεις παραθυρο κατα την λειτουργια του αποροφητηρα δεν θα εχεις θεμα.
Και εγω για αρκετα χρονια ζεστενομουν μονο με κλιματιστικα,εδω και τρια χρονια προσθεσα και μια υδραυλικη σομπα πελετ και μοιραζω την καταναλωση στη μεση.Αναλογως την εξωτερικη θερμοκρασια ποτε λειτουργω περισοτερο τα κλιματιστικα και ποτε τη σομπα.
Ενας λογος που επελεξα το πελετ ειναι οι παγωνιες του χειμωνα στη Καστορια κρατανε αρκετες μερες,δευτερο η θερμανση με ακτινοβολια και τριτο η μειωση του θορυβου(αν και η σομπα πελετ κανει θορυβο τελικα).
Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα σημερα θα επελεγα αντλια θερμοτητας αερα νερου για να εχω φθηνη θερμανση ησυχια και ξεκουραση.
Καποτε ειχα βαλει θερμοπομπους και την πρωτη βραδια (εκλεισα ολα τα κλιματιστικα ) μου εκανε τοσο εντυπωση η ησυχια στο σπιτι.Αλλα το ρολοι της ΔΕΗ ειχε αλλη αποψη και μετα απο ενα μηνα λειτουργιας τους πουλησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146344 από Christos
Δεν σε καλύπτει η σόμπα πέλλετ??
Πόσα Kw είναι και πόσα A/C είχες?
Απλά για να κάνω ένα συσχετισμό με την δική μου περίπτωση αν και εγώ πηγαίνω για αερόθερμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146346 από dimitris11
Με καλύπτει η σόμπα πλέον(πήρα καινούρια εδώ και ένα μηνά).
Έχω 4 9αρια και 1 18αρι.
Όταν έχει 10 βαθμούς έξω είναι κρίμα να καίω πελετ,αφού το ρεύμα συμφέρει και δεν έχει κουβάλημα-καθάρισμα.
Το σπίτι μου χρειάζεται περίπου 8-10kw στα μείον,η σόμπα δίνει 14kw και τα κλιματιστικά 20kw(στους 7 βαθμούς,στα μείον άγνωστο άλλα με ζεστεναν και χωρίς τη σόμπα με 3kw/h κατανάλωση).
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146352 από etsa67
Φλιλε Δημήτρη ΄και Χρήστο. Κακώς λειτουργείτε τα A/C. Δεν λέτε που μένετε.
Τα A/C δεν ζεσταίνουν σωστά.
Καίνε υπερβολικά πιο πάνω και το cop είναι μεταξύ 2-3,5 στη θέρμανση.
Αν έχετε σώματα καλοριφέρ συνδεδεμένα είναι καλύτερα να αγοράσετε μία αντλία θερμότητας από 10 kw τη καθεμία.
Αλλιώς με τζάκι ενεργειακό πάντα είπαμε με μελέτη.
Ένα καλό ενεργειακό τζάκι 15 kw αποδίδει 10-12 στο χώρο και εξαρτάται και από την ποιότητα των ξύλων.
Ένας πρόχειρος υπολογισμός των kw του καθιστικού σας είναι ο εξής:
Qαπ=Κ(2)w/m2ch x Α (65μ2) x Ύψος(3 μ) x ΔΘ(εξαρτάται από τοποθεσία και είναι η μέση ελάχιστη όλων των ημερών θέρμανση)12c.=
Qαπ=2 x 65 (σαλόνι σου) x 3 x ΔΘ(12c)= 4,7 kw.
Άρα το τζάκι σου για το καθιστικό θα πρέπει να αποδίδει περίπου 5 x 30-40% επιπλέον.=7 kw.
Αν επιθυμείς να ζεσταίνει και τον πάνω όροφο θα πρέπει να μεγαλώσει ώστε και να χωράει και μεγάλα κομμάτια ξύλου.
Τα καλά ενεργειακά παίρνουν τον αέρα από μέσα με βεντιλατέρ περίπου 600-700 μ3 αέρα / ώρα, και με τη βαρύτητα από έξω .
Έχουν 2 διαδρομές στον καπνό και με κλειστό τάμπερ κάνουν μεγάλη οικονομία.
Εδώ στην Β. Εύβοια που μένω όταν έξω έχει περίπου 12c η θέρμανση ανάβει περίπου για μισή ώρα την ημέρα σε σπίτι 135 μ2.
Συγνώμη για την επέμβαση αλλά προσπαθώ να βοηθήσω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146353 από dimitris11

etsa67 έγραψε: Φλιλε Δημήτρη ΄και Χρήστο. Κακώς λειτουργείτε τα A/C. Δεν λέτε που μένετε.
Τα A/C δεν ζεσταίνουν σωστά.
Καίνε υπερβολικά πιο πάνω και το cop είναι μεταξύ 2-3,5 στη θέρμανση.


Πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα;
Τα χρησιμοποιω απο το 2007,μενω Καστορια που κανει αρκετο κρυο το χειμωνα. Ξερω ποσο καινε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146354 από dimitris11

etsa67 έγραψε: Τα καλά ενεργειακά παίρνουν τον αέρα από μέσα με βεντιλατέρ περίπου 600-700 μ3 αέρα / ώρα, και με τη βαρύτητα από έξω .
.

Ωραιο,ποια η διαφορα αυτου του ειδους της θερμανσης απο το κλιματιστικο;
700 κυβικα αερα. Ποσο θα καιει το βεντυλατερ που θα βγαζει αυτον τον αερα και τι θορυβο θα κανει;

etsa67 δεν εισαι λαθος ,ειναι θεμα τι θέλει και τι μπορει ο καθενας,οταν ξεκινησα με τα κλιματιστικα(δοκιμαστικα) έμενα σε διαμέρισμα και ήθελα 200 ευρω το μήνα για πετρέλαιο,με το κλιματιστικό ήθελα 70 ευρω το μήνα. Χειμώνας 2007-2008.
Συν ότι είχα και περισσότερη ζέστη.
Αυτο είναι το θετικό τους ακόμα και σήμερα μετά απο 8 χρόνια χρήσης ,τα αρνητικά είναι ότι βγάζουν αέρα με μεγάλη ταχύτητα και κάνουν θόρυβο.
Αυτά τα δυο αρνητικά έχει και το ενεργειακό τζάκι που βγάζει αέρα. Αλλά έχει και την θέρμανση με ακτινοβολία που συμπληρώνει τη θέρμανση και την κάνει πιο φιλική για τον άνθρωπο.
Για την ακτινοβολία λοιπόν επέλεξα σόμπα πελετ νερου.Ετσι καθε δωματιο εχει ενα κλιματιστικο και ενα σωμα καλοριφέρ το ένα συμπληρώνει το άλλο,είναι θέμα ρυθμίσεων πλέον.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ