Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156269 από Justme82
Απαντήθηκε από Justme82 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Οπότε υπάρχει ΖΝΧ από την αντλία εν τέλει απλά δεν λειτουργεί σε χρόνο πρόγραμμα (24/7) αλλά οπότε θέλετε από ότι αντιλαμβάνομαι;

Προσωπικά η αντλία μου έχει 190 λίτρα τα οποία τα έχω μόνιμα στους 40-41 για οικονομία και μπορώ να πω πως είναι αρκετά ζεστό έως και καυτό στο τέρμα το νερό. Βέβαια τραβάει και το πλυντήριο πιάτων από το ζεστό δίκτυο για εξτρά οικονομία.

Εφόσον δεν έχεις άμεσες απώλειες είναι καλά έπειτα παίζουν οι μονώσεις του σπιτιού και οι εξωτερικές θερμοκρασίες. Εγω δεν θα το εβλεπα fun coil – ενδοδαπέδια ή σώματα θα το έβλεπα ως γενικότερα μέθοδος θέρμανσης που σου προσφέρει Χ θερμίδες στο σπίτι με την χαμηλότερη θερμοκρασία νερού (μέγιστη οικονομία). Εάν πχ πας και βάλεις 10 σώματα εκεί μέσα fun coil η απλά υπεδριαστασιολογημενα λογικά θα έχεις πολύ καλή θέρμανση. Για λεπτομερείς δεν είμαι ειδικός οπότε δεν μπορώ να απαντήσω βέβαια.

Το συν από όσο γνωρίζω με την ενδοδαπέδια είναι πως προσφέρει θέρμανση με την μορφή της ακτινοβολίας. Και από ότι έχω αντιληφθεί αυτό παίζει μεγάλο ρόλο γιατί ζεσταίνει ομοιόμορφα το σπίτι και έχεις καλή θερμοκρασία παντού. Εγώ σε ένα σημείο του σπιτιού έχω από κάτω πυλωτή αμονωτη με μπετό (του χρόνου λέω να μονώσω με 5αρι), έ εκεί το πάτωμα είναι μέρα με τη νύχτα με το υπόλοιπα σπίτι, καλά δεν μιλάω για ένα σημείο της πλάκας που από κάτω περνάνε σωλήνες θέρμανσης… η χαρά η ίδια.. μακάρι να μπορούσα να ξηλώσω το πάτωμα και να βάλω επιδαπέδια…

Φιλικά Αλέξανδρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156270 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

ntia έγραψε:

Justme82 έγραψε: Για τις σωλήνες που έγραφα δεν νομίζω να έχεις κάποια με ζεστά νερά θέρμανσης η και χρήσης από έξω από το σπίτι απλά μια σκέψη έκανα…Το τζάκι είναι κλειστο με καπάκι οταν δεν το χρησιμοποιείς έτσι;

Για να έχεις υπόψη σου σπίτι τώρα με τα χιόνια είχα κατανάλωση αυτές τις 3 ημέρες από 97 μέχρι και 112 kw ανά μέρα. Το θέμα εξ αρχής είναι πως είσαι στα Ιωάννινα και δεν ξέρω εάν η αντλία είναι η ιδανικότερη μορφή θέρμανσης για την περίπτωσή σου.

Εφόσον παίζεις με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έξω σίγουρα είσαι γύρω στο 2 με 2.5 coop στο περίπου.
Επιπλέον με ενδοδαπέδια η λογική είναι να δουλεύει η αντλία 24 /7 σε χαμηλές θερμοκρασίες πχ 30 -35 (στην περίπτωση σου 40 με χαμηλές έξω ανάλογα την μόνωση) και να μην έχει start & stop θα έλεγα. Έχοντας αυτό στο νου θα έπαιζα με την καμπύλη της αντιστάθμισης και τον παράγοντα θερμοκρασίας του εσωτερικού χώρου ώστε να κατέβει η καμπύλη όσο ποιο κάτω γίνεται αλλά και να μην έχει πολλά start – stop μέσα στην μέρα.
Για τα manuals λογικά θα υπάρχουν και online αλλα θα έπρεπε να τα έχεις λάβει όλα…


Για νερό ζεστό υπάρχει το ΖΝΧ που το ρυθμίζουμε από το χειριστήριο. Το τζάκι είναι κλειστό ναι δεν υπάρχει απώλεια ούτε από εκεί και γενικά αυτό που βλέπω είναι πως από το βράδυ στο πρωί που χαμηλώνουμε αναγκαστικά την θέρμανση- γιατί παίζει να δουλεύει όλο το βράδυ- το σπίτι χάνει 1,5 με 2 βαθμούς. Το cop είναι στο 2,6 με σημερινή μέτρηση.
Αν δεν είχε μπει ενδοδαπέδια αλλά fan coils θα ήταν προτιμότερη επιλογή και ίσως πιο οικονομική;;


Το βασικό σας πρόβλημα είναι ότι δεν καταλάβατε (ή και δεν σας εξήγησαν τι αγοράσατε).
Η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι ένα premium (και ακριβό στην εγκατάσταση ΚΑΙ στη λειτουργία) σύστημα. Δε φημίζεται για την οικονομία που προσφέρει, αλλά για την υψηλή θερμική άνεση και ταυτόχρονα ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ μόνιμη 24ωρη λειτουργία καθ'όλη την περίοδο χρήσης σε σταθερή θερμοκρασία. Διαφορετικά με διακοπτόμενη λειτουργία ή συνεχείς διακυμάνσεις στην εσωτερική θερμοκρασία, παραμένει ακριβό, απλώς χάνεις και τη θερμική άνεση! (μόνο αν είχες μη διακοπτόμενη θέρμανση για όλη την περίοδο με καλοριφέρ, θα μπορούσες να κάνεις τη σύγκριση κόστους λειτουργίας).
Με την έλευση των αντλιών θερμότητας έγινε σημαντικά πιο οικονομικό (σε σχέση πάντα στο ίδιο σύστημα να είχες πετρέλαιο). Κάνεις λάθος αν το συγκρίνεις με ένα σύστημα με σώματα καλοριφέρ και ψάχνεις να βρεις εκεί το 30% της οικονομίας. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα δυστυχώς.
Προφανώς στις μικρολεπτομέρειες τις εγκατάστασης θα μπορούσες να είναι 1€ πάνω ή κάτω στην κατανάλωση, αλλά σαν τάξη μεγέθους είσαι μια χαρά για την περιοχή που μένεις. Για ενδοδαπέδια, να μη σου πω πως μου φαίνεται και λίγο.
Απο την περιγραφή που κάνεις στις συνήθειές σας, τείνω να πιστεύω πως πράγματι θα ήταν καλύτερα να είχατε σώματα καλοριφέρ ή καλύτερα fancoil, εφόσον επιδιώκετε την μέγιστη δυνατή οικονομία και όχι τη μέγιστη δυνατή θερμική άνεση. Δυστυχώς δεν πάνε μαζί αυτά τα δύο.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Justme82, ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156279 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Savvas έγραψε:

ntia έγραψε:

Justme82 έγραψε: Για τις σωλήνες που έγραφα δεν νομίζω να έχεις κάποια με ζεστά νερά θέρμανσης η και χρήσης από έξω από το σπίτι απλά μια σκέψη έκανα…Το τζάκι είναι κλειστο με καπάκι οταν δεν το χρησιμοποιείς έτσι;

Για να έχεις υπόψη σου σπίτι τώρα με τα χιόνια είχα κατανάλωση αυτές τις 3 ημέρες από 97 μέχρι και 112 kw ανά μέρα. Το θέμα εξ αρχής είναι πως είσαι στα Ιωάννινα και δεν ξέρω εάν η αντλία είναι η ιδανικότερη μορφή θέρμανσης για την περίπτωσή σου.

Εφόσον παίζεις με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έξω σίγουρα είσαι γύρω στο 2 με 2.5 coop στο περίπου.
Επιπλέον με ενδοδαπέδια η λογική είναι να δουλεύει η αντλία 24 /7 σε χαμηλές θερμοκρασίες πχ 30 -35 (στην περίπτωση σου 40 με χαμηλές έξω ανάλογα την μόνωση) και να μην έχει start & stop θα έλεγα. Έχοντας αυτό στο νου θα έπαιζα με την καμπύλη της αντιστάθμισης και τον παράγοντα θερμοκρασίας του εσωτερικού χώρου ώστε να κατέβει η καμπύλη όσο ποιο κάτω γίνεται αλλά και να μην έχει πολλά start – stop μέσα στην μέρα.
Για τα manuals λογικά θα υπάρχουν και online αλλα θα έπρεπε να τα έχεις λάβει όλα…


Για νερό ζεστό υπάρχει το ΖΝΧ που το ρυθμίζουμε από το χειριστήριο. Το τζάκι είναι κλειστό ναι δεν υπάρχει απώλεια ούτε από εκεί και γενικά αυτό που βλέπω είναι πως από το βράδυ στο πρωί που χαμηλώνουμε αναγκαστικά την θέρμανση- γιατί παίζει να δουλεύει όλο το βράδυ- το σπίτι χάνει 1,5 με 2 βαθμούς. Το cop είναι στο 2,6 με σημερινή μέτρηση.
Αν δεν είχε μπει ενδοδαπέδια αλλά fan coils θα ήταν προτιμότερη επιλογή και ίσως πιο οικονομική;;


Το βασικό σας πρόβλημα είναι ότι δεν καταλάβατε (ή και δεν σας εξήγησαν τι αγοράσατε).
Η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι ένα premium (και ακριβό στην εγκατάσταση ΚΑΙ στη λειτουργία) σύστημα. Δε φημίζεται για την οικονομία που προσφέρει, αλλά για την υψηλή θερμική άνεση και ταυτόχρονα ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ μόνιμη 24ωρη λειτουργία καθ'όλη την περίοδο χρήσης σε σταθερή θερμοκρασία. Διαφορετικά με διακοπτόμενη λειτουργία ή συνεχείς διακυμάνσεις στην εσωτερική θερμοκρασία, παραμένει ακριβό, απλώς χάνεις και τη θερμική άνεση! (μόνο αν είχες μη διακοπτόμενη θέρμανση για όλη την περίοδο με καλοριφέρ, θα μπορούσες να κάνεις τη σύγκριση κόστους λειτουργίας).
Με την έλευση των αντλιών θερμότητας έγινε σημαντικά πιο οικονομικό (σε σχέση πάντα στο ίδιο σύστημα να είχες πετρέλαιο). Κάνεις λάθος αν το συγκρίνεις με ένα σύστημα με σώματα καλοριφέρ και ψάχνεις να βρεις εκεί το 30% της οικονομίας. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα δυστυχώς.
Προφανώς στις μικρολεπτομέρειες τις εγκατάστασης θα μπορούσες να είναι 1€ πάνω ή κάτω στην κατανάλωση, αλλά σαν τάξη μεγέθους είσαι μια χαρά για την περιοχή που μένεις. Για ενδοδαπέδια, να μη σου πω πως μου φαίνεται και λίγο.
Απο την περιγραφή που κάνεις στις συνήθειές σας, τείνω να πιστεύω πως πράγματι θα ήταν καλύτερα να είχατε σώματα καλοριφέρ ή καλύτερα fancoil, εφόσον επιδιώκετε την μέγιστη δυνατή οικονομία και όχι τη μέγιστη δυνατή θερμική άνεση. Δυστυχώς δεν πάνε μαζί αυτά τα δύο.


Όπως έγραψα και στην αρχή ανοίγοντας το θέμα δεν έχω πολλές γνώσεις- είναι ένα σύστημα που μαθαίνω τώρα, γι' αυτό και ζήτησα βοήθεια από τους ανθρώπους που ξέρουν σαφέστατα περισσότερα από μένα! Από την άλλη όταν αγοράσαμε το σπίτι ήταν ήδη εγκατεστημένος ο τρόπος αυτός θέρμανσης και φυσικά δεν είχαμε τα περιθώρια να αλλάξουμε κάτι!!!
Αν μιλάμε για άνεση κτλ δεν έχω κανένα παράπονο και κατανοώ πως το σύστημα πρέπει να δουλεύει συνέχεια για να αποδίδει αυτήν την άνεση, την οποία προφανώς και την πληρώνεις πολύ ακριβά!!!! Η ένστασή μου ήταν πως αν και δεν δουλεύει 24ωρο- έστω χαμηλά, ή με αντιστάθμιση- λόγω θερμοστάτη δουλεύει το πρωί 3-4 ώρες φτάνει με κόπο την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά δουλεύει ξανά- ίσως λόγω μόνωσης και αδράνειας- το απόγευμα για άλλες 4 και βάλε ώρες. Το βράδυ χαμηλώνουμε αναγκαστικά γιατί δουλεύει συνεχόμενα! Αν εσείς λοιπόν θεωρείτε πως είμαστε μια χαρά από κατανάλωση, τότε σίγουρα κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ σωστά! Οι μετρήσεις που έχω κάνει για τις 30 κ βάλε κιλοβατώρες δεν αφορούν κατανάλωση 24ωρου, μα 8-10 ώρου!! Άρα για τις 24 που προτείνονται μιλάμε για διπλάσια και βάλε κατανάλωση και για σπίτι 70τμ. περίπου 450€ τον μήνα μόνο για θέρμανση!!!! Μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν, γιατί για την δική μας τσέπη, τα ποσά αυτά είναι τουλάχιστον αστρονομικά, αφήνοντας μια αντλία να δουλεύει επί 24ώρου βάσης!!! Ευχαριστώ για την απάντησή σας ωστόσο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156280 από Justme82
Απαντήθηκε από Justme82 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Μα εκεί είναι το θέμα πως με 24ωρη θέρμανση ίσως πέτυχεις λιγότερη κατανάλωση από τα 30 που γράφεις. Αυτό γιατί η αντλία πρέπει λογικά να καταναλώνει 3000 kw / h μέσο όρο έτσι όπως την έχεις ρυθμίσει και γιατί μέχρι να πιάσει θερμοκρασία και να ζεστάνει τα νερά με τα start & stop καίει στο τέρμα. Ίσως θα μπορούσε να παίζει με μικρότερη κατανάλωση περισσότερες ώρες.

Αυτό πρέπει να δεις πως θα κάνεις και εάν γίνεται. Το πρόβλημα είναι πω με τις χαμηλές θερμοκρασίες που έχεις τα 3kw/h ίσως να είναι normal.. Κάπου αλλού πάλι είχα δει σε σπίτι της τάξης σου γύρω στα 0.8 kw ανα ώρα κατανάλωση αλλά αυτό ήταν Κρήτη εάν θυμάμαι καλά σε 10+ βαθμούς.

Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Justme82.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156281 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Η αντλια δεν εχει σταθερη καταναλωση,αν διαβσεις τα χαρακτηριστικα της θα δεις ότι εχει ελαχιστο και μεγιστο.
Αν δουλευει συνεχομενα με χαμηλοτερη προφανως θερμοκρασια νερων για να μην σκασεις μεσα στο σπιτι θα εχει καλυτερη αποδοση και πιθανον μικροτερη καταναλωση.
Τωρα για λιγες ωρες ανγκαζεται να δουλεψει στο max με την μικροτρη γι'αυτην αποδοση λογω των χαμηλων εξωτερικων θερμοκρασιών.
Δες πως είναι ρυθμισμένες οι αντιστασεις και αν γινεται απενεργοποιησετες να δεις πως θα παει το σύστημα.
Με 30 kw με cop 2 είναι 60 kw το 24ωρο δηλαδή 2,5 kw/ωρα οι απώλειες του σπιτιου. Λιγο μπακαλίστικα αλλα καπου εκει είσαι.
Η αντλία θα εχει τουλάχιστον 2kw κατανάλωση αρα με 2 cop σου δίνει 4kw και καλύπτει τις απώλειες χωρίς αντιστάσεις.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156282 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Δεν σας ψέγω σε κάτι, ούτε θεωρώ πως δεν μπορεί να σας φαίνονται (που είναι) πολλά τα χρήματα της κατανάλωσης. Απλώς προσπαθώ να σας εξηγήσω, ότι δυστυχώς η ενδοδαπέδια θέρμανση δεν προσφέρει οικονομία αλλά άνεση (αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που δεν είναι τόσο διαδεδομένη, διότι εκτός απο το μεγάλο κόστος εγκατάστασης, στη σωστή λειτουργία της κοστίζει πολύ).
Αν δεν υπολογίζετε την κατανάλωση 24ώρου, κάνετε λάθος διότι είναι αδύνατο διαφορετικά να καταλήξετε σε σωστά συμπεράσματα.

Η θερμική αδράνεια ενός συστήματος ενδοδαπέδιας θέρμανσης είναι πολύ μεγαλύτερη απο τη θερμική αδράνεια ενός συστήματος καλοριφέρ, γι'αυτό και αυτές οι περίοδοι λειτουργίας της αντλίας που περιγράφετε. Αυτά είναι ζητήματα που κατα βάση η μελέτη του μηχανολόγου τα λαμβάνει υπόψη. Η μελέτη μπορεί να μην είναι τυπικά λάθος, αν όμως δεν έγινε σε συνεργασία με εσάς μπορεί να μην απαντά στις ιδιαίτερες ανάγκες σας και στις συνήθειες της οικογένειας.
Ενδεχομένως να πρέπει να βρείτε ένα τρόπο βελτιστοποίησης ώστε να φορτίζει θερμικά το σπίτι (άρα να λειτουργεί η αντλία) τις ώρες που η εξωτερική θερμοκρασία να είναι όσο πιο υψηλή και όχι τόσο το βράδυ, όμως εσείς επιπρόσθετα έχετε μάλλον και οριακά διαστασιολογημένη αντλία, γεγονός που δε σας δίνει μεγάλα περιθώρια ευελιξίας για την επιλογή της ταχύτητας του χρόνου θερμικής φόρτισης του σπιτιού.

Επαναλαμβάνω πάντως πως με βάση αυτά που διάβασα δε λέω πως φταίτε σε κάτι, απλώς το σύστημα της ενδοδαπέδιας θέρμανσης δε θεωρώ πως είναι το πιο κατάλληλο για τις ανάγκες σας και θα σας ταίριαζε καλύτερα μια εγκατάσταση με καλοριφέρ ή Fan coil.
Είμαι σκεπτικός πάντως κατά πόσο θα καταφέρετε κάποια σημαντική βελτίωση στο θέμα της κατανάλωσης, χωρίς να θυσιάσετε την άνεση σας ή να κάνετε μεγάλα έξοδα. Σας εύχομαι να βρείτε τη λύση που ψάχνετε.
φιλικά

Υ.Γ. Γενικά ενδοδαπέδια θέρμανση και μη 24ωρη συνεχής λειτουργία, δυστυχώς είναι κάπως ασύμβατες έννοιες.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ